Joana Bartaškienė: „Kaip sportuoti būtina, taip ir internetu naudotis mokėti yra privaloma“

 

JoanaBartakien __asmeninisarchyvas_1Daugkartinė Lietuvos sportinės gimnastikos čempionė, aerobikos trenerė Joana Bartaškienė (68 m.) sako niekada nepaliausianti propaguoti aktyvaus gyvenimo būdo ir žeria krūvas pavyzdžių, kaip galima judėti ir savimi rūpintis bet kokiame amžiuje. Pasak jos, vis daugiau tų, kurie senatvės nebijo, bet anksčiau laiko susenti nenori.

Su, kaip pati sako, auksinio amžiaus moterims sporto užsiėmimus vedanti, po užsienio šalis su renginiais keliaujanti moteris įsitikinusi, kad šiais laikais be interneto – nei iš vietos. Ir nesvarbu, kiek jums metų, o išmokti kompiuterinio raštingumo galima ir artimiausioje bibliotekoje.

Projektą „Prisijungusi Lietuva“ sėkmingai įgyvendina ir Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka bei 21-as jos filialas. Nuo kovo mėnesio kompiuterinio raštingumo mokymuose – pradedantiesiems ir pažengusiems – dalyvavo 164 rajono gyventojai. Tuo tarpu Lietuvoje dalyvių skaičius siekia beveik 9500.

Močiutės skaičiuoja žingsnius

Pasak garsiosios trenerės, tarp vyresnio amžiaus žmonių daugėja besirūpinančių savo sveikata ir fizine forma, o senatvė nebevaizduojama taip niūriai.

„Vyresnis amžius jau visai kitaip vertinamas, daugėja tų, kurie supranta, kad jei savimi rūpinsiesi, žiūrėsi ką valgai, sportuosi, judėsi, tai ir nesusensi anksčiau laiko, ir ligos nepuls, ir energijos tikrai užteks. Pati matau, kad Lietuvoje senjorai vis labiau pasitempę, keliaujantys, ir vis mažiau tų, kurie apsiriboja tik savo kiemu ir daržu. Pavyzdžiui dabar labai išpopuliarėjo žingsnių skaičiavimas. Visi aplink mane tuos žingsnius skaičiuoja“, – sako J. Bartaškienė.

Pasak jos, visi turintys išmanų telefoną gali žinoti, ar yra pakankamai fiziškai aktyvūs, o norintys mankštintis ar sportuoti gali tai daryti kiekvienam Lietuvos regione.

„Bet mankšta ar nemokami grupiniai užsiėmimai vieniems nelaiku, kitiems nepatinka, tretiems per sunkūs, ketvirti apie juos nežino. O štai žingsnių skaičiavimas absoliučiai paprastas dalykas, padedantis įveikti vidinį tinginį. Mano klube aktyvesnės moterys noriai jungiasi prie šios veiklos, viena kitą paskatina, paragina, o susitikusios aiškinasi, kiek kuri žingsnių nueina, kurią dažniau pasivaikščiot reikia „išsivest“. Užtenka išmanų telefoną turėt ir jau gali sveikatintis“, – įsitikinusi energijos nestokojanti moteris.

Bibliotekose išmoksta nemokamai

Įvairius sporto užsiėmimus vedanti, po užsienio šalis su renginiais keliaujanti moteris įsitikinusi, kad šiais laikais be interneto – nei iš vietos. Ir nesvarbu, kiek jums metų.

„Kaip sportuot privaloma, taip ir internetu naudotis mokėti yra privaloma šiuolaikiniam žmogui. Nesu aš technologijų asė, socialiniuose tinkluose irgi per dienas nemirkstu, bet neįsivaizduoju, iš kur viską sužinot, jei ne per internetą. Nežinau, kaip sužinočiau apie projektus, galimybes, keliones. Arba kaip keliauti be išmanaus telefono, kai jau įpratau kitos savaitės orą pasitikrint, žemėlapiu naudotis. Todėl ir važinėju po kraštą, kviečiu, motyvuoju visus norinčius išmokti eiti tiesiai į savo biblioteką į „Prisijungusios Lietuvos“ mokymus“, – vardija J. Bartaškienė.

Visose šalies bibliotekose vykdomo skaitmeninio raštingumo projekto „Prisijungusi Lietuva“ metu visi norintys išmokti naudotis skaitmeninėmis technologijomis ar patobulinti turimas žinias tai gali padaryti nemokamai.

„Nuo kovo mėn. beveik 10 tūkst. žmonių jau patobulino skaitmeninio raštingumo įgūdžius, todėl tikimės, kad projekto „Prisijungusi Lietuva“ rudens sezonas bus dar intensyvesnis. Visos Lietuvos viešosios bibliotekos ir jų filialai laukia atvykstančių tų, kurie nori komfortabiliau ir pigiau gyventi sumaniai naudodamiesi įvairiomis paslaugomis internete ar tiesiog išmokti naršyti nauju mobiliuoju telefonu, planšete, kurią padovanojo vaikai ar anūkai“, – sako vieno pagrindinių projekto partnerių asociacijos „Langas į ateitį“ direktorė Loreta Križinauskienė.

Laukia ir jaunimo, ir senjorų

Šilutės viešosios bibliotekos Informacinio skyriaus vedėja Sandra Jablonskienė pasakojo, kad mokymai „Prisijungusi Lietuva“ nuo rudens bus dar įdomesni, nes viešoji biblioteka ir jos filialai atnaujina įrangą bei interneto ryšį.

Jau nuo rugsėjo 9 dienos vėl startavo kompiuterinio raštingumo mokymai, bendradarbiaujant su Lietuvos užimtumo tarnyba. Mokymai vyksta ir miesto bibliotekoje, ir filialuose. Išmokti kompiuterinio raštingumo galima dviejose kategorijose: pradedantiesiems ir pažengusiems. Pradedantieji išklauso 18 valandų kursą – 5 dienas po 3,5 val. Tai darbo kompiuteriu pradžiamoklis.

Pažengusieji dalyviai gali sužinoti kaip saugiai ir atsakingai bendrauti elektroniniu paštu, kaip dokumentus laikyti internete, juos bendrinti su kitais žmonėmis, išmokti planuoti laiką. Taip pat išmokti redaguoti nuotraukas, susipažinti su el. svetainių kūrimu ir daugybe kitų veiklų internete.

Į mokymus kviečiami visi vyresni nei 18 metų rajono gyventojai. „Nebūtinai senjorai ateina. Jeigu jaunas žmogus jaučia, kad jam trūksta įgūdžių, gali drąsiai ateiti mokytis“, – kviečia S. Jablonskienė.

Nuo kovo mėnesio kompiuterinio raštingumo pagal dvi programas Šilutės rajone išmoko 164 žmonės: 62 miesto bibliotekoje ir 102 filialuose.