Juknaičių 475-mečio šventėje neužmirštas linksmuolis Jukna ir kaimų bendrystė

juknaiciai dokro premijaJuknaičiai atšventė 475-mečio jubiliejų! Tokia žinia netrukus nuskambės per visą Lietuvą, nes apie Juknaičių istoriją, gyvenvietės įžymybes, puikius visos seniūnijos žmones ir jų surengtą vasaros šventę „Visada jauni“ savo laidose ketina papasakoti charizmatiškoji etnomuzikologė Zita Kelmickaitė.

Pastaroji viešnia dvi dienas svečiavosi Juknaičiuose, kalbino žmones, filmavo unikalią aplinką, sodybas, saviveiklos kolektyvus, o praėjusį savaitgalį, įvykusios šventės metu, prisipažino, jog ir pati norėtų pasenti būtent Juknaičiuose, nes čia – „žiauriai gera“.

O tą gerumą kūria juknaitiškiai, seniūnijai priklausančių kaimų bendruomenės. Visi jie šventinį vakarą kvietė į vaišingus savo kiemelius, parengė puikią koncertinę programą, pagerbė šaunias šeimas, meno kolektyvų vadovus.

Kaimų stiprybė – bendrystėjejuknaiciu svente graziausa sodyba

Šventinę pavakarę prie Juknaičių ežerėlio kilo laužų dūmai, kvepėjo čia pat gaminamos vaišės ir… kudakavo įvairiausiais plunksnų fasonais išsidabinusios vištos, joms pritarė „kelnėti“ gaideliai, šalia trepinėjo kuoduoti, garbinuoti, plunksnų apykakles pastatę balandžiai, tinklus mezgė plaukuoti tarantulai, žnyples virpino skorpionai…

Tai – juknaitiškės, dekoratyvinių paukščių augintojos Natalijos Domarkienės rūpesčiu surengtos Lietuvos dekoratyvinių ir veislinių paukščių augintojų draugijos ir egzotinių vabzdžių augintojų parodos, pritraukusios minias žiūrovų.

Juknaičių, Kugelių, Leitgirių, Pašyšių kaimų bendruomenės viena kitą lenkė svetingumu, linksmumu, kiemelių puošnumu. Todėl prie kiekvieno kiemelio aikčiojo, gyrė kaimo žmonių kūrybiškumą, vaišingumą, nagingumą, patriotiškumą LRT televizijos filmavimo komandos galva – Z.Kelmickaitė.

Visur ji klausė, kaip žmonės gyvena kaimuose, ir išgirdo, kad geriausia ir Juknaičiuose, ir Pašyšiuose, ir Lietgiriuose, ir Kugeliuose… Žmonės pasakojo apie savus kaimus, džiaugėsi puikiais kaimynais, kūrybingais saviveiklininkais, bendruomenių stiprumu ir iniciatyvomis.

Prisiminė istoriją

Šventės dalyviai, prisiragavę kugeliškių keptų bulvinių blynų, medžiotojų iššutintos žvėrienos šiurpos, pašyšiškių cibulynės su šviežiomis „roputėmis“ (bulvėmis), juknaitiškių ir leitgiriškių sūrių, saldumynų, giros, skubėjo į jaukią estradą, prie kurios jau trypčiojo žirgai, atnešę Juknaičių vėliavą.

Juknaičių seniūnas Alfredas Gaubys ir bendruomenės pirmininkė Laima Barkauskienė iškėlė vėliavą, o šventės vedėja Rasa Vaičiulienė į sceną kvietė seniūnijos meno kolektyvus bei svečius.

Romansus dainavo moterų vokalinis ansamblis „Vėjūnė“, mūsų krašto dainas ir šokius demonstravo Juknaičių pagrindinės mokyklos folkloro ansamblis ir jaunieji choristai, autentiška lietuvininkų tarme nustebino linksmus nutikimus pasakojusios mokinės Iveta Kačerauskaitė ir Augustė Ašmontaitė.

