Lapkričiui besibaigiant tryliktus metus iš eilės į Bikavėnų senųjų kaimo tradicijų kultūros centrą sugužėjo jaunieji pasakoriai, dainininkai, šokėjai iš Mažosios Lietuvos bei Žemaitijos pakraščio. Šventėje „Pažinsi tautosaką – atrasi save“ vėl tarmiškai skambėjo įvairūs pasakojimai, prisiminti protėvių tikėjimai, prietarai, senieji amatai.
Renginį vedusi ir žemaitiškai „rokavusi“ Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro etnografė Nijolė Stanelienė sakė, kad šių metų šventės idėja – Pažinimo sodas – turi ypatingą prasmę. Tai – ne tik obels šakos su vaisiais, kuriomis papuošta renginio scena, bet ir tarsi dalyvių pasivaikščiojimas po tautosakos sodą, ieškojimas to ypatingo tautosakos obuoliuko, kuris kiekvieną paragavusįjį iškart užburia savo skoniu ir pakviečia ieškoti atradimų toliau.
Uždegė širdies ugneles
Tautosakos šventę pradėjo Salos etnokultūros ir informacijos centro folkloro ansamblis „Sklada“ (vadovė Dalia Kubilienė), atlikdamas dainą apie žuvininkus.
Vėliau prisiminta ir jau į amžiną atilsį iškeliavusi šio renginio pradininkė Jolita Mykolaitienė, kuri su vyru Aurimu Mykolaičiu 2003 metais surengė pirmąją tautosakos šventę „Pažinsi tautosaką – atrasi save“. Pagerbdami šviesų J.Mykolaitienės atminimą, susirinkusieji kartu su jauniausiu renginio dalyviu, Šilutės lopšelio – darželio „Žvaigždutė“ auklėtiniu Ugniumi Urnikiu, kuris į salę įnešė išskobtuotame obuoliuke rusenančią vilties ir meilės ugnelę, uždegė tokias ugneles ir savo širdyse.
Dainavo, pasakojo ir linksmino
Jaunųjų dainorėlių, šokėjėlių ir pasakorių pasirodymus vertino trys Šilutės rajono etninės kultūros puoselėtojos: Kultūros ir pramogų centro folkloro kolektyvo „Verdainė“ vadovė Regina Jokubaitytė, Pirmosios gimnazijos mokytoja, žemaitiškosios ir šišioniškių tarmių puoselėtoja Vaida Galinskienė bei rajono savivaldybės Kultūros skyriaus specialistė Jurgita Skobienė.
Dvi linksmas daineles sudainavo U.Urnikis (mokyt. Lina Bendikienė), lietuvių liaudies dainas dovanojo Vainuto gimnazijos mokiniai Paulina Surplytė ir Ugnius Rupainis, sakmę apie velnią papasakojo Benas Laurinaitis (mokyt. Danguolė Jonelienė).
Šventės dalyvius šokiais išjudino Žemaičių Naumiesčio gimnazijos šokėjos (mokyt. Vitalija Birbalienė). Degutiškė, Žemaičių Naumiesčio gimnazijos moksleivė Aistė Beinorytė žemaitiškai padeklamavo eilėraštį „Aš mergeli kap rūteli“ ir papasakojo linksmą istoriją „Davatkas kiaušinę“ (parengė N.Stanelienė). Vidmantė Marcinkevičiūtė ir Ignas Želvys iš Rusnės pagrindinės mokyklos linksmai interpretavo kvieslio ir svetės (viešnios) dialogą (parengė D.Kubilienė).
Aktyvūs renginio dalyviai buvo ir folkloro kolektyvo „Pilutė“ nariai Edvinas Budvytis ir Domantas Stancikas (vadovė Adma Baltutienė), Šilutės pirmosios gimnazijos mokinė Greta Gudaitytė (mokyt. V.Galinskienė), ir Juknaičių pagrindinės mokyklos mokinių bei mokytojų folkloro kolektyvas „Skalviai“ (vadovė Rasa Gailiuvienė).
Pristatė populiarius amatus
Šventės metu išrinkta Šilutės rajono 2016 metų klasė, geriausiai populiarinanti etninę kultūrą. Šį konkursą įdėmiai stebėjo ir rajono meras Vytautas Laurinaitis, įsteigęs nugalėtojams pagrindinį prizą.
Tarpusavyje pasivaržyti ryžosi keturios klasės, pristačiusios po vieną ar kelis senuosius amatus. Vainutiškis moksleivis Antanas Vilnius rodė medžio drožybos kūrinius (mokyt. Arūnas Mockus), Katyčių pagrindinės mokyklos mokiniai pasakojo apie medžio drožybą, mezgimą ir verpimą (mokyt. Brigita Vitkauskienė ir Algimantas Valaitis), Rusnės moksleiviai demonstravo savo krašte itin populiarų amatą – nėginių bučiukų pynimą (mokyt. D.Kubilienė), Žemaičių Naumiesčio gimnazijos II klasės gimnazistai demonstravo žinias apie senąją batsiuvystę (mokyt. V.Birbalienė).
Vertinimo komisijai išrinkti geriausiuosius buvo labai sunku. Galiausiai, susumavus balus, paaiškėjo, jog 2016 metų klase, geriausiai populiarinančia etninę kultūrą, tapo Katyčių pagrindinės mokyklos komanda. Priminsime, pastarieji pristatė net tris amatus.
Džiugu tai, kad apdovanojimai teko visiems konkurso dalyviams.
Moksleivių vadovams ir mokytojams meras V.Laurinaitis, Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus ir Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro direktorė Marytė Matevičienė įteikė atminimo dovanėles ir po rožės žiedą.
Meras V.Laurinaitis pranešė, kad kelionę į Vilnių jis dovanoja visoms keturioms komandoms. Visų renginio dalyvių laukė ir didžiulis tortas, kurį įteikė taip pat meras ir Vainuto seniūnas V.Mockus.
Renginys „Pažinsi tautosaką – atrasi save“ viliojo ne tik pasiklausyti, ką paruošė dalyviai, bet ir ragino visus dalyvauti žaidimuose, kuriuos organizavo rusniškių folkloro kolektyvas „Sklada“. O šventės vedėja N.Stanelienė, paaiškinusi, ką Mažojoje Lietuvoje reiškia žodis „obuoliauti“, kvietė jaunimą į malonių pažinčių žaidimą.
Po žaidimų visi vaišinosi tortu, sumuštiniais ir obuoliais iš Pažinimo sodo.
Rašyti atsakymą