Įstatymo pakeitimai dar labiau saugos vaikus

lonelychildKetvirtadienį Seimas priėmė Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą. Pagal jį kitų metų liepą bus centralizuojama vaiko teisių apsaugos sistema ir bus sugriežtinti vaikų priežiūros reikalavimai tėvams.

Bet kokį smurtą prieš mažamečius Seimas jau yra uždraudęs nuo vasario. Įsigaliojus ketvirtadienį priimtam įstatymui vaikų iki šešerių metų nebebus galima palikti vienų.

Įstatymą Seimas ketvirtadienį priėmė labai greitai ir beveik be jokių diskusijų. Už įstatymą balsavo šimtas Seimo narių, prieš nebalsavo niekas, susilaikė vienintelė Aušra Maldeikienė.

„Keturiolika metų dirbau, kad įvyktų ši reforma. (…) Pagaliau šis įstatymas nuo gaisrų gesinimo leis pereiti į aktyvią pagalbą, kad pagaliau turėtume aktyvią vaiko ir šeimos politiką, kuri yra skirta padėti ir pamatyti, kad tos pagalbos reikia“, – teigė Seimo narė Dovilė Šakalienė.

Ji tikino, kad dabar svarbu bus reformai būtinas lėšas – daugiau nei 8 mln. eurų – numatyti ateinančių metų biudžete.

Konservatorius Mykolas Majauskas taip pat kvietė atidžiai stebėti įstatymo įgyvendinimą. „Šis teisės aktas nesibaigia. Mes turime labai rimtai prižiūrėti jo įgyvendinimą, nes dirba tie patys žmonės tose pačiose vietose su beveik tuo pačiu finansavimu“, – sakė jis.

Svarbiausias priimto įstatymo aspektas – vaiko teisių apsaugos skyrių centralizacija. Tai reiškia, kad nuo šiol jie bus ne savivaldybių, o respublikinės Vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybos padaliniai ir dirbs visą parą.

Taip pat įstatyme numatyti du grėsmės vaikui lygiai ir apibrėžiama, kad vaikai iš šeimos gali būti paimami tik kritiniu atveju. Be to, po įstatymo įsigaliojimo dėl vaiko laikinosios globos nustatymo spręs tik teismai, į kuriuos specialistai privalės kreiptis per tris dienas. Visais atvejais bus privaloma per 7 dienas surinkti visą informaciją apie vaiką ir šeimą iš visų susijusių įstaigų ir asmenų ir sukviesti juos bendram darbui.

Šešiamečių nebegalima palikti vienų

Įstatyme taip pat griežčiau apibrėžiama, ką tėvai turi suteikti vaikams, kad užtikrintų jų gerovę, numatomos ir vaikų pareigos. Tarp tėvų pareigų numatoma prievolė rūpintis vaiko auklėjimu, tinkamai jį prižiūrėti, materialiai išlaikyti ir sudaryti sąlygas vaikui augti, vystytis, tobulėti.

Taip pat, prieš priimant bet kokį su vaiku susijusį sprendimą, bus būtina išklausyti vaiko nuomonės.

Įstatyme atsirado ir nauja nuostata, draudžianti vaikus iki 6 metų amžiaus palikti be priežiūros.

„Vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, kad vaikas iki 6 metų be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros“, – numatyta įstatyme.

Savo ruožtu vaikams numatomos pareigos gerbti tėvus ir tausoti jų nuosavybę, gerbti kitus žmones ir nepažeisti jų teisių, laikytis elgesio normų buityje, švietimo, kitose įstaigose, viešosiose vietose, tausoti kultūros, istorijos vertybes, gamtą, kitų asmenų nuosavybę, atlikti kitas pareigas, numatytas Švietimo įstatyme, kituose teisės aktuose.

Vaiko teisių apsaugos sistemos reforma pradėta kurti šiemet vasarį, po to, kai kėdainiečių šeimoje buvo nužudytas ketverių metų berniukas Matas. Tuomet Seimo narė D.Šakalienė su kolegomis parengė pirminį pertvarkos projektą ir jam Seime buvo pritarta po pateikimo. Vasarį Socialinės apsaugos ir darbo ministras kalbėjo, kad reforma gali būti įgyvendinta iki liepos mėnesio, tačiau to padaryti nepavyko.