Ištvermės žygyje dešimtis kilometrų pajūriu nuėjo ir šilutiškiai

zygis pesciomis_pajuriuGegužės 13-ąją Baltijos jūros pakrante nusidriekė neįprasta eisena – beveik 8 tūkstančiai žmonių!

Nuo Smiltynės iki pat Nidos keliavo trečiojo – didžiausio Baltijos šalyse ištvermės ekožygio „Pėsčiomis pajūriu 2017“ dalyviai. Rekordinio renginio dalyviai, sukviesti žygeivių, keliautojų ir iššūkių ieškotojų klubo „TrenkTuras“, Kuršių nerijoje ėjo pasirinktus atstumus – 12,5 km, 25 km, 50 km dieną arba naktį bei 100 kilometrų visą parą.

Svarbiausias žygio tikslas buvo propaguoti organų donorystę.

Žygyje dalyvavo ir nemažai šilutiškių. Grįžę jie pasakojo, jog tikėjosi, kad nuovargis bus didesnis, džiaugėsi naujais patyrimais ir išdavė jau planuojantys naujus žygius.

Žygiavo ir daug žymių žmonių
Edvardas Juraska
Jaunos šeimos su mažyliais ant pečių ar vežimėliuose, vidutinio ir kur kas solidesnio amžiaus sulaukę tautiečiai, kai kurie – vedini keturkojais bičiuliais, įvairių įmonių ir įstaigų komandos, kai kurios subūrusios net po 100 žmonių – tokia marga minia tądien susivienijo skelbti žinias apie organų donorystės problemą, didžiavosi galintys prisidėti bei paskatinti prisidėti kitus prie gražiausių šalies vietų tausojimo ir išsaugojimo.

Žygeivius pasitiko ir kartu su jais žygiavo daug žinomų žmonių: televizijos ir radijo laidų vedėjai Živilė Kropaitė ir Richardas Jonaitis, dainininkė Karina Krysko – Skambinė, taip sumaniusi atšvęsti savo gimtadienį, Merūnas Vitulskis su žmona Erika, ėjimo atbulomis rekordininkė Sandra Valančauskaitė, onkologinius ligonius vienijančios organizacijos POLA nariai ir jos prezidentas Šarūnas Narbutas, asociacijos „Gyvastis“, besirūpinančios organų donoryste Lietuvoje, atstovai, Klaipėdos miesto ir Neringos savivaldybių merai, Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcijos vadovė Aušra Feser ir Lietuvos asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Aušra Degutytė. Žygio dalyvius sveikino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

received 1181122458682068„Savaitgalis buvo gaivus ir saulėtas, kokio net ispanai pavydėtų. Matyt todėl pasiekėme ir dar vieną savotišką rekordą – žygeiviai išgėrė daugiau nei 20 tūkstančių litrų vandens ir apie 4 tūkstančius litrų arbatos“, – sakė vienas iš „TrenkTuro“ įkūrėjų ir žygio pajūriu sumanytojų Vytautas Bartulis.

Dauguma dalyvių rinkosi vidutinį 25 kilometrų atstumą, o maksimaliąją 100 kilometrų trasą įveikti pasiryžo beveik 600 žmonių. Tai tie, kurie jau anskčiau buvo įveikę ilgus atstumus ir turėjo patirties.

Tiesa, ne visiems pavyko žygį baigti. Tai priklausė nuo daugelio dalykų: dalyvių fiziniopasirengimo, kokybiškų batų, nutrintų kojų, bendro nuovargio. Organizatoriai iš anksto įspėjo, kad 100 kilometrų rekomenduojama eiti tiems, kurie prieš tai yra įveikę bent 50 kilometrų atstumą.

Nuovargį atpirko vaizdai ir bendravimas

Beveik 7 valandas nuo 10 valandos ryto pajūriu žingsniavo ir šilutiškė Inesa Dzindzelietė. Nuėjusi 25 km atstumą ji sakė, jog tikėjosi, kad trasos pabaigoje jausis labiau pavargusi. Anot jos, eiti buvo labai smagu ir nesunku, mat ilgą atstumą žygeiviai traukė pakrante, kur smėlis kietesnis, gaivino švelniai nuo jūros pučiantis vėjelis.

Jėgas padėjo atgauti ir 10-15 minučių pertraukėlės poilsio punktuose. Didesnį nuovargį moteris sakė pajutusi tik eidama paskutiniuosius 6 kilometrus. O kitą dieną ji visai nesijautė nuvargusi – net išėjo dirbti į daržą.

Šilutiškę sužavėjo šeima, kuri žygiavo nešdamasi ir vežimėliu veždamasi gal metukų mažylį.

50-ies kilometrų atstumą pasirinkusi kita šilutiškė Dalia Greičiuvienė panašiuose žygiuose – ne naujokė. Jauna moteris dalyvavo jau trečiame ištvermės žygyje. Dalia smagiai pasakoja, jog į tokias iniciatyvas įtraukė draugė, o pabandžiusi eiti kartu, ir pati „užsikabino“. Nors pirmą kartą pasirinktos pusšimčio kilometrų trasos įveikti iki galo jai nepavyko, užtat antrojoje – „Nemuno kilpų“ trasoje ji nepasidavė – nužygiavo visus 50 kilometrų.

