Juknaitiškiai kyla prieš „privalomą labdaros mokestį šilumininkams“

siluma juknaiciai laiptineReketavimas vidury dienos arba privalomas labdaros mokestis šilumininkams, – taip karčiai juokauja Juknaičiuose, Akmenų gatvėje stovinčio daugiabučio gyventojai, kalbėdami apie juos užgriuvusį dar vieną mokestį.

Šio namo gyventojai – pensininkai ir neįgalieji – neša rodyti iš UAB „Šilutės šilumos tinklai“ gaunamas sąskaitas, kuriose juodu ant balto surašytos neva „už vamzdžių priežiūrą“ privalomos sumokėti sumelės.

Nieko keista nebūtų, jei tų šeimų butuose ar rūsiuose būtų vamzdžių, kuriais tiekiama šiluma. Bet tokių vamzdžių nėra, išskyrus tuos, kuriuos gyventojai išsivedžiojo patys, kuomet atsisakę centralizuoto šilumos tiekimo rengė autonominį šildymą. Nors šiluma tiems gyventojams centralizuotai netiekiama jau dvi dešimtis metų, pernai rudenį gyventojams netikėtai pripaišytas nežinia už ką skaičiuojamas „šilumos vamzdynų mokestis“…

Į „nesąmonę“ nutarė nereaguoti

Prie Akmenų 4-ojo namo pasitinka pensininkė Elena Jurgelienė ir neįgalumo grupę turintis Rimantas Zdanevičius. Jiedu sako atstovaujantys ir dar dviejų butų šeimininkams, mat kaip tik 4 butų savininkai prieš porą dešimtmečių pamojavo rankomis centralizuotos šilumos tiekėjams, išpjovė tos šilumos tiekimo vamzdynus ir savo butuose pasistatė centrinio šildymo katilus.
Žinoma, tuo pačiu ir savo vamzdžius išsivedžiojo, kuriuos patys ir prižiūri.

Į savo namus kviečiantis Rimantas rodo šildymo katilą ir sako per tą laiką jau antrąjį pasistatęs. Dar nuveda į savo rūsį, kur rietuvėse sukrauta malkų mažiausiai visai žiemai. Čia dar paklebena laisvai kabančius vamzdynus, kuriuos kažkada nupjovė patys šilumos tiekėjai.

Visą tą laiką jokių nesusipratimų nekilo. Iki praėjusių metų rudens.

Tuomet, pasak Rimanto, pirmą kartą namo gyventojai gavo siluma juknaiciai vamzdziaipranešimus, jog privalantys mokėti „už namo vamzdynų priežiūrą“.

Kiti kaimynai, anot vyriškio, sakė irgi nesuprantantys, už ką tas mokestis, bet jį sumokantys – „vardan šventos ramybės“. Vasarą – 10 litų, žiemą – visus 40 litų.

„Kodėl turėčiau kažkam mokėti už priežiūrą, jei aš pats tuos savo vamzdžius prižiūriu, o name net šilto vandensnėra?“ – nieko nesuprato Rimantas ir nutarė, jog už neteikiamas paslaugas išrašytos sąskaitos – tik koks nors šilumos gamintojų apsirikimas. Todėl nusprendė, kad į tokią „nesąmonę“ visai neverta reaguoti.

Nereagavo kelis mėnesius. O tuomet gavo pranešimą iš antstolių, jog jau esąs skolingas nebe 40 litų, kaip jis pats manė, o visus 400.

Šilumos tiekėjai… vadovaujasi įstatymais

Keisčiausia jam, kad joks teismas nepasidomėjo, ar tikrai yra už ką Rimantui mokėti, tad tokį sprendimą juknaitiškis laiko geriausiu įrodymu, jog teismai, antstoliai ir šilumos tiekėjai dirba palaikydami vieni kitus, bet nesigilindami į realią vargstančio žmogaus situaciją.

Bet tą sumą sako juknaitiškis jau sumokėjęs, mat juokas menkas – juk spyriodamasis dėl absurdiškų šilumos tiekėjų reikalavimų gali ir buto netekti?..