Šventės vedėja priminė Juknaičių istoriją. Prieš 475 metus Prūsijos mokesčių mokėtojų sąrašuose paminėta vietovė tuomet buvo pavadinta Kissim Tautrim ir Jugnaten. Vėliau pavadinimas šiek tiek kito ir buvo susietas su Juknos asmenvardžiu. Teigiama, kad taip pavadintas žmogus buvo juknus – mėgstantis juoktis. Tad Juknaičiai gali drąsiai vadintis linksmuolių miesteliu.

juknaiciai kugeliu kiemasLegendomis apipintas šalia Juknaičių esantis Alkos piliakalnis. Jis laikomas aukščiausia Šilutės apylinkių vietove – virš jūros lygio iškilęs 33 metrus. Pasakojama, kad ant to kalno buvo aukuras ir kunigaikščio rūmai, kuriuose gyvenęs valdovas su dukra Laimute. Esą tuomet, kai žmonės priėmė naująjį tikėjimą, supykę dievai pilį ir puotos dalyvius su didžiausiu trenksmu pradangino į žemės gelmes. Nuo tada kalnas imtas vadinti Alkanu kalnu – Alkakalniu.

Kunigaikštišką puotą jubiliejinės šventės dalyviams priminė garsusis „Juknaičių“ šokių kolektyvas, pademonstravęs tikrą šokių evoliuciją – nuo barokinių iki klasikinių ir tautinių šokių.

Neatsiliko ir svečiai iš Rusnės – „Rusniečio“ šokėjai sukosi scenoje irgi lydimi žiūrovų ovacijų.

Pagerbė gėrio ir grožio kūrėjus

Kasmet šventės metu papildoma ir Juknaičių Garbės knyga. Šiemet joje pasirašė buvęs seniūnas Valentinas Dylertas, kuriam juknaitiškiai dėkingi už ilgametį prasmingą darbą seniūnijoje, už bendruomeniškumo skatinimą ir visuomenės gerovės puoselėjimą.

O už reikšmingų ir unikalių kraštotyros eksponatų kaupimą, saugojimą ir tyrimą Garbės knygoje įrašyta Juknaičių mokyklos mokytoja Zoja Jurkuvienė.

Padėkota žmonės, kurie puošia Juknaičius ir kitus seniūnijos kaimus. Pavyzdingiausios sodybos savininkams – juknaitiškiams Rasai ir Gintautui Vaičiuliams prizą įsteigė Seimo narys Artūras Skardžius.

Nuo 2013 metų šeimos konkursą inicijuoja Juknaičių kūrėju vadinamas Zigmantas Dokšas. Šiemet jis savo prizą „Duona ir grožis iš vienų rankų“ skyrė juknaitiškių Nijolės ir Jono Žemaičių šeimai.

Dar vieną prizą kasmet įteikia juknaitiškiai Violeta ir Alvidas Šimelioniai. Šiemet jie Darniausia daugiavaike šeima pripažino Jakštelių kaime gyvenančius Liną ir Virginijų Beržinius, auginančius dukras Gintarę ir Ramintą bei sūnų Deividą.

Nepamiršo Joninių tradicijų

Į Juknaičių padangę pakilo vaikų paleisti balandžiai, suliepsnojo šventinis laužas, tautiniais drabužiais pasipuošę šokėjai parke uždegė deglus, o artėjančių Joninių proga moterys į ežerėlį paleido uždegtas žvakeles.

Tada prasidėjo dar vienų svečių koncertas – savo dūdas pradėjo pūsti kauniečių sekstetas „Brass Bravo“, kuriame valtorna groja ir juknaitiškis Egidijus Stanelis. Su šiuo artistišku ansambliu koncertavo publikos mylimi solistai Egidijus Bavikinas ir Liudas Mikalauskas. Vėliau mikrofoną perėmė ir populiarių dainų pynę dovanojo juknaitiškis Algirdas Leonavičius.

Vasarvidžio nakties tamsą suplėšė ugnies šou ir fejerverkai.

Daugiau nuotraukų – „Šilutės naujienų“ Facebook paskyroje.