Dalia prisipažįsta, jog toks atstumas tikrai nėra juokas, paskutinieji 10 kilometrų, anot jos, buvo labai sunkūs. Kojos ne tik pavargo – ant jų ir pūslių atsirado. Bet nuovargį atpirko gražūs gamtos vaizdai ir malonus bendravimas su bendraminčiais.zygis pajuriu_geiciuviene

Katyčių seniūnijos Stubrių kaime augęs, o dabar Klaipėdoje gyvenantis Edvardas Juraška tokiam ekstremaliam išbandymui pasiryžo pirmą kartą, ir iš karto ėmėsi 100 kilometrų trasos. Vaikinas save pavadino maksimalistu, nes jam patinka nauji potyriai, jis nori išbandyti gyvenime kuo daugiau dalykų. Jau yra šokęs su parašiutu. Edvardas neabejoja, kad dalyvaus ir kituose žygiuose. Norėtų tik vieno – kad kartu su juo pasiryžtų keliauti artimi bičiuliai, taip būtų tiesiog smagiau.

Savo 22 valandų trukmės kelionę pradėjęs 8.20 val. ryto, Edvardas finišą pasiekė kitos dienos rytą, 6.20 val. Sako, kad pirmieji 60 km buvo visai lengvi, tik vėliau pradėjęs jausti šiokį tokį nuovargį. Greičiausia tik todėl, kad žygiuoti jau teko tamsoje.

Po žygio, sekmadienį, dar jautė šiokį tokį sunkumą kūne, o pirmadienį vaikinas jau buvo visai atsigavęs.
Visi mūsų kalbinti žygeiviai jau planuoja kitą žygį.

Kai kurių šilutiškių pastebėjimu, organizatoriai nepagalvojo apie tai, kad tokiai miniai žmonių reikėtų pastatyti daugiau biotualetų. Pasak jų, punktuose eilėse prie tualetų tekdavo laukti nuo 15-os minučių iki pusvalandžio.

Priminė organų donorystės svarbą

„Džiaugiamės, kad visi kartu nuėjome net 1660 km dėl kilnaus tikslo“, – sakė Aušra Degutytė, vadovaujanti asociacijai „Gyvastis“. Ši asociacija vienija žmones, gyvenančius su persodintais organais – inkstais, širdimi, kepenimis, plaučiais arba dar laukiančius kurio nors organo transplantacijos. Asociacijos nariai iš visos Lietuvos į Kuršių neriją susirinko siekdami skleisti informaciją apie organų donorystę.

Šiuo metu Lietuvoje gyvena apie 900 žmonių po įvairių organų transplantacijų. Įvairių transplantacijų dar laukia per 455 pacientai, iš jų – 27 vaikai. Kasmet maždaug 350-iai žmonių nustoja funkcionuoti savi organai.
Žygeiviai taip pat buvo pakviesti žygį paversti ekologine akcija: norintieji gavo maišus ir eidami pajūriu rinko šiukšles.

Rūpinosi vaistininkai ir organizatoriai

Žygio sveikatos partnerė buvo „BENU vaistinė“, o jos vadovė Rasa Marcinkevičienė sakė, kad žygiavimas – vienas sveikiausių aktyvių užsiėmimų. Ji džiaugėsi, kad ir šįkart žygeiviai didelių traumų nepatyrė, užtat pozityvių emocijų gavo apsčiai.

Šios vaistinės atstovai žygeivių laukė poilsio punktuose, kur padėjo smulkius nutrynimus ar nubrozdinimus patyrusiems žmonėms.

Ištvermės žygio dalyviais rūpinosi apie 250 savanorių. Poilsio punktuose žygeiviai buvo vaišinami užkandžiais, mineraliniu vandeniu, o einantys didesnius atstumus gavo ir karšto maisto. Tiesa, prieš žygį visiems teko susimokėti startinį mokestį.

Visus, kurie negalėjo baigti žygio, organizatoriai iki finišo parvežė. Pavėžėti teko ne tik tuos, kurie ėjo 100, bet ir 50 ar 25 kilometrus. Tačiau didžioji dauguma dalyvių finišą pasiekė patys. Visi žygeiviai gavo diplomus, kuriuose buvo įrašytas nueitų kilometrų skaičius.

Pėsčiųjų žygių organizatoriai „TrenkTuras“ aktyvaus laisvalaikio kviečia nepamiršti ir vasarą. Dauguma aktyvaus gyvenimo būdo mėgėjų jau žino, jog liepos 29-ąją Naujojoje Akmenėje vyks „Kosminis karjerų žygis“. Kosminiu jis pavadintas todėl, kad, anot organizatorių, „pabuvojęs Naujosios Akmenės karjeruose jautiesi lyg grįžęs iš Marso ar pasivaikščiojęs jo kanjonais: ten yra nuostabi, turistų dar neatrasta vieta“.