Jaunimas stebisi, ką užsirakinę veikia fotografai

fotografu klubasPažadėję iš sąstingio budinti Šilutės jaunimą ir išjudinti visas „popierines“ organizacijas, naujai sudarytos Šilutės rajono jaunimo reikalų tarybos nariai pirmajame posėdyje prasitarė apie jiems nerimą keliančią netvarką Šilutės fotografų klubui skirtose patalpose, esančiose Liepų g. 7.

Jaunimo tarybos nariai mano, kad ten fotografavimu niekas neužsiima, o susirenka pažįstamų grupelė važinėtis riedučiais ant viduje pastatytų rampų. Važinėja iki nakties, rengia vakarėlius, būna ten be suaugusiųjų priežiūros. Ką jau kalbėti apie pernai šiose patalpose surengtą Helovino vakarėlį, kuomet ir policija buvo atvažiavusi…

Švęs jaunimas Heloviną Liepų gatvėje ar ne?

Šilutės fotografų klubo pirmininkas Audrius Martinkus, kelerius pastaruosius metus gyvenantis Vilniuje, „Šilutės naujienoms“ sakė, kad klube, veikiančiame nuo 2006 metų, šiuo metu oficialiai yra apie 20 narių, tačiau keli jų studijuoja, tad aktyvių, visuomet galinčių ką nors veikti kartu yra apie 15. Šiam klubui 2012 m. gruodžio mėnesį rajono valdžia pagal panaudos sutartį paskyrė Šilutės Liepų gatvėje esantį pastatą.

Tačiau Jaunimo tarybos nariai sako, kad Fotografų klubui skirtos patalpos naudojamos ne pagal paskirtį.

Šilutės rajono jaunimo reikalų tarybos pirmininkas Ričardas Čaikys sausio 9 d. vykusiame pirmajame tarybos posėdyje į viešumą iškėlė jaunimo pastebėtas problemas Šilutės fotografų klube: fotografavimo mokymai ar fotosesijos vargu ar ten vyksta – ten karaliauja riedutininkai, į pastatą atsivežę tramplinus, vyksta vakarėliai.

„Bet fotografų klubas – tai ne riedutininkai“, – nusistebėjo ir posėdyje dalyvavęs meras Šarūnas Laužikas.

Jaunimo reikalų komiteto nariai bandė susieti fotografų ir riedutininkų veiklą – svarstė, kad gal fotografai ten dirba, fotografuodami važinėjančius riedutininkus.

R.Čaikys sakė, kad šiose patalpose jaunuoliai dažnai būna be suaugusiųjų priežiūros. Važinėti ant rampų riedučiais, dviračiais ir kitomis priemonėmis ateina mokiniai, kurie praleidinėja pamokas, ten užsirakinę geria alkoholį ir rūko, o pasivažinėti ant rampų bet kuris panorėjęs jaunuolis ten negali.

„Neseniai keli Jaunimo tarybos nariai buvome nuėję ten. Ilgai beldėme į duris. Muzika viduje grojo, keli vaikinai gręžė elektriniais grąžtais, bet įleisti mus niekas neskubėjo. Pagaliau atidarė duris, o po kelių minučių prisistatė ir E.Jurjonas, klausdamas, ko mums reikia. Turbūt klubo patalpose buvę vaikinai, pamatę mus, paskambino klubo pirmininko pavaduotojui, ir jis atvažiavo“, – pasakojo Jaunimo reikalų tarybos pirmininkas.fotografu klubo nariai

Jo žiniomis, pernai klubo patalpose surengto Helovino vakarėlio atgarsiai nukeliavo iki policijos suvestinių. Mat vakarėlio metu dingo vieno didžėjaus ausinės.

„Nepraleiskime to pro akis“, – siūlė Jaunimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotojas Algirdas Gečas.

Sutarta, kad Jaunimo reikalų taryba kreipsis į rajono Tarybą, prašydama svarstyti šių patalpų likimą. Taryba ir nuspręs, palikti fotografų klubui patalpas ar ne.

