Jau tradiciniu renginiu Švėkšnoje tapusi Europos žydų kultūros diena šiemet vyks Švėkšnos sinagogoje.

Kaune gimusi, garsiausia pasaulio anarchiste laikoma Emma Goldman (1869-1940), rašė, kad tėvas buvo pasiryžęs ją ištekinti vos penkiolikos. Ji karštai protestavo ir prašė leisti tęsti mokslus. Tai taip supykdė tėvą, kad jis, įmetęs jos prancūzų kalbos vadovėlį į ugnį, sušuko: „Mergaitės neturėtų per daug mokytis! Viskas, ką reikia mokėti žydų dukrai - tai ruošti gefilte fiš, plonai pjaustyti makaronus ir pagimdyti vyrui pakankamai vaikų!“

Emma Goldman yra viena žinomiausių XIX-XX a. sandūroje gyvenusių Lietuvos žydžių, tačiau tikrai ne vienintelė susidūrusi su šeimos ir visuomenės nenoru pripažinti, kad moters veiklos ir svajonės nebeapsiriboja tik namų židinio kurstymu. Tradicinėje žydų bendruomenėje ilgus metus vyravo nusistovėję lyčių vaidmenys, vyrai ir moterys funkcionavo skirtingose jiems kultūriškai priskirtose sferose, todėl norint pilnavertiškai suprasti Lietuvos žydų istoriją, į ją būtina įtraukti ir moterų pasakojimus bei patirtis.
Paskaitos metu klausytojai išgirs koks buvo moters vaidmuo tradicinėje žydų bendruomenėje iki XIX a. pradžios, kaip jis kito XIX a. bėgyje ir su kokiais iššūkiais jos vis dar susidūrė XX a.

 

Saulė Valiūnaitė yra Lietuvos žydų istorijos ir kultūros tyrėja, vertėja, Vilniaus universiteto doktorantė, rengianti disertaciją apie moterų indėlį į sekuliariosios žydiškos tapatybės formavimo procesus tarpukario Vilniuje.

 

Rugsėjo 9 d. dokt. Saulės Valiūnaitės paskaita „Iš virtuvės į revoliuciją“.

Adresas: Liepų a. 12, Švėkšna (Švėkšnos sinagoga)

Laikas: 12 val.

Trukmė: 1 val.

Renginys yra tarptautinio žydų kultūros festivalio „Šalom visuos kraštuos“ programos dalis: https://www.zydukulturosdienos.lt/lt/programa-2023/