Jei kalėdinę eglutę išmesite bet kur, laukia didelės baudos

egluciu konteineriaiPraūžus didžiųjų metų švenčių šurmuliui daugeliui šeimų lieka kasmetinis galvosūkis, kur padėti nepakeičiamą to šurmulio atributą – kalėdinę eglutę.

Jau devintą kartą iš eilės sausio 5-14 dienomis visoje Lietuvoje skelbiama akcija „Kalėdinė eglutė – namų šilumai“. Jos metu gyventojai kviečiami nupuoštas kalėdines eglutes ar jų šakas atnešti į specialius konteinerius, kurie bus pastatyti Šilutėje ir dar 12-oje šalies miestų.

Šilutėje kalėdinės eglutės ir jų šakos bus surenkamos trijose vietose:
Geležinkelio g. 7, prie „Šilutės agrochemijos“,
Lietuvininkų g. 39, prie parduotuvės „Gintaro baldai“,
Parko g. 3, prie Šilutės kultūros ir pramogų centro.

Šiuos adresus verta įsidėmėti, nes kalėdines puošmenas bet kur išmetantys gyventojai gali būti nubausti didelėmis baudomis.

Šilutiškiai ir degina, ir neša prie atliekų konteinerio

Respublikinių žiniasklaidos priemonių atlikta apklausa parodė, jog apie trečdalis gyventojų iš anksto nepagalvoja, kur po švenčių dės eglutę arba jos šaką. Apklaususios keletą šilutiškių „Šilutės naujienos“ taip pat įsitikino, kad dauguma gyventojų apie eglučių likimą susimąsto tik tada, kai ateina metas jas nupuošti.

„Man kaip tik dabar ir kilo klausimas – kur dėti tą eglutę“, – sako dviem savo mažyliams ją puošusi Rita.

„Tikrai nešiu prie savo konteinerio. O kur daugiau ją dėsi?“, – tiesiai šviesiai taria ir dviejų dukrelių mama Ilona.

Nuosavą sodybą turinti Sigita tikino, kad šiemet įsigijo vazone pasodintą eglutę, todėl laikys namuose tol, kol atėjus pavasariui galės persodinti į lauką. Bet ji abejoja, ar taip darys ir kitais metais, nes juk neprisodinsi kieme nežinia kiek eglių – greit ir saulės nebematysi.

Ir Stasys, ir Marija gyvena nuosavuose namuose, tad jiems niekada nekyla klausimų dėl eglučių likimo – sukapoja jas ir – į krosnį. O štai miestietis Gediminas vėl užgiedojo jau girdėtą giesmę: paliks eglutę prie buitinių atliekų konteinerio.

Tie, kuriuos perspėjome, jog už kalėdinių eglučių išmetimą į bendrųjų atliekų konteinerius gresia didelės baudos, sakė, jog pasistengs, kad niekas jų taip darančių nesučiuptų, ir neabejoja, kad niekas prie konteinerių nestovės ir negaudys tokių „blogiečių“.

Kiti tik pečiais traukė dėl tokios, anot jų, dar vienos valdžios išgalvotos nesąmonės.

Nors visi pašnekovai sutiko, jog po švenčių besimėtančios eglutės kelia ir gailestį, ir pyktį, bet apie tai, kad jau ne vienerius metus jas galima nunešti į specialiai joms skirtą konteinerį, buvo girdėjęs retas.

Perdirbant tausojame gamtos išteklius

Atnešti į specialius konteinerius atitarnavusias kalėdines puošmenas gyventojus ragina bendrovė „Ecoservice“. Tuos konteinerius bendrovė pastatys trylikoje Lietuvos miestų, tarp jų – ir Šilutėje.

Bendrovės „Ecoservice“ duomenimis, praėjusių metų akcijos metu specialiuose konteineriuose iš viso buvo surinkta 890 kubinių metrų žaliaskarių atliekų. Aktyviausi buvo Vilniaus, Šiaulių bei Klaipėdos gyventojai. „Ecoservice“ vykdomoji direktorė Daiva Skrupskelienė sako, jog šiemet tikimasi dar didesnio gyventojų aktyvumo.

Akcijos metu surinktos eglės ir jų šakos yra perdirbamos ir virsta ekologišku kuru arba kompostu. Taip tausojami gamtos ištekliai,  mažinamas užterštumas.

Prasižengėliams gresia piniginės baudos

Ne tik gailestis dėl besimėtančių medelių ir pyktis dėl netvarkos yra kriterijai, kurie turėtų nulemti kitokį požiūrį į kalėdinių eglučių išmetimą. Dar vienas kriterijus – baudos, kurios už išmestą eglę yra nemažos.

Aplinkos ministerija informuoja, jog išmetus kalėdinę eglutę tam neskirtoje vietoje gresia piniginės nuobaudos, numatytos naujajame Administracinių nusižengimų kodekse: nuo 30 iki 1160 Eur (baudos dydis priklauso nuo išmestų atliekų kiekio).

Todėl atliekų vežėjai gyventojams ir sudaro galimybę eglutėmis atsikratyti civilizuotai – iš anksto nurodo vietas, kur eglutes galima atnešti ir palikti.

Dar daugiau: gyventojai, pastebėję ne vietoje išmetančius eglutes asmenis, raginami apie tai pranešti aplinkosaugininkams.

Žaliųjų atliekų šalinimas sąvartynuose Lietuvoje draudžiamas nuo 2003-ųjų sausio 1 dienos. Gyventojai skatinami nupuoštas eglutes atiduoti perdirbti, kad jos galėtų būti naudingos ir toliau. Specialūs didelės talpos konteineriai gyventojų patogumui kasmet yra pastatomi didelio žmonių srauto sulaukiančiose vietose – prie prekybos centrų, kultūros ir kitų įstaigų, daugiabučių kiemuose. Atkreipiamas dėmesys į tai, kad šie konteineriai skirti tik eglutėms surinkti, todėl gyventojų prašoma į juos nemesti kitų atliekų.

Visos į specialius konteinerius atneštos eglutės bus išvežtos į biokuro gamybos įmonę, kur iš jų bus gaminamas ekologiškas biokuras. Lietuvos šilumos tiekėjai juo šildys gyventojų namus.