Išleidžiamas pašto ženklų blokas „Moderniosioms Lietuvos institucijoms – 100 metų“

 

ModerniosinstitucijosSausio 11 d., penktadienį, apyvartoje pasirodys pašto ženklų blokas, skirtas valstybinių institucijų šimtmečiui paminėti – „Moderniosioms Lietuvos institucijoms – 100 metų“. Jame – trys pašto ženklai po 0,79 Eur, kuriuose menininkė Roma Auškalnytė pavaizdavo institucijoms svarbius žmones ir objektus.

„Šiais metais minime vienos iš svarbiausių šalies institucijų – Valstybės kontrolės – įsteigimo šimto metų sukaktį. Nuo to laiko keitėsi šalies aukščiausiosios audito institucijos – Valstybės kontrolės – funkcijos, net ir jos vadovo pavadinimas: pirmuosiuose dokumentuose minimas ir „kontrolieris“, ir „kontrolius“, galiausiai buvo įtvirtintas „kontrolierius“. 1919 metų dokumento fragmentas su istoriniu vadovo pavadinimu – puiki mūsų institucijos raidos iliustracija pašto ženkle“, – sako valstybės kontrolierius Arūnas Dulkys.

„Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei 100 metų“ pašto ženkle vaizduojami fragmentai iš jos senųjų dokumentų, „Lietuvos Respublikos šaulių sąjungos įkūrimui 100 metų“ vaizduojamas Vladas Putvinskis-Pūtvis – vienas iš Šaulių Sąjungos įkūrėjų, „Lietuvos Respublikos muitinei 100 metų“ pašto ženkle vaizduojama didžiausia pirmoji Virbalio muitinė.

1919 m. gegužės 8-ąją įsigaliojo Lietuvos Respublikos Prezidento A. Smetonos, Ministro Pirmininko M. Sleževičiaus ir prekybos bei pramonės ministro J. Šimkaus pasirašyti Laikinieji muitų tarifai ir Laikinosios muitinių taisyklės – tai oficiali teisinio Lietuvos muitinių funkcionavimo pradžia, kuri tęsėsi iki Lietuvos okupacijos. Pirmosios 7 muitinės 1919 m. buvo įsteigtos prie sienos su Vokietija – tai Virbalio, Jurbarko, Tauragės, Kretingos, Naumiesčio, Naujamiesčio, Pilypavo ir Račkų muitinės bei įsteigta 13 perėjimo punktų. Viena geriausių muitinių tuo metu buvo Virbalių, kurios darbuotojams vėliau teko patirti ne vieną išbandymą: 1940 m. Rusijai okupavus Lietuvą, su muitininkais buvo susidorota – daug muitinės pareigūnų buvo ištremta į Sibirą, vienas sušaudytas, kai kuriems teko bėgti į Vakarus. Lietuvos muitinės, kaip savarankiškos institucijos, simbolizuojančios valstybės suverenitetą, veikla buvo nutraukta.

Lietuvos Respublikos šaulių sąjungos šimtmečiui skirtame pašto ženkle vaizduojamas Vladas Putvinskis-Pūtvis (1873-1929 m.) buvo bajoras ir aktyvus visuomenės bei kultūros veikėjas – rašytojas bei knygnešys, aktyviai puoselėjęs lietuvybę bei išmaniai kovojęs prieš spaudos draudimą. V. Putvinskis Šilo Pavėžupyje įsteigė slaptos sargybos saugomą didžiausią lietuviškos spaudos gabenimo, paskirstymo ir persiuntimo centrą Žemaitijoje, kuriame vykstančių „operacijų“ nepastebėdavo akylai dvarą sekę šnipai. 1919 m. kartu su bendraminčiais įkūrė Lietuvos šaulių sąjungą, kurios pirmininku buvo iki 1922 m., ir parengė jos įstatus bei programą, kuria ir vėliau vadovavosi Sąjungos nariai.

Kartu su pašto bloku apyvartoje pasirodys ir pirmosios dienos vokas. Pašto korespondencija, apmokama naujuoju pašto ženklų bloku, penktadienį Vilniaus centriniame pašte bus antspauduojama pirmosios dienos datos spaudu. Tiražas – 10 tūkst. pašto blokų. Pašto ženklų blokus spausdino Estijos spaustuvė „Vaba Maa“.

Pašto ženklų blokai tema „Moderniosios Lietuvos institucijoms – 100 metų“ numatyti leisti ir 2020 metais.