Juodąjį penktadienį Vilkmedžių ūkininkus nusiaubė viesulas

ukininkas vetra nuplese stogaSako, kad penktadienis, sutampantis su 13-ają mėnesio diena, – juodųjų jėgų ir nesėkmių diena. Gegužės 13-oji (penktadienis) Saugų seniūnijos Vilkmedžių kaimo ūkininkui Algimantui Bružui ir jo sutuoktinei Jūratei tikrai buvo košmariška diena.

Apie 13 valandą dienos į jų sodybą įsisuko viesulas. Kelioms minutėms dulkių, nuolaužų, skardos lapų banga pritemdė aplinką, o kai viskas nurimo, išėję į kiemą sutuoktiniai pamatė, kad viesulas nuplėšė daugiau nei pusę (apie 120 kv. metrų) stogo dangos. Nudraskyti ir sulamdyti skardos lakštai riogsojo aplink sodybą ir pievose, šimtamečiai pakelės medžiai gulėjo išvertę kelių metų pločio šaknų kalnus…

Apgyvendino tik pusmečiuiUKININKO STOGAS

A.Bružas džiaugiasi, kad senutėlis, gal net šimtametis, namas nuo viesulo siautėjimo nesugriuvo. Vėjas pasiglemžė tik prieš ketverius metus perdengto stogo skardą ir išdraskė dalį gegnių bei stoglenčių.

„Svarbiausia, kad nė vienas žmogus nenukentėjo“, – džiaugėsi šeimininkas.

Ūkininkas pasakojo, kad į sodybą atsikraustė dar sovietmečiu – 1987 metais. Tuomet jam, tuometiniam vairuotojui, ūkio direktorius laikinai, tik pusmečiui – iki rudens, leido įsikurti senoje sodyboje. Žadėjo po pusmečio paskirti naują butą Saugų gyvenvietėje. Bet tai liko tik pažadais.

Dabar Algimantas sako, jog gal ir gerai, kad taip tuomet išėjo. Šeima, kurioje užaugo trys sūnūs, galėjo plačiau gyventi ūkiškai: valdo 15 ha žemės, turi gyvulių. Darbo prie namų pakanka visiems, juolab kad šeimininkė mėgsta puošti aplinką – yra vietos ir gėlynams, ir poilsiui.

Vaikai jau užaugo: vienas dar mokosi Saugų pagrindinėje mokykloje, kitas – Žemės ūkio mokykloje, o trečiasis tarnauja kariuomenėje.

Stichija baudžia antrą kartą

ukininkas vetra verte medziusSodybos šeimininkas Algimantas nuo stichijos nukenčia nebe pirmą kartą. Prieš 10 metų trenkęs žaibas nudegino jo ūkinio pastato stogą. Tuomet seniūnija organizavo paramą – iš girininkijos padėjo gauti šiek tiek medienos.

Ūkininkas pripažino, kad nepasimokė iš tuometinės nelaimės, ir dabar jo turtas, trobesiai nėra drausti.

„Dabar pamoką tikrai išmokau – kviesiuos draudėją į namus“, – tikino A.Bružas.

Vyras ir šįkart kreipėsi į seniūniją pagalbos. Nedidelio ūkio šeimininkas nesukaupė tiek santaupų, kad galėtų stogą sutvarkyti taip, kaip reikia. I grupės neįgalumą dėl inkstų nepakankamumo turintis vyras prieš dvejus metus pergyveno ir insultą, tad neturi tiek jėgų, kad iš valdomo ūkio išspaustų maksimalią naudą: kad ir šeimai užtektų, ir santaupų sukauptų.

Seniūnija padėtų, bet..

Po savaitgalio nelaimės, jau pirmadienį, A.Bružas kreipėsi į seniūniją paramos. Seniūnijos specialistai aplankė, surašė nelaimės aktą. Tačiau, kad galėtų pateikti dokumentų komplektą komisijai dėl patirtų nuostolių kompensacijos, trūksta ugniagesių gelbėtojų pažymos apie stichijos padarytus nuostolius. Tokios pažymos Šilutės priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba negali išduoti, nes nelaimės dieną gelbėtojai nebuvo pakviesti – šeimininkas nežinojo, kad svarbu juos pasikviesti. Po savaitgalio kviesti buvo per vėlu, nes įvykio vietą šeimynykščiai jau aptvarkė.

Pasak A.Bružo, jam net į galvą neatėjo mintis, kad nelaimės dieną reikėtų kviesti ugniagesius gelbėtojus – gaisro juk nebuvo.
ukininkas vetra lenteles
Tiesa, tą dieną jie pasikvietė elektrikus iš „ESO“, kurie sutvarkė šalia sodybos praeinančią elektros liniją, kurią apgadino viesulas. Elektrikai fotografavo nelaimės vietą.

Šilutės ugniagesių vadovas Rimantas Mačijauskas „Šilutės naujienoms“ patvirtino, kad pažymos apie įvykusią nelaimę negali išduoti, nes gelbėtojai nebuvo pakviesti. Tačiau, R.Mačijausko nuomone, seniūnijai, rengiančiai prašymą dėl nuostolių kompensacijos, turėtų pakakti elektrikų ir kaimynų paliudijimų.

Savivaldybės administracijos direktorius Sigitas Šeputis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad nukentėjusiam nuo viesulo ūkininkui kompensuoti nuostolių nei seniūnija, nei Savivaldybės administracija negali. Gaisro nebuvo, o kitokių nelaimių atveju parama gali būti skiriama tik tuomet, jeigu nelaimė įvyko ekstremalios situacijos metu. Tuo tarpu tądien ekstremalios situacijos niekas neužfiksavo ir nepaskelbė. Taigi saugiškio nelaimė yra tik draudiminis įvykis, kurį ūkininkas turėtų spręsti su draudimo kompanija.