Pasivažinėjimai „Trikke“ triračiais, pasivaikščiojimai su šiaurietiškomis lazdomis, sporto varžybos, linksmosios estafetės, mankštos, regbio pamokos – šiuos ir daugybę kitų aktyvaus judėjimo būdų išbandė Šilutės rajono darželinukai ir moksleiviai, Europos judumo savaitės metu.
Rugsėjo 16 dieną, Lietuvoje, kaip ir daugelyje Europos šalių, prasidėjo didžiausia pasaulyje gyventojų judumą skatinanti kasmetė miestų kampanija, kuriai prigijo Europos judumo savaitės pavadinimas. Šios savaitės kulminacija – Diena be automobilio, kuri tradiciškai vyksta paskutinę kampanijos dieną – rugsėjo 22-ąją.
Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro direktorė Virginija Vaivadaitė džiaugiasi, kad jaunieji šilutiškiai noriai dalyvavo Judumo savaitės renginiuose, kuriuose susipažino su įvairiais aktyvaus judėjimo būdais.
Prisijungdamas prie Judumo savaitės, Šilutės lopšelis – darželis „Žibutė“ suorganizavo „Linksmąsias estafetes“, į kurias subūrė 249 vaikus iš visų Šilutės miesto ikimokyklinių ugdymo įstaigų.
Užsiregistravo 53 Lietuvos savivaldybės
Kampanijos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į neigiamą transporto poveikį aplinkai ir žmonių sveikatai, skatinti gyventojus, ypač miestiečius, išsaugoti švarų orą, kuo mažiau važinėti automobiliu, daugiau vaikščioti pėsčiomis, naudotis viešuoju transportu, dviračiu ar pasirinkti kitą aplinkai palankią susisiekimo priemonę. Šįsyk Europos judumo savaitės šūkis – „Pasirink ir judėk“.
Šiemet tapti šios kampanijos dalyvėmis užsiregistravo net 53 Lietuvos savivaldybės. Tai rekordinis skaičius, palyginti su ankstesniais metais. Iš viso kampanijoje turėjo dalyvauti 2502 miestai iš 51 valstybės.
Kiekviena dalyvaujanti savivaldybė pati sprendžia, kokius renginius organizuoti savo bendruomenei. Tai ir žygiai pėsčiomis ar dviračiais, ir įvairūs konkursai, varžybos, koncertai, viešos sporto pamokėlės, automobilių išmetamų teršalų kontrolė ir pan.
Lietuvoje kampaniją koordinuoja Aplinkos ministerija. Kaip sakė ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Regina Kališaitytė, judriausi Europos judumo savaitės dalyviai bus apdovanoti specialiaisiais prizais. Bus renkama judriausia savivaldybė, valstybės institucija, mokymo įstaiga, ikimokyklinio ugdymo įstaiga, judriausias darbdavys ir judriausias pilietis.
Sumanymas kartą per metus skelbti Dieną be automobilio kilo 1998 m. Prancūzijoje. Jį greitai perėmė ir kitos šalys. Šią miestų organizuojamą vienos dienos akciją 2000 m. parėmė Europos Komisija. Dienos be automobilio sėkmė paskatino akciją išplėtoti ir ją rengti visą savaitę.
Lietuvoje pirmoji prie akcijos „Diena – be savo automobilio“ 2000-aisiais prisidėjo Vilniaus savivaldybė, po metų – ir Kauno. 2002 metais šią akciją surengė 6 šalies savivaldybės. Kasmet jų skaičius didėjo. 2010 m. Europos judumo savaitėje dalyvavo jau 33, 2016 m. – 45, 2017 m. – 42 šalies savivaldybės.
Važiavo „Trikke“ triračiais
Judumo savaitę daugybę renginių Šilutės rajone organizavo Šilutės rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras.
Direktorė V.Vaivadaitė pasakojo, kad moksleivius ypač sudomino fizinio aktyvumo užsiėmimai su „Trikke“ triračiais, kuriuos vedė treneris Laimontas Rakauskas.
