Išžudytus kaimynus primins VARDŲ skaitymai

zydai inkakliuose_Holokausto_auku_vietaPrasideda savaitę visoje Lietuvoje truksiantys VARDŲ skaitymai. Žmonės raginami prisiminti savo miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų vardus, kurie buvo nužudyti Holokausto metu ir juos skaityti garsiai.

Rugsėjo 23-ioji – tradicinė VARDŲ skaitymo diena, kai minima Lietuvos žydų genocido diena. VARDŲ skaitymo iniciatyva turi visiems priminti, jog Holokausto auka nėra tik skaičius. 2017 m. VARDŲ skaitymai Lietuvoje vyksta jau septintą kartą, o Švėkšnos muziejus prie šios akcijos prisideda jau ketvirtus metus.

Kasmet, minint šią tragišką datą, Švėkšnoje būdavo paskelbiami skirtingi nužudytų šio miestelio gyventojų žydų skaičiai,  nes skirtingi šaltiniai nurodo skirtingus skaičius: apie 300, netoli 400, daugiau kaip 400…vardu skaitymas_sveksnoje_seniunas_skaito

2014 metais Švėkšnoje buvo perskaityti 147 žmonių vardai. 2015 metais prie VARDŲ skaitymo prisijungė Švėkšnos Alicijos Rugytės skautų draugovės nariai ir „Diemedžio“ ugdymo centro mokiniai su mokytojais. 2016 metais VARDŲ skaityme tradiciškai dalyvavo skautai ir prisijungė gimnazijos moksleiviai.

Visi skaitymų metu paminėti asmenys buvo susiję su Švėkšna: gimę, gyvenę ar nužudyti Holokausto metu Švėkšnoje. Apie kai kuriuos žmones galima pasakyti daug daugiau negu vien vardą ir pavardę: žinomas jų amžius, profesija, šeiminė, socialinė, ekonominė padėtis visuomenėje. Štai Šajevičius Šmuelis, gimęs apie 1900 m., buvo fermos savininkas, turėjo tris vaikus, buvo našlys. Kiršner Meita, gimusi 1910 m., buvo namų šeimininkė, gyveno Švėkšnoje. Meitos vyras Kiršneris Cheskelis, gimęs 1908 m. Plungėje, gyveno Švėkšnoje.

Ošerovič nee Neiman Rebeka, kilusi iš Skuodo, buvo matematikos mokytoja, prieš ištekėdama dėstė matematiką Rygos universitete. Jos dukros – Rachelė, gimusi 1926 m., ir Dvora, gimusi 1922 m. Rebekos vyras Šaja ir sūnus Samuelis Holokaustą išgyveno.

Daugelis minimų žmonių buvo nužudyti Holokausto metu ir daugiausia, ką mes galime padaryti, tai juos prisiminti.

Prisiminti, jog buvo nužudyti mūsų tėvų ir senelių kaimynai, bičiuliai, prisiminti gatves, kuriomis jie vaikščiojo, namus, kuriuose gyveno. Svarbu prisiminti jų vardus ir pasakyti kitiems.

Švėkšnos žydų bendruomenės narių, kurie žuvo Holokausto metu, vardai publikuojami Yad Vashem archyve, Jungtinių Valstijų Holokausto memorialiniame muziejuje (United States Holocaust memorial museum (USHMM).

Tačiau šie sąrašai nėra galutiniai, gavus naujos informacijos, duomenys atnaujinami, papildomi naujais vardais.

Holokausto minėjimo renginių ciklas Lietuvoje vyksta vardu skaitymas_sveksnoje_sarasassavanorystės principu, bendradarbiaujant su istorikais, kraštotyrininkais, mokytojais, archyvų tyrinėtojais, visuomeninėmis organizacijomis. Švėkšniškiai irgi neapsiriboja vien tik skaitymais: kasmet lanko ir tvarko senąsias žydų kapines, Holokausto aukų vietą netoli Inkaklių. Minint tragedijos dieną,  gimnazistai atlieka kompozicijas, skaito eiles.

Šiemet vardus Švėkšnoje skaitysime rugsėjo 22 d. (penktadienį) 8 val. ir 13 val.:

8 val. skaitymai vyks Švėkšnos muziejuje (Bažnyčios g. 9a, Švėkšna);
13 val. skaitymai vyks prie Švėkšnos sinagogos.

Vėliau norintieji galės pasivaikščioti po buvusį Švėkšnos štetlą (žydų miestelį), susipažinti su tarpukario laikotarpio  Švėkšna. Ekskursiją ves muziejininkė Monika Žąsytienė.