Jubiliejaus proga į Vydūno gimnaziją plaukė laiškai iš viso pasaulio

Vydunas 3Atkūrimo 20-mečio jubiliejų švenčianti Šilutės Vydūno gimnazija šią savaitę draugėn subūrė esamus ir buvusius gimnazistus, mokytojus, svečius.

Jubiliejaus iškilmių šventėje visi mintimis keliavo atgal į praeitį: dalindamiesi prisiminimais, buvusiais džiaugsmais ir vargais, jie minėjo gimnazijos kūrimosi ir augimo metus, atidavė duoklę istorijai, sveikino vieni kitus ir žvelgdami į ateitį kvietė jaunimą išsakyti savo mintis.

Didžiuliu dėmesiu apgaubti jau išėjusieji, po visą pasaulį išsibarsčiusieji, tačiau savo mylimos mokyklos nepamiršusieji alumnai.

Istoriją sudėjo į leidinį

„Per tą laiką kieme išaugo beržai, išsikerojo sodas. Tad kokie buvo tie 20 metų?“ – tokiais žodžiais pasisakyti pakviesta mokyklos direktorė Marina Stirbienė.

Iškilmingą renginį mokyklos vadovė pradėjo pristatydama specialiai jubiliejui išleistą leidinį „Šilutės Vydūno gimnazija: 1993-2013“, į kurį gimnazijos kolektyvas sudėjo visą šios ugdymo įstaigos istoriją.

Versdama puslapius direktorė pakvietė keliauti per gimnazijos istoriją. Prisimintas jos kolektyvo nueitas kelias, atlikti prasmingi darbai, patirtos sėkmės, puoselėtos tradicijos.  Direktorė dėkojo mokyklos atkūrėjui Jonui Jatautui bei pagerbė visus mokytojus, išskirdama pavardes tų, kurie gimnazijoje dirba nuo įkūrimo. Tai L.Pakalniškienė, A.Navickas, S.Filičkina, J.Gusevienė, M.Stirbienė, A.Česnakevičienė, L.Avižinienė, A.Judžentienė, I.Mikalauskas, G.Mikutienė, dvi mielosios valytojos O.Kundrotienė ir J.Tarozienė.Vydunas 1

Minėdama tradicijas direktorė prisiminė visų jų gimimo pradžių pradžią – tai Lietuvos šviesuolio Vydūno vardas.  „Suteikdami gimnazijai Vydūno vardą įsipareigojome vadovautis Vydūno filosofija. Todėl jaunimą siekiame ugdyti vydūniška dvasia.
Turėdami tokio šviesuolio vardą, daug dėmesio skiriame menams, teatrui, dailei, filosofijai, lotynų kalbai. Kryptingai puoselėjant mokinių meninę veiklą, skatinant kūrybą gimnazijoje sukurta savita tradicijų pynė“, – kalbėjo M.Stirbienė.

Vydūniškųjų tradicijų direktorė minėjo daug: tai nuo seno veikianti teatro studija, net 9 metus gimnazijoje leistas mokinių kūrybos leidinys „Atšvaitai“, laikraštis „Alėja 3“, žurnalistų klubas, o kiek dar visokių kasmetinių renginių ir būrelių… „Gražios Vydūno tradicijos jau sukurtos, belieka jas tęsti ir tobulinti. Mes įrodėme, jog tradicijoms sukurti nereikia 100 metų, užtenka ir 20. „Fecimus, quod potuimus, feciant meliora potentes – padarėme ką galėjome, kas gali – tepadaro geriau“, – lotyniška sentencija savo sveikinimus baigė direktorė.

Atkūrimas buvo smagus

Šventiniame renginyje griausmingais aplodismentais pasitiktas gimnazijos atkūrėjas, buvęs jos direktorius J.Jatautas susirinkusiųjų dėmesį kaustė šmaikščiais ir unikaliais atsiminimais. „1993-ieji buvo nuostabūs, virsmo pasaulyje metai, o aš buvau to virsmo dalis, kaip ir kiti mano kolegos“, – kalbėjo J.Jatautas.

Paklaustas, kokie buvo sunkumai atkuriant mokyklą, jis sakė: „Tai buvo ne sunkumai – tai buvo smagumai!“ Ir tuoj suskubęs įrodyti savo teiginį J.Jatautas ėmė pasakoti apie tuometines mokyklos naujoves. „Ši mokykla buvo pirmoji Šilutėje, kuri moksleiviams įrengė kvepiančius tualetus!“ – rėžė buvęs direktorius. Ir tai buvo tik unikalumo pradžia, vėliau sekė kitos „revoliucijos“: įvestos dubliuotos vieno dalyko pamokos, periodinis vertinimų tvarkaraštis, imti rengti metiniai moksleivių projektai. „Sudubliavom pamokas ir mokėmės dirbti kartu, ranka rankon, be įtampos. Įvestas periodinis vertinimas mums greitai padėjo pasiekti mokslo aukštumų. Metiniai projektai davė naują erdvę savęs tobulinimui, savo pašaukimo paieškoms“, – dėstė J.Jatautas.Vydunas

Jis taip pat džiaugėsi suformuota gimnazijos sistema: „Turėjome begales norinčių pasekti mūsų pėdomis. Matydami laimingus mokinius ir mokytojus, mums daug kas pavydėjo. Mes buvome tie, kurie padarėme daug gražaus mūsų pačių ateities labui“, – sakė pedagogas.

Visiems susirinkusiesiems J.Jatautas linkėjo pilnatvės, nes gyvenime, anot jo, turi būti visko – druskos, cukraus, linksmybių, susikaupimo, ir išreiškė viltį, kad gimnazijos bendrija nuo 20-mečio slenksčio bus pasiruošusi dar prasmingesniam skrydžiui.