„Trikke“ transporto priemonė yra sveika, išmani ir svarbiausia – smagi. Su šiuo triračiu judama į priekį be pedalų, grandinių ar pavarų kojomis neliečiant žemės. Tai lyg slidinėjimas ar plaukimas banglente. „Trikke“ sukonstruotas taip, kad važiuodamas pasitelki visą kūną, kojos aktyviai balansuoja ir amortizuoja, o rankos intensyviai varo į priekį valdo ir išlaiko stabilumą.
Treneris L.Rakauskas demonstravo, kaip reikia važiuoti su „Trikke“ ir paaiškino, kad jis juda pasitelkiant judesius – veikiant kūnui, perkeliant svorį nuo vienos pusės ant kitos. Taip pat, subūręs mokinių komandas, organizavo sportines varžybas.
Visuomenės sveikatos biuro specialistės į šiaurietiškojo ėjimo užsiėmimus pakvietė ir pačius mažiausius šilutiškius – darželinukus.
Užsiėmimų metu, kuriuos taip pat vedė L.Rakauskas, kiekvienam vaikui pagal jo ūgį buvo parinktos tinkamo ilgio lazdos. Darželinukai darė įvairius mankštos (laikysenos, judrumo, vikrumo) pratimus: šuoliukus, pritūpimus, mėtė lazdas, taip pat žaidė įvairius žaidimus, vaikščiojo.
Po užsiėmimo vaikai dalinosi įspūdžiais, patyrimais ir džiaugėsi aktyviai praleidę laiką. Mažieji pasidžiaugė, kad ir jie galėjo pabandyti eiti su lazdomis, kaip jų mamos ar močiutės.
Judumo savaitės metu Visuomenės sveikatos biuro specialistės įvairaus amžiaus šilutiškiams dalino informacinius lankstinukus, atšvaitus, žmones supažindino su judėjimo svarba.
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato policijos pareigūnai vykdė dviračių, mobiliųjų telefonų ir kitų vertingų daiktų žymėjimo akciją.
Estafetėse dalyvavo 249 vaikai
Šilutės lopšelis – darželis „Žibutė“, prisijungdamas prie Europos judumo savaitės renginių, savaitę pradėjo pokalbiais su vaikais apie aktyvaus judėjimo svarbą bei linksmomis pramogomis lauke.
Darželio judesio korekcijos mokytoja metodininkė Rita Milašiūtė pasakojo, kad savaitės renginius vaikai pradėjo bėgimo diena: ugdytiniai su draugias, tėvais ir pedagogais suko ratus aplink darželį.
Rugsėjo 18 diena – svečių diena, „Linksmosios estafetės“. Renginyje dalyvavo 249, 5-7 metų amžiaus vaikai iš visų Šilutės miesto ikimokyklinių ugdymo įstaigų. Suburtos dalyvių komandos atliko keletą judrių ir smagių fizinio aktyvumo užduočių, kurios buvo skirtos ne tik vaikams, bet ir jų pedagogams.
„Vaikai džiaugsmingai rideno kamuolius, šokinėjo, ropojo ir bėgiojo stengdamiesi kuo greičiau ir vikriau atlikti paruoštas estafečių užduotis. Renginio metu netrūko plačių šypsenų ir geros nuotaikos. Aidėjo vaikų plojimai, juokas ir palaikymo šūksniai. O išeinančių į savo ugdymo įstaigas vaikų ir pedagogų buvo puiki nuotaika ir visi pareiškė norą susitikti dar ir dar“, – pasakojo R.Milašiūtė.
„Linksmosios diskotekos“ dieną su atvykusiu svečiu – baltąja meškute vaikai visą valandą trepsėjo šokio ritmu. „Šiaurietiško ėjimo“ dieną darželinukai mokėsi taisyklingo šiaurietiško ėjimo.
„Judėjimas yra gyvybės, veiklumo, ir aktyvumo požymis. Tad ateinančius metus išlikime gyvybingi, veiklūs ir aktyvūs!“, – linki R.Milašiūtė.
Rašyti atsakymą