Kiekvienas žino apie augalų gydomąsias savybes ir sunegalavęs dažnai pirmiausia bando gydytis vaistažolėmis – įsigytomis vaistinėje ar savo surinktomis.
Norintiesiems įvairius susirgimus gydyti namie ruoštomis vaistažolėmis, būtina žinoti, kad daugiausia gydomųjų savybių turi tam tikru metų laiku surinkti augalai. Pavasaris – vaistažolių rinkimo pradžia.
Tad kokie vaistingieji augalai sužaliuoja pavasarį pirmieji ir kokią naudą žmogus gali iš jų gauti?
Kovas – pumpurų metas
Nuo kovo mėnesio pradedami skinti pušies ir beržo pumpurai, kasamos didžiosios varnalėšos, varpučio šaknys (galima šiomis šaknimis pasirūpinti ir vėlai rudenį).
Išbrinkę, bet dar neišsiskleidę pušies, taip pat ir beržo pumpurai rodo, kad jau prasidėjo augalo gyvybinė veikla, būtent tuo metu juose yra daugiausia veikliųjų vaistinių medžiagų.
Pušies pumpuruose gausu eterinio aliejaus, karčiųjų medžiagų, flavonoidų, vitamino C bei karotino. Iš pušies pumpurų paruošti preparatai veiksmingai naikina bakterijas (ypač kvėpavimo takų patogeninę florą), malšina skausmą, aktyvina protinę veiklą, stiprina imunitetą ir naikina kai kuriuos ligas sukeliančius virusus.
Beržų pumpurų arbata tinka sergant kvėpavimo takų ligomis kaip antiseptinė, prakaitavimą skatinanti ir atsikosėjimą lengvinanti priemonė. Beržo lapų, skinamų gegužės mėnesį, arbata geriama kraujui valyti. Beržų lapų ir pumpurų preparatai vartojami kaip dezinfekuojanti, šlapimo ir tulžies išsiskyrimą skatinanti, inkstų veikimą greitinanti ir juos nuo akmenų valanti priemonė.
Beržų pumpurų nuoviru galima perplauti galvą. Jame esantis degutas veikia dezinfekuojančiai, naikina pleiskanas, stiprina plaukų šaknis.
Ypač vertinga organizmui yra beržų sula, leidžiama balandžio mėnesį. Geriant sulą organizmas ne tik valomas, bet ir stiprinamas. Suloje gausu vitaminų C, B3, gliukozės ir fruktozės.
Didžiosios varnalėšos šaknų preparatai skatina medžiagų apykaitą, šlapimo, prakaito ir tulžies išsiskyrimą, vartojami inkstų ir šlapimo pūslės ligoms, opaligei, gastritui gydyti. Šaknų nuoviras geriamas užkietėjus viduriams, sergant reumatu ir cukralige.
Varnalėšos lapuose esančios medžiagos turi antimikrobinių savybių, tad jų kompresais gydoma dedervinė, egzema, žvynelinė, pūliuojančios žaizdos ir opos; nuoviras tinka pleiskanoms naikinti ir plaukams stiprinti. Žaizdas gydyti galima ir šviežiomis lapų sultimis, sumaišytomis su aliejumi.
Varpučio šakniastiebių nuoviras slopina uždegimus, stiprina organizmą, vartojamas šlapimo pūslės uždegimams, kepenų ligoms gydyti. Lengvina atsikosėjimą ir gydo kvėpavimo takų uždegimus.
Rašyti atsakymą