Skydliaukė yra maža, susidedanti iš dviejų sujungtų tarpusavyje skilčių, endokrininė liauka, savo forma primenanti drugelį. Ji yra kaklo priekinėje dalyje, žemiau gerklų (Adomo obuolio).
Skydliaukės gaminami hormonai reguliuoja medžiagų apykaitą, palaiko kūno temperatūrą, gyvybingumą bei bendrą mūsų savijautą. Taip pat jie atsakingi už visavertę psichikos raidą, atmintį, širdies ir kraujagyslių sistemos veiklą, odos būklę, neurologines funkcijas, cholesterolio apykaitą, kaulų tvirtumą, žarnyno, inkstų, lytinę veiklą.
Trumpai tariant, kai sutrinka skydliaukės veikla – jūs tai pajusite, nes ženkliai pablogės savijauta.
Skydliaukės veikla paprastai sutrinka, jei organizme trūksta jodo, kuris būtinas hormonų gamybai. Skydliaukės ligų priežastis gali slypėti paveldimume, išorės faktoriuose (stresas, infekcijos, gyvenimas nepalankiose zonose).
Skydliaukė labai jautriai reaguoja į aplinkos ir išorinius veiksnius, todėl jos veiklą gali sutrikdyti nėštumas, brendimas, klimaksas, stresas, lėtinė infekcija, aplinkos užterštumas ir daugelis kitų veiksnių.
Jei skydliaukės veikla padidėjusi, žmogus serga hipertireoze. Dėl šios ligos dažnam pacientui padidėja skydliaukė, atsiranda rankų ir viso kūno drebulys. Liga pasireiškia padidėjusiu nervingumu, nerimu, nemiga, bendru silpnumu, raumenų silpnumu, širdies plakimu ar ritmo sutrikimais. Žmogus labiau prakaituoja, netoleruoja šilumos, jam krinta svoris, nors apetitas padidėja. Sergantįjį kamuoja troškulys ir padažnėjęs šlapinimasis, viduriavimas, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, moterims trinka mėnesinių ciklas, o nėštumas gali baigtis persileidimu.
Jei skydliaukės hormonų kiekis yra per mažas, žmogus serga hipotireoze. Tai labiausiai paplitusi skydliaukės liga Lietuvoje. Ligonis jaučia bendrą silpnumą, fizinių jėgų stoką, būna blogos nuotaikos. Jį vargina vangumas, mieguistumas, greitas nuovargis, didėja svoris, kurio nepavyksta numesti, nors apetitas sumažėjęs. Dėl hipotireozės žmonės netoleruoja šalčio, oda tampa vėsi, sausa, pleiskanojanti, sumažėja prakaitavimas, pradeda slinkti plaukai, retėja širdies susitraukimai, nuolat užkietėja viduriai, balsas tampa grubus, prikimęs, moterims gausėja mėnesinės, jos tampa ilgesnės ir nereguliarios.
Skydliaukės veiklos sutrikimai, ypač jos sulėtėjimas, dažniausiai vystosi labai lėtai. Iš pradžių žmogus jaučiasi sveikas ir skydliaukėje vykstančių pokyčių nepajunta tol, kol šie neįsisenėja. Todėl net ir sveikiems žmonėms nuo 35 metų rekomenduojama profilaktiškai kas penkerius metus atlikti skydliaukės hormonų tyrimus.
Ypač svarbu pasitikrinti tiems, kurių šeimos nariai ar artimi giminaičiai serga ar sirgo skydliaukės ligomis.
Informatyviausi skydliaukės ligų diagnostikoje yra laboratoriniai tyrimai ne tik ligos atveju, bet ir profilaktiškai. Nustačius diagnozę skiriamas atitinkamas gydymas.
Tad jei jaučiatės pavargę, verta ne ragauti visus papildus iš eilės, pirkti vis brangesnius kremus ir šampūnus, o tiesiog surasti priežastį ir ją pašalinti.
Medicinos centre „Puriena“ iki gruodžio 31 dienos vyksta skydliaukės hormonų patikros akcija: prie medicinos centro „Puriena“ prisirašę pacientai turi galimybę perpus pigiau atlikti šiuolaikiškus kraujo tyrimus skydliaukės veiklai ištirti.
Rašyti atsakymą