Įspūdingu žiedu pražydo lavongėlė

lavongele janonieneĮspūdinga gėlė dar įspūdingesniu pavadinimu – lavongėlė – praėjusios savaitės ketvirtadienį didžiuliu žiedu pradžiugino Gardamo seniūnijos Šylių kaimo gyventoją Janiną Janonienę.

Ypač retas ir ypatingai nemalonų kvapą skleidžiantis augalas (lot. Amorphophallus titanum) žydi labai retai, o pražydęs botanikos soduose jis sutraukia dešimtis tūkstančių žiedą pamatyti norinčių smalsuolių.   

Pernai žydėjo tik dvi gėlės

Dėl nemalonaus kvapo šis augalas dar vadinamas lavongėle. Jis gamtoje sutinkamas Indonezijos Sumatros saloje. Lavongėlė įtraukta į Gineso rekordų knygą kaip didžiausia pasaulio gėlė. Šios gėlės aukštis gali siekti iki 3 metrų. Ji žydi labai retai ir trumpai – vos tris dienas. Kiekvieną dieną jos žiedas atrodo vis kitaip. Pirmoji gėlės žydėjimo diena yra įdomiausia, nes ji tada skleidžia intensyvų dvėsenos kvapą.lavongele su delnu

Gigantiškasis amorfofalas yra nykstanti augalų rūšis. Botanikos soduose visame pasaulyje jų auga 134, daugiau nei pusė – JAV. Gigantiškąjį amorfofalą 1878 metais Sumatroje atrado italų botanikas Odoardas Bekaris.

Interneto platybėse randame tik du pranešimus apie pernai pasaulyje pražydusias lavongėles. Balandžio 25-ąją pranešama, kad augalas pražydo Šveicarijoje, Bazelio botanikos sode. Anot pranešimo, tūkstančiai žmonių, nepaisydami gėlės šleikštaus dvoko, tomis dienomis plūdo į Bazelio botanikos sodą pasigėrėti retu gamtos reiškiniu.

Gegužės 15-ąją pranešama, kad lavongėlė pražydo Berlyno Dalemo botanikos sode. Didžiulis gigantiškojo amorfofalo žiedas pradėjo skleistis ryte ir visu grožiu išsiskleidė per dieną.

Kvapas priminė nudvėsusią pelę

J.Janonienė pasakojo, jog egzotiškąjį augalą prieš beveik 5 metus parsivežė iš Tauragės. Mažą daigelį tuomet moteriai dovanojo tenykštė odontologė. Kelerius metus gėlė niekuo nestebino, buvo įprastos vazoninės gėlės dydžio, tik augino daug daigelių.

Iki šiol jau pati šyliškė yra draugėms išdovanojusi bent 10 lavongėlės daigelių. Bet dovanotieji dar nežydėjo, jie kol kas tėra įprastos vazoninės gėlės dydžio.

Užpernai p.Janinos lavongėlė išleido 2 didžiulius lapus ant aukštų stiebų, o pernai – 1 tokį lapą. Lapas buvo toks milžiniškas, kad moteris savo augintinę perkėlė į verandą. Ten lapas greit atsirėmė į lubas. Po 2 metrų skersmens lapu p.Janina jausdavosi it po skėčiu.
lavonge sveicarijoje
Kai lapas nuvyto ir nuvirto, egzotiškąją augintinę J.Janonienė vėl įnešė į kambarį ir pastatė šalia radiatoriaus, mat lavongėlė mėgsta šilumą. Prieš Naujuosius ji pamatė, kad gėlė kelia į tulpės panašų daigą. Daigas augo neįtikėtinai sparčiai – maždaug po 10 cm per dieną.

Ketvirtadienį išsiskleidusi gėlė dar neparodė viso savo žiedyno grožio. Galutinai jis atsiskleidė tik penktadienį, kai jau buvo galima išskirti ir vyriškus bei moteriškus žiedelius.

Egzotiškojo augalo žiedyno stiebo aukštis siekė apie 80 cm, dar apie 4 sprindžių aukščio buvo pats žiedynas. Gėlė su raudonu, panašiu į kalijos žiedynu, lenkė pačios šeimininkės ūgį.

„Smirdi tikrai nemaloniai, primena nudvėsusios pelės kvapą. Nežinau, ar ilgai iškęsiu tokį kvapą kambaryje. Jau ir smilkalais kambarius smilkiau“, – atvirai sakė šyliškė.

Savaitgalį į moters namus plūdo aplinkiniai kaimynai, norintys pamatyti ir net nusifotografuoti greta šio reto augalo.