Juknaičiuose – spalvų ir raštų pynė tautiniame kostiume

2 juknaiciu_biblioteka_tautinis_kostiumasLapkričio mėnesį Šilutės F.Bajoraičio viešosios bibliotekos Juknaičių filiale pristatyta fotodokumentikos paroda „Spalvų ir raštų pynė tautiniame kostiume“, skirta Tautinio kostiumo metams paminėti. Parodą parengė Pašyšių filialo bibliotekininkė Danutė Adomavičienė.
Parodos pristatymo metu papasakota apie lietuvių tautinio kostiumo grožį. Kostiumas buvo siuvamas iš lininių ar vilnonių audinių, dažytų ryškiomis kontrastingomis spalvomis. Audimas buvo vienas iš svarbiausių kaimo moterų užsiėmimų.

Lietuvos teritorijoje susiformavo penki etnografiniai regionai: Aukštaitija, Dzūkija, Suvalkija, Žemaitija, Mažoji Lietuva. Jie skiriasi tarmėmis, įvairiais etninės kultūros aspektais, tarp jų – ir tautiniais drabužiais. Kostiumą visuose regionuose sudarė tos pačios pagrindinės dalys, skyrėsi tik drabužių sukirpimas, spalvos, ornamentai, audiniai, papildomos detalės, papuošalai bei kiti aksesuarai, nes kiekvienas regionas audė ir siuvosi savaip, laikydamiesi prosenelių tradicijų.

D.Adomavičienė pasakojo, kad prijuostes Lietuvoje nešiojo visos moterys, net mažos mergaitės, nes tai buvo labai svarbi moters kostiumo dalis, susijusi su papročių ir padorumo reikalavimais. Tuo tarpu vyrų kostiumas, kurio stilių dažnai lėmė turtas bei luomo apribojimai, XIX amžiuje keitėsi greičiau ir ilgainiui tapo panašesnis į miestiečių aprangą. Liemenės irgi laikytos privaloma kostiumo dalimi, jos aiškiausiai rodė priklausymą aukštesniam luomui.

Prieš daugiau nei 100 metų buvusi populiari visoje Lietuvoje tautinio kostiumo dalis – riešinės – šiandien tapo vėl madinga. Iš pradžių jas nešiojo tik vyrai – jos suverždavo plačias marškinių rankoves ir maloniai šildydavo žvarbiu oru. Šiuo metu riešinės tapo ir moterų kasdieninės aprangos puošnia detale, kurią nusimegzti reikia daug kantrybės ir kruopštumo. D.Adomavičienė surengė edukacinį užsiėmimą – riešinių su karoliukais mezgimą. Dalyvėms parodyti riešinių mezgimo raštai,  papasakota apie karoliukų vėrimo ant siūlo gudrybes. Viso užsiėmimo metu, vykstant smagiems pašnekesiams, stebino raštų gausumas, kūrybingas karoliukų spalvų derinimas, mezgimo preciziškumas. Ne viena renginio dalyvė užsikrėtė noru megzti riešines, puoštas smulkiais įvairiaspalviais karoliukais, nes jų grožis, atėjęs iš prosenelių tradicijų, abejingų nepalieka.

Parodą „Spalvų ir raštų pynė tautiniame kostiume“ aplankė ir Juknaičių pagrindinės mokyklos ikimokyklinukai. Vaikams paaiškinta, kas yra tautinis kostiumas, kokios jo sudedamosios dalys, spalvos, kokie raštai. Vaikai spalvino tautinius drabužius lėlėms, šoko ir žaidė liaudies žaidimus.