„Privalomas labdaros mokestis šilumos tiekėjams“, – taip Rimantas pavadino naująjį mokestį. O šalia jo sėdinti kaimynė pensininkė Elena dar priduria, jog tai esąs reketavimas vidury vasaros dienos…

Teisybės dėlei reikia priminti, kad „Šilutės naujienos“ jau ne kartą rašė šia tema, mat panaši situacija – ne tik Juknaičiuose: už nešildomus koridorius jau keleri metai verčiami mokėti ir kai kurių Šilutės, Rusnės daugiabučių gyventojai. O visi bandymai prisibelsti į šilumos tiekėjų sąžinę baigdavosi fiasko: šie ir gyventojams, ir žurnalistams kiša po nosimi įstatymus, kurie jiems leidžia imti pinigus už paslaugą, kurios nesuteikia.

Teismus pasiekė pirmosios bylos

Mūsų kraštietis, Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Remigijus Žemaitaitis buvo kaip tik tas seimūnas, kuris pernai inicijavo Šilumos įstatymo pataisas. Inicijavo todėl, kad ir jį pasiekė juknaitiškių, rusniškių ir šilutiškių skundai ta pačia tema. Dar ir fotografijos, kuriose užfiksuota temperatūra to paties Juknaičių daugiabučio koridoriuje – minus 8 laipsniai… Ir 40 litų sąskaitos už tą „paslaugą“…

Todėl jo ir prašome komentuoti situaciją.

R.Žemaitaitis ją vadina absurdiška, nes juknaitiškiai (ir ne vien jie) verčiami mokėti už paslaugą, kurios negauna. Pasak Seimo nario, toks absurdas nustebino ir daugumą Ekonomikos komiteto narių. Todėl jis teigia, kad daugiabučiuose, kuriuose visi ar dalis gyventojų nuo centrinio šildymo yra atsijungę ir bendrosiose patalpose nėra radiatorių, toks mokestis yra neteisėtas.

siluma juknaiciai rimanto katilineTačiau Seimas neskubėjo pritarti įstatymo pataisai, kuri pažabotų neteisėto mokesčio rinkimą ir kreipėsi į Vyriausybę, prašydamas pateikti išvadą, ar įstatymo pataisos nediskriminuotų kitų daugiabučių gyventojų, besišildančių centralizuotai. Mat šilumos tiekėjai suskubo tvirtinti, jog šiluma iš centralizuotai šildomų butų esą gerokai sušildo ir laiptines, ir tuos centralizuotai nešildomus butus…

Vyriausybė išvadų dar nepateikė.

Bet Kainų ir energetikos kontrolės komisijos pirmininkė Diana Korsakaitė, beje, irgi mačiusi nuotraukas, kuriose užfiksuota minus 8 laipsnių temperatūra Juknaičių daugiabučio laiptinėje, gegužės mėnesį pažadėjo, jog iki rugpjūčio bus parengtos šilumos kainų nustatymo metodikos korekcijos. Projektas jau parengtas, tačiau, R.Žemaitaičio įsitikinimu, problemos tai neišpręs.

„Kainų ir energetikos kontrolės komisija siūlo šilumos tiekėjams panašiais atvejais vadovautis protingumo kriterijumi, tačiau, kiek man teko su jais kalbėtis, šie atkerta pagal dabar galiojančius įstatymus esantys teisūs“, – sako jis.

Dabar, anot R.Žemaitaičio, belieka laukti Vyriausybės išvadų, o tai gali užtrukti dar porą mėnesių. Be to, tikimasi, kad jau rugsėjį Kainų ir energetikos kontrolės komisija parengs naują šilumos kainos skaičiavimo metodiką, kurioje turėtų būti atsižvelgta į R.Žemaitaičio pastabas. „Tuomet naująjį šildymo sezoną šilumos tiekėjai jau nebegalės imti mokesčio už tokius nešildomus koridorius“, – sako jis.

Beje, Lietuvos teismai jau nagrinėjo tokias gyventojų bylas, iškeltas šilumos tiekėjams, ir Marijampolės, Palangos gyventojai apylinkės teismuose jas jau laimėjo. Tad gal ir šilutiškiai pakils kovai?..