Jau greitai Šilutės muziejaus turtus išvysime virtualioje aplinkoje

muziejus limisŠiuolaikinių technologijų pagalba nusikelti į praeitį darosi vis paprasčiau. Patyrinėti Lietuvos muziejų vertingiausius istorinius eksponatus, unikalius kultūros objektus, meno ir literatūros kūrinius ar tiesiog pasigrožėti virtualiomis parodomis galima neiškėlus kojų iš namų. Užtenka prisijungti prie Lietuvos integralios muziejų sistemos (LIMIS).

Prieš pusantrų metų prie LIMIS prisijungė ir Šilutės muziejus – į sistemos darbinę aplinką sukelta apie šimtas vertingiausių eksponatų, tačiau kol kas viešai jie dar nerodomi.

Su šiuo projektu dirbantis šilutiškis muziejininkas Ignas Giniotis „Šilutės naujienų“ skaitytojus patikino, kad jau netolimoje ateityje prie LIMIS prisijungę šilutiškiai galės virtualiai įžengti į dvarininko Hugo Šojaus darbo kabinetą, pamatyti įspūdingąją briedžių ragų kolekciją ar pasigrožėti dar tarpukariu išgarsėjusia jo etnografine jo kolekcija.

LIMIS siekia suskaitmeninti istorinį paveldą

2009 metais inicijuotas projektas „Lietuvos integralios muziejų informacinės sistemos (LIMIS) diegimas Lietuvos muziejuose“ įgyvendintas pagal Ekonomikos augimo veiksmų programos 3 prioriteto „Informacinė visuomenė visiems“ priemonę Nr. VP2-3.1-IVPK-04-V „Lietuvos kultūra informacinėje visuomenėje“. Projekto vykdytojas – Lietuvos dailės muziejus. LIMIS įgyvendinimą finansavo 2007-2013 metų laikotarpio Europos Sąjungos struktūriniai fondai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas. Projekto vertė – 6 999 999,64 Lt, iš kurių 5 949 999,69 Lt finansuota ES.

LIMIS – tai Lietuvos integrali muziejų informacinė sistema, kurios pagalba galima kurti bendrą nacionalinį kultūros paveldo skaitmeninį turinį, perkeliant į skaitmeninę formą informaciją apie unikalius ir vertingus kultūros paveldo objektus, meno ir literatūros kūrinius, informaciją apie svarbiausius istorijos ir visuomenės reiškinius, kaupti, saugoti šią informaciją ir pristatyti ją visuomenei elektroninėje erdvėje.

Gavus finansinę paramą, sukurtos klasifikavimo sistemos, nupirkta serverinė įranga, suremontuotos jai skirtos patalpos, įrengtas kondicionavimas, įsigyti kompiuteriai, kalibratoriai, tarnybinės stotys 19-ai muziejų, skaitmeninimo įranga.muziejai giniotis

Projekto įgyvendinimometu LIMIS sistema įdiegta ir pradėta naudoti 4 nacionalinių ir 15 respublikinių muziejų bei sudarytos sąlygos prie jos per internetą jungtis ir su LIMIS sistema dirbti visiems kitiems Lietuvos muziejams.

Pasak projekto rengėjų, LIMIS projekto tikslų įgyvendinimas neapsiriboja vien tik informacinės sistemos sukūrimu ir įdiegimu Lietuvos muziejuose, jos techninio suderinamumo su kitomis susijusiomis informacinėmis sistemomis užtikrinimu, bet ir garantuoja viešosios prieigos prie sistemoje saugomų duomenų apie muziejų eksponatus sukūrimą ir palaikymą bei klasifikatorių, tezaurų, raktažodžių ir personalijų žodynų sukūrimą ir integravimą į sistemą.

Tokios sistemos atsiradimas yra svarbi prielaida tolesniam elektroninių paslaugų vystymui Lietuvos muziejuose – el.paslaugų apimtims didinti, kokybei gerinti, personalo kvalifikacijai kelti.

LIMIS sistema patogu naudotis ne tik muziejų darbuotojams, bet ir mokslininkams, moksleiviams, kitiems Lietuvos ir užsienio šalių gyventojams, valstybinėms institucijoms.

Šilutiškiai viešins vertingesnius eksponatus

LIMIS atstovai, skatindami tiek privačius, tiek valstybinius muziejus jungtis prie sistemos, nuolat organizuoja seminarus.

Viename tokių seminarų dalyvavo ir Šilutės muziejininkai. Pasirašę sutartį, jie gavo prisijungimą prie duomenų bazės ir sistemos darbinėje aplinkoje pradėjo talpinti mūsų krašto istorines vertybes.

Šilutės H.Šojaus muziejaus muziejininkas I.Giniotis džiaugiasi, kad LIMIS patogu naudotis, nes nereikia jokio įdiegimo, papildomos įrangos, tiesiog užtenka internetu prisijungi prie duomenų bazės.

I.Giniotis sakė, kad Šilutės Hugo Šojaus muziejus į LIMIS sistemą dės tuos eksponatus, kurie yra vertingesni. „Kas bus dedama į dvaro ekspozicijas, tas bus skaitmeninama ir taipogi dedama į LIMIS ir viešinama visuomenei”, – komentavo muziejininkas.

Muziejininkai jau turi parengę naujų ekspozicijų koncepcijas. Hugo Šojaus dvare bus įrengti visi kambariai, tarp kurių – ir dvarininko darbo kabinetas, etnografinis kambarys. Taigi eksponatus iš šių ekspozocijų ateityje galėsite pamatyti ir virtualioje aplinkoje.

I.Giniotis prasitarė, kad prieš kelias dienas Lietuvos jūrų muziejus kolegoms iš Šilutės dviems mėnesiams paskolino plačiaformatį skenerį, kuris palengvins muziejaus eksponatų skaitmeninimo darbus.