Juknaitiškė stebisi: negi gandrai pradėjo perėti?

gandrai„Ar gandrai gali pradėti perėti jauniklius tik liepos pradžioje? Visą amžių nugyvenau sodybose su gandrais, bet dar neteko matyti, kad ant kiaušinių jie tūptų tik vidurvasarį“, – pasakojo Juknaičių seniūnijos Kanteriškių kaime gyvenanti p.Ieva.

Moteris prašė paklausti ornitologų apie tokį keistą jos sodybos gyventojų elgesį.

Anot Ievos, jos sodyboje perėti pradėjusi gandrų porelė šiemet kaip niekada ilgai negrįžo namo. Tik vienas jų pasirodė gegužės gale, bet ir vėl išskrido, o  liepos pirmosiomis dienomis pasirodė abu poros nariai.

Galiausiai pirmadienį kanteriškietė pastebėjo, kad vienas jos gandrų peri. „Kas bus su tais vėlyvais vaikais, ko čia tikėtis – gal kokių gamtos anomalijų?“ – sunerimo moteris.

„Bet ar ji tikra, kad tie gandrai ant kiaušinių tupi?“ – toks pirmas klausimas kilo Ventės rago ornitologijos stoties vedėjui Vytautui Jusiui, išgirdusiam šią situaciją.

Anot ilgamečio ornitologo, labai gali būti, kad lizde tiesiog tupi jauni paukščiai, bet kiaušinių jie nedėjo.

Anksčiausiai pavasarį V.Jusiui rasti gandrų kiaušinius yra pavykę balandžio 9 d., o vėliausiai – gegužės 25-ąją. Kad jie dėtų kiaušinius liepos pradžioje, V.Jusys nematė ir netiki, kad dabar jie peri Kanteriškėse. Anot jo, tai būtų stebuklas.

„Gandras toks paukštis, kad net jei nežada perėti, jis vis tiek krauna lizdą. Krauna jį ir tada, kai jame tupi vaikai, todėl juokaujama, kad išsiritusiems gandriukams nepaliauja nešti sauskelnes. Todėl kartais gandrų lizdai pasiekia ir 1 tonos svorį“, – pasakojo V.Jusys.

Pasak V.Jusio, šiemet gandrų lizduose kleketuoja po 2, 3, 4 jauniklius ir tai yra normalu. Štai jo paties sodyboje perintys ilgasnapiai šiemet sudėjo 5 kiaušinius, bet išperėjo tik 3 jauniklius.

Ornitologas pasidžiaugė pernai netoliese esančioje Mingėje išgelbėto gandro sėkme: jis buvo kojomis įsipainiojęs į žvejybinį valą, bet neabejingų mingiškių rūpesčiu buvo išgelbėtas ir sužieduotas. Šiemet raudonkojis sugrįžo į Mingę.