Europos muziejų lankytojai netrukus galės susiplanuoti kultūrinę programą dar prieš išvykdami iš namų ar lipdami į lėktuvą. Tam pasitarnaus išmaniesiems telefonams skirta programėlė „Chess“, apjungianti mobiliąsias, išplėstosios realybės ir vietos nustatymo technologijos, paprastą muziejų paversiančios suasmeninta, interaktyvios ekskursijos erdve.
Akademinių, verslo ir kultūros organizacijų konsorciumas iš įvairių Europos šalių pasinaudojo ES investicijomis tam, kad sukurtų ir išplėtotų mobiliąją technologiją, leidžiančią muziejų lankytojams pasinerti į gilesnę pažintį su kultūros objektais. Suasmenintą, interaktyvią patirtį siūlanti išmanioji programėlė „Chess“ (angl. „Cultural-Heritage Experiences through Socio-personal Interactions and Storytelling“) siekia prikelti praeitį, kultūros ir istorijos paveldą paversti lengvai suprantamu ir patraukliu.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis tokia programėlė būtų aktuali 2,7 mln. žmonių, apsilankančių daugiau nei 100 muziejų per metus (2012 m.).
„Gidų vedamos ekskursijos muziejuose yra vienodos, standartizuotos, o lankytojai jų metu lieka pasyvūs. Su „Chess“ programėle apsilankymas muziejuje tampa panašus į žaidimą, į kurį lankytojai aktyviai įsitraukia, taip pažindami kultūros paveldą. Lankytojams suteikiama ne statiška, o dinamiška informacija – jie yra truputį erzinami ar priverčiami spręsti užduotis.
Tai yra itin svarbu siekiant išlaikyti lankytojų susidomėjimą muziejais, ypač jaunosios kartos, kuriai yra įprasti žaidimai jų išmaniuosiuose prietaisuose“, – sakė projektą koordinuojančios Prancūzijos bendrovės „Diginext“ atstovas dr. Olivieris Baletas.
Pažintinio ir pramoginio turinio derinys
Programėlės autoriai siekė, kad apsilankymas muziejuje ilgam įsirėžtų į atminį. Tam jie sukūrė kelias inovatyvias priemones, kurios yra aiškios ir suprantamos lankytojams. Tuo pačiu šiomis priemonėmis gali lengvai naudotis ir kultūros objektų darbuotojai, norintys sukurti išskirtines ekskursijas. Norėdami susikurti asmeninę ekskursiją, lankytojai turi užpildyti apklausos anketą internete, nurodydamas savo pomėgius ar dalykus, kurių nemėgsta. Muziejams šis įrankis leidžia sukurti įvairias apklausas, kuriuose galima derinti uždaro ir atviro tipo klausimus, pagal kuriuos yra nustatomas lankytojo tipažas ir jam priskiriamas virtualus gidas.
Remdamiesi lankytojo pateiktais duomenimis muziejų darbuotojai gali patogiai sukurti skirtingas virtualias ekskursijas su daugialypės terpės integracija. Dar viena projekto metu sukurta priemonė lankytojui pateikia jam sukurtą ekskursiją ir realiu laiku, reaguodama į vartotojo daromus pasirinkimus, ją adaptuoja prie individualių poreikių. Tuo pačiu metu programa nuolat atnaujina vartotojo anketos duomenis, kurie gali būti panaudoti jam apsilankius kitame muziejuje.
Antraip nei įprasti muziejų gidai, išmanioji programėlė „Chess“ pateikia unikalias ekskursijas, kuriose didžiausias dėmesys atkreipiamas į objektus pagal lankytojo pomėgius ar nuotaiką tuo metu. Programėlėje taip pat galima pasirinkti, pateikiamos informacijos detalumą. Ekskursijos gali būti papildomos vaizdo medžiaga, išplėstosios realybės technologija sukurtomis priemonėmis ir trumpais žaidimais. Kai kada išmaniojo prietaiso ekrano muziejų eksponatai netgi patys prabyla ir kviečia lankytojus pabendrauti.
Išeidami iš muziejaus lankytojai gali įsigyti suvenyrų, pavyzdžiui, vizito nuotrauką ar jų pačių ekskursijos vaizdo klipą, kurį galima peržiūrėti muziejaus svetainėje.
