Jau šį savaitgalį Juodkrantės poilsiautojai pagrindinėje miestelio gatvėje galės grožėtis penkiomis kuršininkų sakmes pasakojančiomis smėlio skulptūromis. Pirmadienį prasidėjusiame smėlio skulptūrų simpoziume dalyvauja 5 menininkai iš Lietuvos, Graikijos, Danijos, Norvegijos.
Vienas jų – šilutiškis Meno mokyklos dailės mokytojas, 2015-ųjų „Lietuvininkų vilties“ premijos laureatas Andrius Sirtautas. Savo vikingų plėšiką vaizduojančią, 4,5 tonos sveriančią skulptūrą šilutiškis planuoja užbaigti šiandien, penktadienį.
Vos baigęs smėlio skulptūrą, A.Sirtautas grįš prie nendrinės skulptūros, kurią Gintaro įlankoje Juodkrantėje planuoja pastatyti pirmadienį.
Bus galima grožėtis 5 skulptūromis
Smėlio skulptūros yra labai populiarios pasaulyje, ypač Suomijoje. Sąlyginai dėl pigumo, jos puošia miestelius visą šiltajį sezoną. Juodkrantės smėlio simpoziumas organizuojamas antrą kartą, pernai miestelį puošė trys skulptūros, o šiemet penkios. Kadangi jos yra prie krantinės, tai gerai matomos ir žiūrovams iš pravažiuojančių mašinų.
Smėlio skulptūrų simpoziumo idėjos autorius – Albertas Danilevičius, vietinis menininkas, taip pat dirbantis dailės mokytoju Meno mokykloje. Jis pasakojo, kad pernai menininkai kūrė laisva tema, o šiemet bendruomenės nariai pasiūlė temą – „Kuršininkų sakmės“.
„Buvo parinkta knyga, iš jos draugams iš užsienio buvo nusiųsti vertimai, ir jie pagal tai dabar kuria skulptūras“, – pasakojo jis.
Anot A.Danilevičiaus, pernykščiam ir šių metų simpoziumui skirto smėlio kiekis siekia 25 tonas. Molingas smėlis atvežtas iš karjero, ne iš pajūrio, todėl geriau sutvirtina skulptūras. Šis smėlis maišomas su netoliese esančių Kuršių marių vandeniu.
Priklausomai nuo orų, skulptūromis bus galima grožėtis iki rudens.
Šilutiškis A.Sirtautas pasirinko kuršišką sakmę apie tris vikingus plėšikus, kurie siaubė vandeningą mūsų kraštą. Klaipėdos teismas jiems skyrė bausmę – juos visus surišo ir paleido į jūrą, tačiau vėjas pasisuko į kitą pusę ir vikingus atplukdė į Neringos pusiasalį. Plėšikų vardai buvo Juodis, Nidas ir Preilas, kur jie išsilaipino, ten jų vardais ir buvo pavadintos vietovės.
Andrių į simpoziumą pakvietė A.Danilevičius, su kuriuo jis susipažino per nendrių skulptūrų simpoziumą. Šilutiškis niekada nebuvo dirbęs su smėliu ir dėl to nerimavo, tačiau kolega jį nuramino, kad pamokys.
„Gal dėl to pačią skulptūrą statau monumentalesnę, bet supratau, kad smėlio galimybės labai plačios, galimi įvairūs variantai“, – sako jis.
Kas neaišku, šilutiškis pasiklausia daugiau kaip 12 metų tokias skulptūras kuriančios Elizabetos iš Norvegijos. Jis taip pat džiaugiasi, kad skulptoriai vieni su kitais dalinasi naujais atradimais, įrankiais, mokosi vieni iš kitų. „Simpoziumas ne tik praktika, bet ir bendravimas, kalbų mokymasis, juokeliai prie stalo ir puikios pažintys“, – dalinasi savo patirtimi A.Sirtautas.
Kūrė ir nendrinę skulptūrą
Andrius bus vienas iš penkių menininkų, kurio nendrinė skulptūra „Saga“ šiemet puoš ir Gintaro įlanką Juodkrantėje. Nendrinių skulptūrų simpoziume šilutiškis dalyvauja jau nebe pirmus metus, tad ši technika jam puikiai žinoma.
Šiemet jis dalyvavo nendrinių skulptūrų eskizų konkurso „Virsmas“ atrankoje, kuriame buvo pateikti 8 lietuvių autorių ir 3 latvių autorių eskizai. Balandį paaiškėjo, kad šilutiškio eskizas pateko tarp konkurso nugalėtojų ir šiemet iškils virš vandens Juodkrantėje.
Kuršių nerijos nacionalinio parko direkcija šių metų birželio 4 – 13 d. organizuoja tradicinį skulptorių simpoziumą, kurio metu bus sukurta nendrinių skulptūrų ekspozicija ant vandens Gintaro įlankoje Juodkrantėje. Nendrinės skulptūros bus eksponuojamos viso vasaros sezono metu iki Rudens lygiadienio (rugsėjo 22 dienos), kuomet teatralizuoto renginio metu jos bus sudegintos.
Rašyti atsakymą