Juknaičių savarankiško gyvenimo namų gyventojai jau kuriasi atnaujintuose butuose

seneliu namai juknaiciai mociutesJuknaičių savarankiško gyvenimo namuose gyvenantys senoliai džiūgauja, mat jau baigiamas šių namų pastatų paprastasis remontas.

Remontas vykdomas pagal projektą „Juknaičių savarankiško gyvenimo namų pastato paprastasis remontas“ gavus 2007-2013 m. ES struktūrinę paramą. Projekto vertė – per 1 mln. litų. Beveik 856,2 tūkst. litų skyrė Europos regioninės plėtros fondo Sanglaudos skatinimo veiksmų programa, apie 127 tūkst. litų pridėjo Šilutės r. savivaldybė, likusią dalį – Lietuvos valstybės biudžetas.

2011 metų gruodžio 29 d. pradėto projekto pabaiga numatyta šiemet, liepos 31-ąją.

Butai buvo negražūs, išlaikymas brangus

Juknaičių savarankiško gyvenimo namuose, esančiuose A. ir R.Kiškių gatvės 1 name, savarankiško gyvenimo paslaugą teikia Šilutės socialinių paslaugų centras. Šiam centrui prieš metus buvo perduoti Savarankiško gyvenimo namų III ir IV korpusai.

Šilutės socialinių paslaugų centro direktorė Rasa Jakienė pasakoja, kad Savarankiško gyvenimo namų pastatai remonto nebuvo matę jau keletą dešimtmečių. Todėl nenuostabu, kad kambariai buvo labai apleisti, liūdnai nuteikė pilkos sienos. „Apskritai, sąlygos gyventi buvo nebetinkamos“, – sako R.Jakienė.

Seniai statytas minėtas pastatas Juknaičiuose neturėjo pakankamos šiluminės varžos. Dėl šios priežasties jo eksploatavimas buvo neekonomiškas – pastatams apšildyti reikėjo ypač didelių sąnaudų.

Be to, dviejų kambarių butų išlaikymas buvo pernelyg brangus po vieną gyvenantiems seniems žmonėms, todėl nutarta, kad tikslinga būtų patalpas pertvarkyti į vieno kambario butus.

Rengiant remonto projektą buvo suplanuota 8 dviviečius butus pertvarkyti į vienviečius, taip pat atlikti kitus pastato paprastojo remonto darbus.

„Taigi po remonto viename korpuse vietoje 8 butų turėsime 12, taip pat situacija keisis ir kitame korpuse“, – sakė R.Jakienė.
Juknaičiuose dirba UAB „Žibai“ statybininkai. Kai kurie seneliai remonto laiku buvo apgyvendinti I ir II korpusuose, kai kurie jų išvyko pas artimuosius.

„Po pastato remonto jo vidaus patalpų bendras plotas sudarys apie 869 kv. m, o butų išlaikymas pavieniams senoliams taps pigesnis“, – pasakoja R.Jakienė.

Nebereikės taikytis prie kaimynųseneliu namai juknaiciai remontas

Sukame į šiuos namus ir kieme sutinkame vaikštinėjančią garbaus amžiaus p. Kazimierą Maslauskienę. Senolė vedasi pas kaimynę Stasę Pužienę ir susėdusios prie stalo diskutuojame apie tokio jų namuose vykstančio remonto naudą.

K.Maslauskienė pasakoja anksčiau kartu su vyru Juozu gyvenusi čia netoliese, prie geležinkelio. Į šiuos namus abu atsikėlė prieš 8-erius metus. Tuomet gavo 2 kambarių butuką. Bet Juozas pasimirė, o Kazimiera dabar apsigyveno jau atnaujintame 1 kambario bute.

Senolė dėl to nesiguodžia, atvirkščiai, – ji tvirtina „dabar gyvenanti kaip ponia“. „Ten, prie geležinkelio patogumų aš neturėjau, o čia turiu. Anksčiau turėjau vonią, dabar davė kambarį su dušu“, – šypsodamasi kalba Kazimiera.

Stasė irgi jau gyvena atnaujintame 1 kambario bute. Panašiame gyveno ir iki remonto, tačiau kambarėlis buvo gerokai nugyventas. Mat Stasė čia gyvenanti jau 20 metų.

Dabar jos (kaip ir kitų gyventojų) kambario sienos išdažytos švelnia gelsva spalva, ir čia įrengtas dušas. Stasė pasvarsto, kad ta dušo kabina galėtų būti ir platesnė, bet gal gerai bus ir taip.

Šiuo metu Juknaičių savarankiško gyvenimo namuose iš viso gyvena 23 senyvi žmonės ir suaugę neįgalūs žmonės, jais rūpinasi socialinio darbuotojo padėjėja Gintarė Šerpytienė.

„Kai kurie mūsų žmonės jau apsigyveno naujuose, švariuose kambariuose, kiti dar rengiasin persikraustyti. O tai, kad kai kurie iš jų buvo apgyvendinti mažesniuose butuose, nei gyveno iki šiol, kompensuoja kitas privalumas: dabar senoliai turi tik jiems vieniems priklausančią erdvę, tad niekam nebereikia taikytis prie kaimyno, mažesnius butus išlaikyti finansiškai daug pigiau“, – sakė administratorė.

„Padedami socialinio darbuotojo šių namų gyventojai turi visas reikiamas sąlygas ES logo su trim fondais spalvotas copysavarankiškai gyventi visavertį gyvenimą, integruotis į visuomenę. Sudarytos sąlygos jiems bendrauti, užsiimti mėgiama veikla, išbandyti naujas užimtumo sritis“, – pasakojo R.Jakienė.