Važinėja tik saviškiai

Paprašyti išvalyti į Fotografų klubo daržą mestus akmenis, susisiekėme su klubo pirmininko A.Martinkaus pavaduotoju, verslininku šilutiškiu Edvardu Jurjonu. Jis aiškino, kuo tarpusavyje susiję fotografai ir riedutininkai: pasirodo, daugelis riedutininkų yra įstoję į Fotografų klubą… Taip jaunimas sujungė du savo pomėgius ir vykdo naują projektą – fotografuoja vieni kitus važinėjančius.

Pasak E.Jurjono, važinėja fotografai ne ant iš Gluosnių gatvės atvežtų senųjų tramplinų, o ant naujų, pačių fotografų sumontuotų.

Mat Šilutės fotografų klubas vasaros pradžioje gavo 5000 litų iš Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos skirtos finansinės paramos bendruomenėms. Už tuos pinigus fotografai turėjo rekonstruoti riedlenčių aikštelę Gluosnių gatvėje. Deja, visam Šilutės jaunimui skirtos riedlenčių ir riedučių rampos nebuvo pastatytos visiems viešai prieinamoje vietoje – jos atsidūrė uždarose klubo patalpose.

„UAB „Virekta“ padėjo mums supjaustyti plokštes ir su seniūnu Raimondu Steponku sutarėme, kad, kol kieme šalta, tie tramplinai bus mūsų patalpose. Sušilus orams, jie atsidurs aikštelėje po atviru dangumi“, – nelabai įtikinamai paaiškino E.Jurjonas, kodėl nuo vasaros nesugebėjo Šilutėje pastatyti naujų riedlenčių rampų.

Pasak E.Jurjono, fotoklubo nariai niekam nedraudžia savo patalpose važinėtis riedučiais, dviračiais, riedlentėmis. „Anksčiau Gluosnių gatvės aikštelėje važinėję riedutininkai dabar turi puikią progą toliau mėgautis savo pomėgiu ir nelaukti šiltų orų – čia važinėja ir neįstoję į fotoklubą keli vaikinai. Nė vienam neatsakėme, kuris norėjo prisijungti prie mūsų“, – teigė E.Jurjonas, tačiau nepaaiškino, kaip tas jaunimas galėjo sužinoti apie galimybę ir žiemą važinėtis ant rampų, kurios užrakintos klubo patalpose. Viešai niekur nebuvo paskelbta apie tokią laisvalaikio leidimo galimybę.

Išgirdęs Jaunimo reikalų tarybos išsakytus priekaištus, kad jaunuoliai klubo patalpose būna be suaugusiųjų priežiūros, E.Jurjonas nusijuokė: „Yra nepilnamečių mūsų klube, tačiau yra ir sulaukusių pilnametystės. Tad jei negaliu aš būti tuomet, kai jie yra patalpose, paskiriu atsakingą pilnametį. Jiems leidžiama klube būti iki 22 valandos, tačiau, pripažįstu, kartais ir iki 23 valandos užsibūna“.

Daužomi langai

Savo veiklai gavę Savivaldybei priklausantį pastatą, klubo nariai susiduria su vandalizmo problema – jau trečią kartą kažkas išdaužia jiems priklausančio pastato langus. Išdaužti langai ne po vieną savaitę stovi kiauri – fotografai neskuba jų įstiklinti. Šiuo metu per didžiausius speigus klubas jau mėnesį yra „vėdinamas“ per kiaurą langą.

fotografu langaiE.Jurjonas žino apie langų daužymą. Jis teigė, kad paskutinį sykį – sausio 20 dienos vakarą – suskambus dūžtantiems stiklams, jaunuoliai spėjo pagauti daužytoją. Pasak E.Jurjono, nei pareigūnams, nei Savivaldybei apie tai fotografai nepranešė – patys ketina kalbėtis su piktadariu.

„Nenorime didinti visuomenės nusikalstamumo policijos suvestinėse. Negražiai gavosi tuomet ir su Helovino vakarėliu – priėjo žmonių iš miesto, ne tik klubo narių, ir pavogė didžėjaus ausines. Mūsiškiai kreipėsi į policiją, surašė pareigūnai viską, o radybų nėra… Todėl ir bandysime kalbėtis su langų daužytoju patys – jeigu jis sutiks įstiklinti langus, gerai, jei ne – kreipsimės pagalbos į policiją“, – sakė E.Jurjonas.

