Jaunieji dailininkai mokėsi piešti „Šilutės sieną“

silutes siena piesiaŠilutės meno mokyklos jaunieji dailininkai jau gilinasi į istorinio Šilutės krašto metraščio ant „Šilutės sienos“ kūrimo subtilybes. Praėjusią savaitę garsus dailininkas Tadas Šimkus mokiniams surengė gatvės meno seminarą, pristatė grafičio filosofiją, pagrindines technologijas.

Jaunimo laukė tikras iššūkis, nes neįprastos kūrybinės dirbtuvės buvo sukurtos taip, kad užduočių atlikimas panašėtų į tapymą ant istorinės „Šilutės sienos“.

Pirmieji siužetai – per miesto šventę

Meno projekto „Šilutės siena“ koordinatorė, SBA viešųjų ryšių vadovė Virginija Dunauskienė, atlydėjusi T.Šimkų, jauniesiems dailininkams dėkojo už entuziazmą originaliai įamžinti gimtojo miesto istorinę raidą.

Ji priminė, kad bendruomeninio projekto „Šilutės siena“ idėja pirmą kartą buvo pristatyta minint AB „Šilutės baldai“ 125-erių metų gimtadienį. Tuomet pasirašyta trišalė sutartis su idėjos iniciatoriumi – „Šilutės baldais“ bei įgyvendintojais – Šilutės dailės mokykla ir Šilutės rajono savivaldybės administracija.

„Šilutės siena“ bus unikalus kūrinys – svarbiausius miesto ir baldų fabriko istorinius faktus jaunieji dailininkai, padedami profesionalų, ištapys ant 500 kvadratinių metrų sienos, kuri stovi šalia „Šilutės baldų“.

Pirmieji „Sienos“ darbai smalsuolius turėtų pradžiuginti gegužės pabaigoje, per Šilutės miesto šventę.

Gatvės menas – plati sąvokasilutes siena dailininkas simkus DSCN9962

Profesionalus grafikas T.Šimkus yra aktyvus gatvės meno, festivalio „Nykoka“ organizatorius, jis savo darbais puošia įvairius miestus, gražina pastatų fasadus, erdves spalvomis ir piešiniais. Dalyvaudamas ne vienoje socialinėje akcijoje, savo kūrybą T.Šimkus skiria ne tik kamerinei aplinkai, bet ir žmonių bendruomenėms, apleistų miesto erdvių gaivinimui, įvairių socialinių ir urbanistinių problemų analizavimui. Kartu su bendraminčiais jis įkūrė interjero ir eksterjero dekoro studiją „Gyva Grafika“, kuri jau keletą metų vykdo įvairius projektus. Šiuo metu jo darbo didžioji dalis yra piešimas ant sienų, tenka įgyvendinti užsakymus ir piešiant ant vaikų kambario sienų, ir biuruose, ir gatvėse.

T.Šimkus sakė, kad apsilankymas Šilutėje jam yra savotiškas dėstytojo debiutas. Perduodamas žinias apie piešimą ant sienų, jis kvietė jaunuosius dailininkus ir į bendravimo žaidimus.

Pirmiausia kiekvienas dalyvis turėjo sugalvoti savo gyvenimo šūkį bei jį pristatyti. Antrajame žaidime menininkas žadino klausytojų vaizduotę ir prašė įvardinti savo asociacijas, kylančias išgirdus sąvoką „Gatvės menas“. Ant plokštės, kuri vėliau tapo „siena“, popietės dalyviai užrašė Gatvės meno apibūdinimus: tai – laisvas žmogus, gyvenimo būdas, saviraiška, revoliucija, netikėtumas, iššūkis, nelegalumas, pavojus ir t.t.

Svečias pripažino, kad gatvės menas yra plati sąvoka, kilusi iš gatvės gaujų, o grafitis – tik dalelė šio meno srities. Dažnai toks menas ant sienų be jų savininko sutikimo yra laikomas vandalizmu.

Pats menininkas nepritaria savavališkam sienų tepliojimui, tačiau, jei tai yra daroma tam skirtoje vietoje, tai – miesto kultūros reiškinys. Tą mintį jis iliustravo savo ir kitų menininkų darbų pavyzdžiais.

T.Šimkus sakė galintis teigti, jog gatvės menas yra neatsiejamas nuo paauglystėje kylančių maišto, noro keisti, ieškoti ir protestuoti.

Paauglystėje vaikščiodamas su bendraamžiais miesto gatvėmis būsimasis menininkas stebėjo architektūrą, ieškojo naujų išraiškos formų ir vaizduotėje kūrė pirmuosius piešinių ant sienų trafaretus. Tiesa, tuomet jo noras protestuoji peraugo į pirmuosius piešinius su… gėlėmis.

Nuo pastatų iki portretų

Pasivaišinę „Šilutės baldų“ dovanotomis gardžiomis bandelėmis, mokiniai buvo pakviesti atlikti realius gatvės dailininkų darbus.

T.Šimkus parodė, kaip gaminami trafaretai ir perkeliami ant didelės sienos, kaip kompiuterinėmis programomis paruošiamos nuotraukos, supažindino ir su aerozolinių dažų technika bei darbu su teptukais. Beje, tai mūsų jauniesiems dailininkams buvo didžiausia naujovė, nes pamokose jie piešia akvareliniais dažais.

Mokiniai, susiskirstę į grupes turėjo parodyti, kaip dailės priemonėmis geba pritaikyti ką tik įgytas žinias, jas vizualiai išreikšti ant statybinių plokščių.

Po kelias valandas trukusio kūrybinio siautulio ant didžiulių statybinių plokščių atgulė ir miesto pastatų kontūrai, ir garsaus kompozitoriaus, dailininko M.K.Čiurlionio, ir… net dailės mokytojo Andriaus Sirtauto portretai.

Džiaugiasi idėja

Šilutės meno mokyklą jau šeštus metus lankantys Lukas Gedvila ir Eva Matukevičiūtė sakė, jog susitikimas su menininku buvo labai įdomus ir naudingas, nes jie įgijo patirties, kaip gimsta gatvės menas ir piešiniai ant didelių erdvių.

„Šilutės siena“ bus puiki, meniškai išnaudota erdvė, įdomi ir miestiečiams, ir svečiams“, – sakė Lukas. Vaikinas, kuris tikriausiai bus vienas piešinių ant „Sienos“ autorių, norėtų savo piešinį skirti Šilutės miesto atsiradimui.
Eva norėtų įamžinti Šilutės krašto senųjų gyventojų kasdienybę.

Kai jaunieji dailininkai pabandė dirbti su grafičio technika, buvo pradedami kurti pirmieji „Šilutės sienos“ eskizai.

Joje bus įamžintos garsios krašto asmenybės: vokiečių kilmės rašytojas Hermanas Zudermanas, Šilutės kūrėjas dvarininkas Hugo Šojus, filosofas Vydūnas, taip pat – XIX a. potvynių, XX a. pradžios Šilutės uosto, garsiojo XVI a. turgaus ir 1944 m. vykdyto vietos gyventojų trėmimo bei genocido, kai mieste buvo likę tik 7 gyventojai, atvaizdai bei kitos istorijos detalės.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų“ Facebook albume.