Išrauti pataisai gali apkartinti velykinę šventę

pataisaiiKasmet, artėjant Velykoms, galvojame apie šventinio stalo ir namų papuošimą. Tradiciškai tam naudojami žaliuojantys augalai, išsprogusios medžių šakelės, sudaiginti javai.

Deja, kai kas dar planuoja savo velykinį stalą papuošti pataisais – miške išrautais labai jautriais ir nykstančiais augalais.

Lietuvoje auga 6 pataisų rūšys, iš jų 2 – patvankinis pataisiukas ir statusis atgiris – įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą.

Kadangi daugelis žmonių šių visžalių augalų nepažįsta, raunant augalus Velykoms gali nukentėti patys rečiausieji. Tačiau ir kitos rūšys yra labai jautrios, besidauginančios sporomis. Jeigu žali kerai išraunami, toje vietoje kiti pataisai išaugs tik po daugelio metų.

Lietuvoje draudžiama pataisus rinkti ir jais prekiauti. Informuojame, kad Administracinių teisės pažeidimų kodekso 66 str. 3 dalyje numatyta, kad „prekyba laukiniais augalais ar jų dalimis pažeidžiant nustatytą tvarką užtraukia baudą nuo 25 iki 100 litų“.

Saugomų rūšių ėmimą iš gamtos reglamentuojanti šio kodekso 67 str. 1 dalis skelbia: „Neteisėtas saugomų augalų ir grybų rūšių ar jų dalių rinkimas, žalojimas, naikinimas, paėmimas ar kitoks neteisėtas šių augalų ar grybų ir jų dalių įsigijimas, laikymas ir perdirbimas, gabenimas ar kitoks naudojimas užtraukia piliečiams įspėjimą arba baudą nuo 100 iki 1 000 litų su pažeidimo padarymo įrankių ir priemonių, šių augalų ir grybų ar jų dalių konfiskavimu ar be konfiskavimo“.