Vydūniečiai – visame pasaulyje

Gimnazijos bendrija atkūrimo jubiliejaus proga pasiraitojo rankoves ir išsikėlė sau tikslą susisiekti su visais buvusiais vydūniečiais – alumnais.

Vadovaujamas geografijos mokytojos Marytės Lukošaitienės projektas sparčiai įsibėgėjo, ir šventės svečiai džiaugėsi jo rezultatais. Mokykloje paskelbta akcija „Atviras laiškas Vydūnui“ greitai plito iš lūpų į lūpas, žinutės keliavo socialiniuose tinkluose bei elektroniniais laiškais. Po visą pasaulį išsibarstę vydūniečiai buvo kviečiami atsiliepti, papasakoti apie savo gyvenimą, išsipildžiusias svajones ir, žinoma, prisiminti „Vydūną“ – būtent taip trumpai gimnazijos bendruomenė vadina savo mokyklą.

Mokytoja džiaugėsi, jog abejingų neliko, ir atsakymai plaukte plaukė į nepamirštą mokyklą. Gavę alumnų atsakymus, dabartiniai vydūniečiai atliko didžiulį darbą: surinko visus laiškus, sudarė žemėlapius. Visa tai tam, kad saviškiai nebūtų pamiršti, kad visi pamatytų, kaip jiems sekasi.

M.Lukošaitienė juokavo, jog sunkumų kėlė tai, kad buvę gimnazistai jau slepiasi po kitomis pavardėmis. Toks užmanymas reikalavo daug pastangų, nes sužinoti, kur gyvena 1565 buvę gimnazistai, buvo sunku, nes net tokie galingi socialiniai tinklai, kaip Facebook, nėra visagaliai, tad rasti pavyko ne visus.

Informacija apie buvusius gimnazistus vis dar plūsta į gimnaziją, tad projektas bus papildytas pavasarį. O šiandien gimnazija džiaugiasi, jog pasisveikinti su vydūniečiu galima ne tik Anglijoje, Airijoje, Vokietijoje ar Danijoje.  „Sveikas, vydūnieti“ ištarti galima net tokiose tolimose valstybėse kaip Australija, JAV, Kinija, Egiptas, Jungtiniai Arabų Emyratai, Pietų Afrikos Respublika ar net Bahreinas!

„Smagu skaityti buvusių moksleivių laiškus ir džiaugtis, kad jie yra laimingi būdami ten, už jūrų marių“, – projekto sėkme džiaugėsi M.Lukošaitienė.
Vydunas 2
Laiškai prabilo apie pradžią

Iškilmių metu gimnazijos salėje vienas po kito mokytojų lūpomis prabilo buvę gimnazistai. Dešimtos laidos abiturientė Lina laišką siuntė iš Airijos ir dėkojo mokyklai ir mylimiems mokytojams. Rūtos laiškas atskriejo iš Anglijos, ji pasakojo, jog baigusi genetikos mokslus Lietuvoje, laimės ieškoti išvyko į užsienį. Ją ten ir rado – dirba mėgstamą darbą ir džiaugiasi galimybe kasdien keisti pasaulį.

Būta visokių laiškų: trumpų ir aiškių, ilgų, pilnų šiltų ir nesuvaidintų jausmų. „Už tai, kad tie laiškai kupini meilės ir sentimentų, turėtume būti dėkingi gimnaziją kūrusiam J.Jatautui, jis sukūrė unikalius ir kūrybingus mokytojus. Turime būti dėkingi už jo atviras ir naujas mintis, už kitokią mokyklą. Nors prieš 20 metų žengiau į besikuriančią mokyklą, kurioje trūko suolų ir vadovėlių, tačiau visi jautė, kad tampa ypatingo besikuriančio kūrinio dalimi. Sudėtingomis sąlygomis tuomet kūrėsi mokykla, tuo pat metu kūrėsi ir nauja šalis. Idėjų, renginių ir eksperimentų čia buvo daugiau nei kur kitur ir mes jautėme, kad kuriama mokykla yra žingsniu toliau nei bet kuri kita. Linkiu visiems baigusiems ir dar baigsiantiems išlaikyti šį kūrybingumo entuziazmą“, – rašė vis dar įsimylėjusi savo mokyklą Milda.

Norinčių pasveikinti gimnaziją jos atkūrimo jubiliejaus proga buvo daug. Sveikinimo žodžius tarė rajono merė Daiva Žebelienė, Savivaldybės administracijos direktorius Raimundas Ambrozaitis, jo pavaduotojas Alvidas Šimelionis, vicemeras Algirdas Balčytis. Merė gimnazijoje jautėsi itin laukiama, juk ji – taip pat buvusi vydūnietė. D.Žebelienė pasidžiaugė kolektyvo atradimais, pasiekimais, tradicijomis, draugystės saitais ir linkėjo, kad jaunų žmonių širdyse pasėtas žmogiškumo, racionalumo grūdas toliau augintų novatoriškus, perspektyvius, tradicijas puoselėjančius Šilutės ir Lietuvos ateities kūrėjus.

Pasveikinti „Vydūną“ rikiavosi gausus svečių būrys – Švietimo skyriaus atstovai, kitų mokyklų vadovai, mokyklos draugai iš Vokietijos – ilgamečiai tarptautinio projekto Šilutė – Vesterštėdė dalyviai.

Šventiniai renginiai, pratęsdami jubiliejui skirtus praėjusių mokslo metų darbus, vyko visą savaitę.