Išlydėdami sparnuočius nepamirškime apie pavojų

pauksciu palydetuves4Šeštadienį, dar neprašvitus, Ventės rage būriavosi paukščių stebėjimo entuziastai – čia vyko kasmetinės žiemoti išskrendančių sparnuočių palydos. Pamojuoti ir pasakyti „iki“ į žiemojimo vietas išskrendantiems paukščiams suvažiavo jų mylėtojai ne tik iš viso Pamario krašto, bet ir iš kitų Lietuvos kampelių ir net Latvijos. Ornitologai tuo džiaugiasi, mat dabar yra pats paukščių žiedavimo pikas – kasdien bent keli tūkstančiai sparnuočių iš čia paleidžiami jau su žiedeliais ant kojyčių.

O štai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai primena, kad šis metas ne tik malonumus neša, bet ir pavojų, nes sparnuočių platinamas paukščių gripas gali būti perduotas naminiams paukščiams.

Per valandą užfiksuoti
tūkstančiai paukščių

Šeštadienį Ventėje daugiausia buvo su vaikais atvykusių šeimų, nepabūgusių keltis anksti ryte, kad 7 ryto jau būtų Ventės rage. 

„Tačiau ankstyvas kėlimasis atsipirko. Oras buvo puikus, nereikėjo nei pirštinių, nei kepurių, vaizdai dar gražesni, o sušalusieji buvo pavaišinti karšta arbata“, – įspūdžiais dalijosi su pradinukėmis dukromis Ventėje apsilankiusi Inesa.

Ventės rago ornitologai buvo paruošę įdomios edukacinės medžiagos: rodė, kaip žieduojami paukščiai, pasakojo, jog pastaruoju metu pradėti naudoti iš naujo metalo lydinio gaminami žiedeliai, kurie yra tvirtesni, nei naudoti anksčiau. Buvo organizuota ir loterija, kurioje paukščius pažįstantys stebėtojai laimėjo prizų.

Susirinkusieji iš arti pamatė mažiausią Lietuvos paukštį – nykštuką, nors daugeliui atrodė, jog tai… kolibris. Klausytojus pralinksmino ornitologų pasakojimas apie pikčiausius paukščius – zyles, kurių, kaip tik šiuo metu sužieduojama ypač daug: vien penktadienį sužieduota virš tūkstančio. Pasak ornitologų, zylės nemėgsta būti žieduojamos, gnybia snapais į pirštus, o kai 1000 paukštelių įgnybia į tą pačią vietą, jau nėra malonu…
Vyr. ornitologas Vytautas Eigirdas sakė, kad šiomis dienomis tinkluose yra tiek paukščių, jog ornitologams niekam daugiau laiko nebelieka.

Šiemet tas darbymetis ornitologams prasidėjo pora savaičių anksčiau nei įprastai ir jiems dėl to keista. „Net keista, atrodo, vasara buvo užsitęsusi, bet paukščiai tikriausiai jautė, kad tas šaltis per vieną dieną ateis ir pradėjo šiek tiek anksčiau migruoti“, – pasakojo ornitologas. Pasak jo, penktadienį buvo sužieduota daugiau nei 4 000 paukščių. Tai daug, nes per Ventės rago istoriją rugsėjo mėnesį tiek paukščių dar nebuvo pagauta.

Šeštadienį tik per valandą iki 8 val. ryto paukščių palydose buvo užfiksuota keli tūkstančiai migruojančių paukščių. Daugiausia – kormoranų, kiek mažiau varnėnų, zylių, žąsų, ančių, kikilių, alksninukų, gulbių, kranklių. Į stebėtojų akiratį pakliuvo net ir jūrinis erelis.

Rudeninė migracija didina paukščių gripo riziką pauksciu palydetuves6

Šiemet Europoje užregistruota 18 didelio ir 32 mažo patogeniškumo paukščio gripo protrūkiai naminių paukščių laikymo vietose. Iš viso dėl šios ligos Bulgarijoje, Danijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Prancūzijoje, Švedijoje, Vokietijoje buvo sunaikinta daugiau kaip 930 tūkstančių paukščių. Šiemet registruota ir 80 paukščių gripo atvejų laukiniams vandens paukščiams Švedijoje, Vokietijoje, Danijoje, Airijoje, Jungtinėje Karalystėje, Suomijoje, Nyderlanduose.

Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) viršininkas Vytautas Jasaitis primena, kad vykstant rudeninei paukščių migracijai, didėja pavojus paukščių gripo virusui patekti į Pamario krašto paukštides. Todėl naminių paukščių augintojams būtina laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Atsižvelgiant į tai, pakeisti nurodymai nuo 2018 m. rugsėjo 21 d. dėl labai patogeniško paukščių gripo rizikos mažinimo ir apsaugos priemonių taikymo naminių paukščių laikymo vietose.

Pavasarinės ir rudeninės laukinių paukščių migracijos laikotarpiu (kovo, rugsėjo ir spalio mėnesiais) reikalavimas naminius paukščius laikyti pastatuose išlieka tik labiau imliems – vandens paukščiams. Taip pat panaikintas reikalavimas laikyti antis ir žąsis atskirai nuo kitų naminių paukščių. Paukščius rekomenduojama laikyti pastatuose, juos išleisti tik į tokias lauko aikšteles, kur nebūtų galimybių tiesiogiai kontaktuoti su laukiniais paukščiais. Aikštelės turi būti aptvertos, iš viršaus uždengtos tinklu arba stogu. Taip sumažės tikimybė naminiams paukščiams užsikrėsti paukščių gripu nuo laukinių.

Tiesa, mokslininkų manymu, šios ligos rizika Lietuvai kol kas nėra didelė, – pavasarinės paukščių migracijos metu nebuvo užregistruota nė vieno atvejo, o 2017 metais paukščių gripas buvo nustatytas 5 gulbėms.

Paukščių laikytojai privalo nedelsiant informuoti Šilutės VMVT teritorinį padalinį arba aptarnaujantį vet. gydytoją apie pastebėtą naminių paukščių susirgimą arba gaišimą. Radus nugaišusį laukinį paukštį reikėtų jo neliesti, o apie tai nedelsiant pranešti Šilutės VMVT, telefonu 8 441 62286, 62285 arba Valstybinei MVT visą parą veikiančiu nemokamu telefono numeriu 8 800 40 403.