E.Jurjonas sako, kad išgirdę apie Jaunimo reikalų tarybos posėdyje mestus jiems kaltinimus fotografai – riedutininkai labai nusiminė ir vertina tai kaip neteisybę. „Jaunuoliai išsigando, kad patalpas gali atimti, galvoja, kur dabar reikės važinėti žiemą. Ateikit – pamatysit kaip čia smagu! Tik pabelskite garsiau, nes ne visada girdime, kai antrame aukšte būname, patalpas fotosesijai valome“, – savomis akimis situaciją pamatyti kvietė E.Jurjonas, pripažindamas, kad per visus metus fotografai nespėjo jiems skirtose patalpose įsirengti fotografavimui skirto kampelio.

Savivaldybė priekaištų neturi

Savivaldybės Turto poskyrio vyriausioji specialistė Daiva Thumat „Šilutės naujienas“ informavo, kad Savivaldybei priklausantis pastatas Liepų gatvėje Šilutės fotografų klubui buvo perduotas panaudos pagrindais, vadovaujantis savivaldybės Tarybos 2012-12-13 sprendimu. Pastatas perduotas asociacijos įstatuose numatytai veiklai vykdyti.

Informacijos, kad minėtas pastatas naudojamas ne pagal paskirtį, Savivaldybės administracija nėra gavusi. Gavus pranešimą, aiškintųsi faktus, ir jiems pasitvirtinus sutartis būtų nutraukta.

Priekaištų Fotografų klubui neturi ir Savivaldybės jaunimo reikalų ir sporto koordinatorė Rimantė Čiutienė: „Pernai balandį Šilutės fotografų klubas iš Savivaldybės pagal jaunimo programą gavo 2000 Lt fotografų mokymo projektui įgyvendinti. Visas jų ataskaitas gavome, mačiau ir jų rengtus mokymus fotografijos mėgėjams. Vienintelis trūkumas, kad gavome ataskaitas vėliau, tačiau vėlavo ir finansavimas. Neturime jiems priekaištų. Jaunimo reikalų tarybos posėdyje sužinojome apie keliamas problemas dėl patalpų naudojimo. Seksime situaciją, stebėsime jų veiklą, eisime į policiją žiūrėti, ar tikrai ten buvo užfiksuotas koks įvykis. Jei bus problemų, bandysime jas spręsti“.

Uždara organizacija

Kol 15 fotografų – riedutininkų džiaugiasi patalpomis, apie 30 narių vienijanti asociacija „Pamario jaunimas“ ir kitos jaunimo organizacijos pakaitomis renkasi Šilutės kultūros ir pramogų centre jaunimui skirtame kambarėlyje. Jeigu tuo metu vyksta koks koncertas, tuomet spręsti svarbius klausimus, veiklą aptarti tenka rinktis į kavines.

„Pamario jaunimo“ pirmininkė Lijana Jagintavičienė sako nuoskaudos, kad Fotografų klubas gavo patalpas, nejaučia. Pasak jos, kitos organizacijos ne pavydi, o net džiaugtųsi, jeigu fotografai vykdytų ten savo įstatuose numatytą veiklą ir į ją įtrauktų miesto jaunimą.

„Deja, dabar jų veikla ne tokia, kokią patys buvo numatę. Nemanau, kad tos patalpos turėtų būti skirtos važinėtis ant rampų.

Važinėtis ten nesaugu: rampų nuovažos baigiasi visiškai šalia sienos, taip galima susižaloti – trenktis tiesiog į sieną. Taip pat gaila ir niokojamo, paveldui priklausančio pastato – jo sienos išpaišytos. Girdėjau daug besiskundžiančio jaunimo. Anot jų, ne bet kas gali patekti į šias patalpas ir išbandyti naujas rampas. Juk jos įsigytos ne iš asmeninių pinigų. Maniau, kad Fotografų klubas – visuomeninė organizacija, tačiau šiandien atrodo kitaip – ji labai uždara organizacija“, – jaunimo skundus apie uždarą fotografų klubo veiklą išsakė „Pamario jaunimo“ pirmininkė L.Jagintavičienė.