Išskrendantys gandrai įamžinti pusėje tūkstančio fotokonkursui atsiųstų nuotraukų

Gyvenimas su gandrais. salcininkaiLESTO paskelbtas fotografijų konkursas „Gandrų sezonas“ sulaukė didelio gyventojų dėmesio – per kelias savaites iki šiandien minimos gandrų išskridimo dienos gauta daugiau nei 400 nuotraukų, o iki rugpjūčio 27 d. tikimasi sulaukti iki pusės tūkstančio darbų. 

Pagrindiniai prizai – galimybė pažvelgti į žemę iš gandro skrydžio. Konkurso komisijoje – fotomenininkės Eglė Mėlinauskienė, Sandra Strazdaitė ir Ieva Grinevičiūtė.

„Šiandien minima gandrų išskridimo diena, tad simboliška kalbėti apie liekančius – fotografijose įamžintus gandrus. Kokie jie svarbūs mums, buvo galima spręsti netrukus po konkurso paskelbimo, nes dalyvių skaičius lūkesčius pranoko jau pirmąją savaitę. Sulaukėme daugybės laiškų, skambučių, žmonės pasakoja daugelį metų besitęsiančias istorijas apie draugystę su gandrais, kurie paprastai kasmet grįžta į tą pačią vietą, o užaugę jaunikliai įsikuria kur nors netoliese. Daugelyje nuotraukų atsispindi ir gandrų pomėgis kurtis mūsų elektros linijų kaimynystėje“, – sako Renata Gaudinskaitė, LESTO Socialinės atsakomybės projektų vadovė.

Kurios iš jų bus pripažintos geriausiomis – spręs komisija. Jai vadovaus fotomenininkė Eglė Mėlinauskienė, kurios teigimu, šis konkursas – tai tarsi gandrų ir žmogaus bendrystės įvairiose gyvenimo situacijose kronika.

„Mane visuomet domina socialiai atsakinga veikla, tam skiriu didelę gyvenimo dalį. Manau, kad šis projektas skatina žmones prisiimti dalį atsakomybės, auklėja visuomenę tausoti gamtą ir aplinką, kurioje gyvename. Konkursui atsiųsta tikrai gerų darbų, matyti, kad žmonės domisi. Šiuo atveju ne tiek svarbi pačių nuotraukų kokybė, svarbu, kad žmonės susidomėjo, susirūpino ir užfiksavo tikrai įdomių vaizdų, netikėtų rakursų“, – sako fotomenininkė.

nekalbadienisPenkių meniškiausių gandrų nuotraukų autoriai bus apdovanoti gandro skrydžio laisvę leidžiančiais pajusti prizais: skrydžiu sklandytuvu, dviem skrydžiais parasparniu, skrydžiu oro balionu, vienas dalyvis laimės savaitgalį dviem asmenims Palangoje, poilsio namuose „Du gandrai“.

Bus renkami ir gražiausi 7 elektros skirstomojo tinklo regionų (pagal didžiuosius miestus) gandrai, jų fotografijų autoriai bus apdovanoti specialiais prizais – fotografijų iš paukščio skrydžio albumais. Konkurso sąlygos skelbiamos interneto svetainėje www.lesto.lt.

Čia galima peržiūrėti ir konkursui atsiųstas nuotraukas. Nuotraukas konkursui adresu gandrai@lesto.lt gyventojai siųs iki rugpjūčio 27 d., o rugpjūčio 31 d. planuojama paskelbti komisijos išrinktus nugalėtojus.

Baltasis gandras yra Lietuvos nacionalinis paukštis, laikomas ekologiškos aplinkos ir tausojamojo žemės ūkio ženklu. Paprastai besikuriantys greta žmogaus, aukštuose medžiuose arba ant pastatų stogų, pastaraisiais metais gandrai pamėgo krauti lizdus netradicinėse vietose – ant įvairių stulpų, vandens bokštų, elektros tinklo įrenginių.  

„LESTO veiklos specifika įpareigoja mus skirti dėmesio gandrams, kurie pastaraisiais metais itin pamėgo skirstomųjų tinklų elektros linijų kaimynystę ir vis dažniau kuriasi ant elektros linijų atramų, – sako R.Gaudinskaitė. – Todėl, kad būtų saugiau visiems, gandrų lizdai nuo elektros linijų atramų jau daugelį metų perkėlinėjami ant saugių platformų.“
 
LESTO aktyviai dalyvauja Lietuvai įgyvendinant vieną svarbiausių ir seniausių gamtosauginių direktyvų – Paukščių direktyvą. Kelis pastaruosius metus yra vykdomas  Europos Sąjungos finansinės priemonės aplinkosaugai „LIFE+“ projektas „Baltojo gandro (Ciconia Ciconia) apsauga Lietuvoje“ (projekto Nr. LIFE 07 NAT/LT/000531). Šio projekto laikotarpiu, t. y. nuo 2009 m. iki 2012 m. kovo 31 d., iš viso jau iškeltos 2896 platformos virš elektros linijų atramų, ant kurių paukščiai vėliau suka savo lizdus.

Nuotraukų galerija

Komisijos pirmininkė:

Eglė Mėlinauskienė – fotomenininkė, fotografijos konkursų ir premijų laureatė, tarptautinių fotografijos parodų dalyvė. Jos fotografijų paroda „Akimirka“ pasiekė rekordą, apkeliavusi daugiau nei 50 miestų.

Menininkė aktyviai dalyvauja socialinėje veikloje kovodama su vėžiu, įkūrė paramos fondą „Mamų unija“. Šia veikla ji siekia kreipti visuomenės dėmesį į vėžiu sergančių vaikų ir juos auginančių šeimų problemas.

Komisijos narės:

Ieva Grinevičiūtė – fotografė, interjero dizainerė. Fotografija, kurios apsuptyje buvo visą vaikystę, menininkei  – tai būdas bendrauti su supančiu pasauliu, pomėgis ir terapija, padedanti išreikšti jausmus ir svajones. Intensyviai į fotografijos pasaulį Ieva pasinėrė prieš trejus metus.