Jau galite pažymėti, kur galima įsigyti nelegalių cigarečių, alkoholio ar degalų

seselineNuo šiol kiekvienas šalies gyventojas gali žemėlapyje anonimiškai pažymėti vietas, kur galima įsigyti nelegalių degalų, alkoholio ar cigarečių. Tam projekto „Lietuva be šešėlio“ iniciatoriai sukūrė specialų tinklalapį beseselio.lt.

„Niekas nesitiki, kad šešėlis išnyks visiškai, tačiau mums būtų kur kas geriau, jei jo lygis būtų kuo mažesnis. (…) Pirmiausiai norime skatinti visuomenės priešiškumą nelegaliai prekybai, padėti valdžios įstaigoms su ja kovoti“, – trečiadienio spaudos konferencijoje sakė viešosios įstaigos „Lietuva be šešėlio“ direktorius Kęstutis Kupšys, priminęs, kad tyrimai rodo, jog apie 60 proc. gyventojų pateisina nelegalią prekybą.

Pasak jo, šešėlinė prekyba skatina nusikalstamumą, o į ją įtraukti nepilnamečiai po to jau nebenori grįžti į legalų verslą. Taip pat susiformuoja nusikalstamos grupuotės, kurios nelegaliai gautus pinigus naudoja korupciniams sandoriams.

Projekto iniciatoriai tvirtina, kad visa tinklalapyje patalpinta informacija bus perduodama policijai, todėl pažeidėjai gali tikėtis būti nubausti. Todėl planuojama žemėlapyje taip pat talpinti uždarytas nelegalias prekyvietes.

Taip pat visos gyventojų pažymėtos nelegalios prekybos vietos bus matomos visiems svetainės lankytojams, taip galima bus įvertinti, kurie šalies rajonai yra labiausiai apimti „šešėlio“. Kartu kūrėjai pabrėžia, kad tinklalapyje yra numatyti saugikliai, neleisiantys pateikti neteisingos informacijos.

Paklaustas, ar vietų nurodymas dar labiau nepaskatins prekybos, V. Kupšys tvirtino, kad todėl žemėlapyje vietos nurodomos ne visiškai tiksliai – maždaug 500 m plote.

Šioje svetainėje planuojama talpinti informaciją, kiek pinigų dėl šešėlinės ekonomikos praranda Lietuvos ekonomika. Projekto iniciatoriai skaičiuoja, kad vien per 2013 metus ši suma perkopė 400 mln. Lt.