Joninių šventė į Vainutą atnešė patriotizmo simbolį – pagrindinėje Vainuto sankryžoje atidengtas paminklas 1918-1920 metų Lietuvos nepriklausomybės kovų savanoriams. Vainuto valsčiuje gimusių 39 savanorių pavardės, iškaltos ąžuolo stulpe, nuo šiol primins, kad ir vainutiškiams esame dėkingi už Lietuvos valstybės išsaugojimą.
Tą pačią šventinę dieną Vainuto gimnazijoje paminėtas 410 metų mokyklos įsteigimo jubiliejus.
Ąžuolo vainikais papuošti Jonai ir Janinos, seniūnijos bendruomenių vadovams įteikti padėkos raštai už aktyvią veiklą.
Be Vainuto savanorių nebūtų ir Valstybės
Apie tai, kaip buvo įgyvendintas sumanymas įamžinti Vainuto valsčiaus savanorius ir kokie meistrai sukūrė paminklą, „Šilutės naujienos“ rašė birželio 23 d. V.Budrikienės straipsnyje „Vainuto miestelyje – paminklas Nepriklausomybės kovų savanoriams“. 1918-1920 metais Lietuvos valstybei teko atremti karus su bolševikais, bermontininkais ir Lenkija.
Į paminklo atidengimo iškilmes Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus pakvietė žurnalistą, ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus patarėją Vilių Kavaliauską, kuris yra Nepriklausomybės kovų savanorių įamžinimo bangos iniciatorius, parašęs kelias dokumentines knygas apie to meto valstybės kūrėjus.
Kartu su V.Mockumi, V.Kavaliausku paminklą atidengti buvo pakviestas ir šios savivaldybės meras, vainutiškis Vytautas Laurinaitis. Paminklą pašventino parapijos klebonas Dainoras Židackas.
V.Kavaliauskas kalbėjo, kad ant paminklo surašytosvisų oficialiuose dokumentuose registruotų savanorių pavardės. Tačiau jis yra įsitikinęs, kad savanorių vainutiškių galėjo būti ir daugiau. Savanorių sąrašai buvo sudaromi jau po kovų, kai atėjūnai buvo išgrūsti iš Lietuvos. Yra žinoma, kad beveik kas trečias savanoris žuvo, o apie žuvusiuosius savanorius galėjo būti ir nepranešta, todėl 1920 metais sudaryti sąrašai nėra tikslūs.
Pasak žurnalisto V.Kavaliausko, kas žino, gal ir vainutiškiai savanoriai dalyvavo kuriame nors lemtingame mūšyje, kuris visą nepriklausomybės kovų eigą pasuko sėkmingo Lietuvos atkūrimo linkme. Taigi, pasak V.Kavaliausko, jei nebūtų Vainuto valsčiaus savanorių, gal nebūtų ir Lietuvos valstybės?..
Meras V.Laurinaitis dėkojo už įgyvendintą idėją įamžinti Vainuto valsčiaus savanorius ir sakė, kad tokie paminklai galėtų būti pastatyti visose seniūnijose, iš kurių buvo kilę savanoriai.
Padėkos seniūnijos bendruomenėms
Kaip jau įprasta Joninių šventėje netrūko padėkos raštų ir apdovanojimų. Vainuto jaunimo krepšinio turnyro taurė, kurią įsteigė seniūnas Vitalijus Mockus, atiteko vainutiškių komandai „Chamau“. Pasak V.Mockaus, nors jų komandos pavadinimas ir nelietuviškas, tačiau šioje komandoje jau daug metų žaidžia kylančios Lietuvos krepšinio žvaigždės – Matas Jucikas, žaidžiantis Palangos krepšinio klube, ir Julius Jucikas, jau antrą sezoną žaidžiantis „Lietuvos ryto“ krepšinio komandoje.
Šiemet Vainute nebuvo rinkti ir apdovanojami gražiausių sodybų šeimininkai. Tačiau šiemet – Bendruomenių metais – daug dėmesio ir valdžios padėkų gavo Vainuto, Gorainių, Bikavėnų ir Balčių bendruomenės bei jaunimo klubai. Bendruomenės šventei padovanojo pintus vainikus, o rajono meras V.Laurinaitis bendruomenių vadovėms Laimai Barakauskienei, Kristinai Užpelkienei, Monikai Auksoriūtei, Marytei Matevičienei ir Vainuto jaunimo klubo „Saulėtekis“ vadovei Daivai Juraškienei įteikė padėkos raštus už aktyvią visuomeninę veiklą.
Šventėje dalyvavęs Seimo narys Remigijus Žemaitaitis sakė, kad jis čia jaučiasi kaip namuose, kaip ir tėviškėje, nes vainutiškius ir aplinkinių kaimų gyventojus lanko jau antrą kadenciją. Tačiau jam buvo papriekaištauta, kad neišpildė prieš metus duoto pažado į šventę atsivežti savo šeimos narius – sutuoktinę ir vaikus.
Seimo pirmininko pavaduotojui Kęstui Komskiui savivaldybės meras V.Laurinaitis dėkojo už tarpininkavimą, kad būtų skirtos lėšos Vainuto gimnazijos rekonstrukcijai.
Koncertai ir linksmybės
Vainikai Jonams ir Janinoms buvo uždėti tik kai gerokai įpusėjo liaudiškos muzikos koncertas. Liaudiškus šokius ir dainas vainutiškiams dovanojo vietos folkloro ansamblis „Vainuta“, „Žaliakalnis“ iš Žemaičių Naumiesčio, Bikavėnų „Lolytėlė“ bei Vainuto gimnazijos šokių kolektyvas „Uta“.
Ąžuolo vainikais papuoštų Jonų ir Janinų šiemet seniūnas V.Mockus nebevaišino šampanu, kaip būdavo anksčiau. Seniūnas varduvininkus apdalino Vainuto šeimininkių keptais pyragaičiais.
Tikra šventės dalyvių minia sugužėjo liaudiško koncerto pabaigoje, prieš pramoginę programą, kai ant scenos užlipo popgrupių „Čilinam“ ir „Išjuk šviesą“ atlikėjai. Šventė baigėsi, kai Vainuto padangęs nušvietė UAB „Egmina“ dovanoti fejerverkai.
Rašyti atsakymą