Jei VRK sprendimas bus nepalankus, kitos partijos pasidalins mandatus

VaigauskasPo Šilutėje kilusio balsų pirkimo skandalo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) nusprendė sudaryti komisiją, kuri tirs galimą balsų pirkimą. Jei bus nuspręsta „Tvarkos ir teisingumo“ sąrašą išregistruoti, tai 5 šios partijos gautus mandatus pasidalintų rinkimų barjerą perkopusios partijos. Komisija sprendimą priimti turės iki spalio 30 dienos.

Atvėrė pandoros skrynią „Atveriame tam tikrą pandoros skrynią ir bus nemažai visko“, – posėdyje pripažino Z.Vaigauskas. Pasak jo, jeigu teisėsaugos įtarimai pasitvirtins, VRK svarstytų vieno ar keleto kandidatų arba net pačios partijos išbraukimą iš kandidatų sąrašų.

VRK ir po rinkimų turi teisę pripažinti kandidato įgaliojimus nutrūkusiais, balsus pripažinti negaliojančiais. Mandatus tuomet tektų dalinti tarp likusių partijų, jeigu panaikintų visą partijos sąrašą.

„Klausimas, kam atiteks tie mandatai? Gali būti, kad jie atiteks kiekvienai partijai po vieną“, – teigė Z.Vaigauskas. Anksčiau VRK pranešė, kad buvo nupirkta kelios dešimtys rinkėjų balsų. Buvo prašyta balsuoti tiek už partiją „Tvarka ir teisingumas“, tiek už konkrečius partijos kandidatus.

Pirkimo skandale linksniuojamas partijos ir Seimo vicepirmininkas K.Komskis ketvirtadienį sustabdė savo narystę partijoje. K.Komskis daugiamandatėje apygardoje pirmajame ture po rinkėjų reitingavimo iš 2-osios sąrašo vietos nukrito į 4-ąją. Partija surinko 5,33 proc. balsų – tai turėtų užtikrinti 5 vietas parlamente.

Vienas iš variantų – nauji rinkimai VRK ketvirtadienio vakarą suformavo tyrimo komisiją ir atliks tyrimą. Jeigu pasitvirtintų įtarimai, kad balsai visgi buvo perkami, galimi keli scenarijai: nauji rinkimai arba „Tvarkos ir teisingumo“ iškovotus mandatus persiskirstytų likusios partijos.

Policija ketvirtadienį pranešė sulaikiusi septynis asmenis, kurie įtariami rinkėjų papirkinėjimu Šilutėje. Antradienį jų namuose atliktos kratos. Prokurorai patvirtino, kad byloje yra ir daugiau asmenų, kuriems yra pareikšti įtarimai, bet jie nėra suimti. Buvo pradėti du ikiteisminiai tyrimai dėl bandymų papirkti rinkėjus. Nustatyta, kad Šilutės gyventojai per pirmąjį rinkimų turą už alkoholį, cigaretes ir grynuosius pinigus rinkėjams siūlė balsuoti už „tvarkiečių“ kandidatus.

Lrytas.lt inf.