Pasak projekto dalyvaujančio Atėnų nacionalinio Kapodistriaso universiteto atstovės dr. Marijos Roussou, ši išmanioji programėlė gali iš esmės pakeisti lankytojų elgesį muziejuose ir būdą, kaip yra susipažįstama su kultūros paveldu.
„Kiekvienas lankytojas turi tam tikrų pomėgių ar laisvalaikio užsiėmimų. „Chess“ programėlė siekia pakelti lankytojų apsilankymą muziejuje į aukštesnį lygį siūlydama asmeniškai pritaikytas ekskursijas. Nukreipdami lankytoją prie eksponatų, kurie lankytoją domina labiausiai, ir siūlydami jam tam tikrą pramoginį turinį kaip spėliones ir žaidimus, mes užtikriname, kad jis liks patenkintas apsilankymu. Tai naudinga ir patiems muziejams, kurie norėtų, kad naujų ir sugrįžtančių lankytojų skaičius tik didėtų“, – sakė Atėnų nacionalinio Kapodistriaso universiteto profesorius Yannis Ioannidis.
Sėkmingi bandymai ir pristatymas rinkai
„Chess“ išmanioji programėlė, kuriai suteikta 2,8 mln. eurų (9,66 mln. litų) Europos Komisijos investicija, buvo išmėginta Atėnų Akropolio muziejuje ir „Cité de l‘Espace Park“ muziejuje Tulūzoje, Prancūzijoje. Šešis mėnesius trukę bandymai buvo itin sėkmingi. Septynių partnerių iš keturių šalių, – Prancūzijos, Graikijos, Jungtinės Karalystės ir Vokietijos, – sukurtą programėlę rinkai pristatys projekto koordinatorė „Diginext“ bendrovė. Prognozuojama, kad „Chess“ taps prieinama vartotojams per dvejus metus.
„Be ES investicijų šio projekto paprasčiausiai nebūtume įgyvendinę. Programėlės kūrimas reikalavo pasaulinės klasės, įvairių sričių specialistų žinių apjungimo, kurios nacionaliniame šalių lygmenyje tiesiog neegzistuoja. Pasaulyje yra apie 55 tūkstančiai muziejų, todėl mes matome puikias augimo perspektyvas“, – sakė „Diginext“ bendrovės atstovas dr. O. Baletas.
Europos tyrimų, inovacijų ir mokslo komisarės Máire Geoghegan-Quinn atstovas žiniasklaidai Michaelis Jenningsas teigė, kad Europos istorijos paveldas yra itin gausus ir „Chess“ programėlė prikels jį naujam gyvenimui bei paskatins skaitmeninę kartą juo domėtis. „Įtraukios ir inovatyvios visuomenės kūrimas yra „Horizon2020“ programos prioritetas. Norėdami sukurti tokią visuomenę, turime skleisti žinią apie Europos kultūros paveldą“, – sakė Michaelis Jenningsas.
Vaizdo klipas su CHESS demonstracija:
Apie „Chess“
„Chess“ („Cultural Heritage Experiences through Socio-personal interactions and Storytelling) yra projektas, finansuojamas Europos Komisijos pagal Europos Sąjungos septintąją bendrąją mokslinių tyrimų, technologinės plėtros ir demonstracinės veiklos programą (FP7). Pagrindinis „Chess“ projekto tikslas yra ištirti, įgyvendinti ir įvertinti tiek kultūros objektų lankytojų patirtį naudojant personalizuotus interaktyvius pasakojimus, tiek kultūros turinio ekspertų darbą. „Chess“ projekte dalyvaja „Diginext“ (Prancūzija), Atėnų nacionalinis Kapodistriaso universitetas (Graikija), Notingemo universitetas (Jungtinė Karalystė), Fraunhoferio kompiuterinės grafikas institutas (Vokietija), „Real Fusio“ (Prancūzija), Akropolio muziejus (Graikija) ir „Cité de l‘espace“ muziejus (Prancūzija). Daugiau informacijos: www.chessexperience.eu
Rašyti atsakymą