Jau ir šilutiškiai žino geriausias krašto gydymo įstaigas

purienaPrieš kelias dienas Lietuvoje pristatytas gydymo įstaigų reitingas, kuris turėtų padėti pacientams apsispręsti, kokią gydymo įstaigą ar mediką pasirinkti. Patys medikai ir gydymo įstaigos taip pat matys, kokias užima pozicijas ir kur reikia pasitempti. Maža to, nuo to priklausys gydymo įstaigų finansavimas.

Lietuvoje išreitinguotos 409 pirmines sveikatos priežiūros paslaugas teikiančios įstaigos, Šilutės rajone – 8. Geriausius rezultatus rajone parodė medicinos centras „Puriena“, prasčiausius – Juknaičių ambulatorija. Nė viena mūsų įstaiga neįvertinta kaip dirbanti puikiai ar labai gerai.

„Purienos“ vadovas Giedrius Benkunskas šį reitingą vertina tik teigiamai. Ir nors Šilutėje ši gydymo įstaiga pirmauja, lyginant Lietuvos mastu, dar yra sričių, kur reikėtų pasistengti labiau. Taigi įstaigos administracija ir džiaugiasi rezultatu, ir nelabai.

Vertina pagal 16 rodiklių

Reitinguojamos pirmines sveikatos priežiūros (PSP) paslaugas teikiančios įstaigos, kurios yra sudariusios sutartis su teritorinėmis ligonių kasomis (TLK), t. y. poliklinikos, šeimos centrai, šeimos gydytojų kabinetai. Į šias gretas patenka tiek viešosios, tiek privačios gydymo įstaigos.

Tai yra pirmasis mūsų šalies gydymo įstaigų reitingavimo etapas, kuomet startuojame su kokybiniais reitingais, t. y. viešai bus matomi rezultatai, kurie rodo pacientams teikiamų paslaugų kokybę. Jie skelbiami VLK interneto svetainėje ir viešai prieinami visiems žmonėms. Ateityje planuojama išplėsti rodiklių sąrašą, pagal kurį bus vertinamos gydymo įstaigos. Tai reiškia, kad pacientai ir patys medikai galės matyti platesnį sveikatos sistemos paveikslą.

Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, tai yra dar vienas svarbus reforminis žingsnis, siekiant gerinti šalies gydymo paslaugų kokybę ir prieinamumą pacientams. Šiuo metu gydymo įstaigos vertinamos pagal 16 rodiklių, o artimiausiu metu bus diskutuojama dėl dar 8 naujų rodiklių, kuriuos pasiūlė šeimos gydytojus atstovaujančios draugijos, aktyviai dalyvaujančios plečiant gerų darbo rezultatų rodiklių spektrą.

Įstaigų darbo rezultatai lemia ne tik pacientų pasitikėjimą, bet ir joms skiriamą finansavimą – už skatinamųjų paslaugų teikimą ir gerus darbo rezultatus sveikatos priežiūros įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) mokama papildomai. Intensyviai dirbančioms gydymo įstaigoms skatinti šiemet iš PSDF iš viso skiriama 35,1 mln. eurų. Tokia apmokėjimo už paslaugas tvarka jas skatina siekti geresnių darbo rezultatų, o pacientai dėl to sulaukia daugiau šeimos gydytojų dėmesio, aukštesnės paslaugų kokybės, tikslesnės ir ankstyvesnės įvairių ligų diagnostikos bei profilaktikos, kas leidžia mažinti eiles pas gydytojus specialistus.

Papildomas mokėjimas už gerus darbo rezultatus buvo įvestas dar 2008-aisiais. Iš pradžių buvo nustatyti 4 rodikliai, o šiuo metu jų yra net 16. Net 14 iš jų priskiriami šeimos gydytojo komandai, 1 – pirminei odontologinei pagalbai, 1 – pirminei psichikos sveikatos priežiūrai.

Įstaigoms už gerus darbo rezultatus mokama pagal šiuos rodiklius: vaikų priežiūros intensyvumą (vertinama, ar prisirašiusieji kreipiasi į šeimos gydytoją ar pediatrą bent kartą per metus dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo); prevencinių programų vykdymą (atsižvelgiama į gimdos kaklelio, krūties, storosios žarnos vėžio prevencinių programų vykdymo rezultatus); sergančiųjų lėtinėmis ligomis priežiūrą (analizuojama, kaip dažnai pacientai, sergantys lėtinėmis ligomis (arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, bronchine astma, pneumonija ir kt. ligomis) yra gydomi ligoninėse; labai svarbaus tyrimo atlikimą vaikams, kuris padeda išsiaiškinti, ar būtinas gydymas antibiotikais, už vyresnių nei 65 metų žmonių skiepijimą nuo gripo.

Žada stengtis dar labiau

Pagal paskelbtus pastarojo pusmečio rezultatus, Šilutės rajone aukščiausiai reitinguojamas medicinos centras „Puriena“, Švėkšnos ambulatorija, Švėkšnos pirminės sveikatos priežiūros centras. Lietuvos lygiu jos įvertintos kaip gerai vykdančios veiklą.

Visos likusios gydymo įstaigos vertinamos kaip patenkinamai veiklą vykdančios ir rikiuojasi šia tvarka: UAB „Sveikatos darna“, Šilutės pirminės sveikatos priežiūros centras, Vainuto ambulatorija, Šilutės šeimos gydytojų centras, Juknaičių ambulatorija.

„Šilutės lygiu kaip ir gerai atrodome, bet pasistengti Lietuvos mastu reikia“, – sako G. Benkunskas.

Pasak jo, „Purienoje“ dar šlubuoja profilaktika ir programos nepilnai vykdomos. Šiuos dalykus įstaigos administracija žada gerinti, o į gydytojų darbą, tarkim antibiotikų skyrimą, kištis nežada. Pasak Šilutėje lyderiaujančios įstaigos vadovo, šis reitingas yra įdomus ir geras, kad ir ką skeptikai besakytų.

„Ministerijos uždavinys ir buvo pagaliau atkreipti dėmesį, o žmonės atkreipia dėmesį kai pradeda lyginti, kai viskas yra vieša. Nuo to blogiau niekam nebus, nes gydymo įstaigoms gerinant savo veiklą, pacientai tik išloš“, – sakė G. Benkunskas.

Vadovą džiuginą ir tai, kad geriausių rezultatų Šilutėje pasiekė didžiausia įstaiga, o tai nėra lengva, nes kuo įstaiga didesnė, tuo sunkiau valdyti visus procesus. Šiuo metu „Puriena“ turi apie 11 000 pacientų, 5 filialus, 9 šeimos gydytojus ir 4 gydytojus odontologus.

Reitinge yra ir UAB „Sveikatos darna“, kuriai pastaruosius porą metų iš 12-os įstaigos gyvavimo metų vadovauja Gediminas Vaičiūnas. Medikas sakė, kad teigiamų balų šiai įstaigai mažiau skirta dėl kai kurių „popierinių“, dokumentinių dalykų – nesurašytų kodų. Visgi gydytojas pasidžiaugė, kad per tuos porą metų, kai jo šeima perėmė vadovavimą, pasiekta gana aukšta vieta rajone. „Supratome savo klaidą ir neabejojame, kad kito vertinimo metu pasieksime dar bent 4 – 5 balais aukštesnį rezultatą“, – sakė G. Vaičiūnas.

Jis pastebi, kad reitingai labai priklauso ir nuo to, kokiomis ligomis sergantys pacientai vyrauja įstaigoje.