Jūrų muziejuje gelbėjami du našlaičiais likę ruoniukai

ruoniukaiTrečia savaitė Lietuvos jūrų muziejuje Klaipėdoje slaugomi du ruoniukai jau atgauna jėgas. Išgiję ir sustiprėję Verba ir Girinukas bus išleisti atgal į Baltijos jūrą.

Vieną leisgyvį ruoniuką žmonės Verbų sekmadienį pastebėjo Smiltynėje ir pranešė muziejui.

„Tai buvo labai išsekusi Baltijos pilkoji ruoniukė, – pasakojo Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjas Arūnas Grušas. – Ją radę žmonės prašė, kad pavadintumėme mažylę Verba“.

Verba buvo netekusi daug skysčių, svėrė 13 kilogramų. Tik po poros savaičių ji pradėjo rodyti gyvybingumo ženklus: prašyti maisto, atsirado čiulpimo refleksas, sveikos agresijos. Įprastą Verbos racioną – malta silkė su virškinimo fermentais, vitaminai, žuvų taukai – jau teko praturtinti nesmulkinta žuvyte. Tą ir dera ėsti jos amžiaus ruoniukui.

Prieš pat Velykas, penktadienį, muziejų pasiekė dar vienas našlaitėlis – Kuršių nerijos nacionalinio parko girininkai atgabeno jį iš Nidos paplūdimio. Gelbėtojų garbei ruoniukas gavo Girinuko vardą.

Pasak A. Grušo, abu mažyliai buvo daugmaž trijų savaičių amžiaus, dar tik metantys baltus pūkuotus kailinukus. Paprastai per tą laiką, jeigu jie auga su mamomis, gyvūnėliai virsta tikrais rubuiliais: jų svoris patrigubėja. Riebalų sluoksnis gelbsti ruoniukus, kol jie išmoksta patys savarankiškai maitintis.

Girinukas buvo žymiai guvesnis už savo likimo draugę: atstačius jo skysčių balansą, iš karto pradėjo ėsti ir auginti svorį, nors patekęs į muziejų svėrė vos 12 kilogramų. Šį ruoniuką kankina tik Herpes virusas, žalojantis burnos gleivinę.

„Tas virusas, manau, ir gali būti viena priežasčių, dėl kurios šie ruoniukai liko našlaičiai, – sakė A. Grušas. – Nuo viruso sutinsta burnytė ir gyvūnėlis nebegali čiulpti pieno. Ruonei nelieka nieko kito, kaip tokį nesugebantį maitintis jauniklį palikti likimo valiai“.

Muziejaus biologai yra tikri, kad abu ruoniukai gimė Rygos įlankoje ir likę be mamų priežiūros per parą bangų buvo atnešti į mūsų pajūrį.

Kiekvieną pavasarį Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojai priglobia ir slaugo jūros pakrantėje rastus nusilpusius ruoniukus Tokiems ruoniukams jau 22 metai muziejus tampa antraisiais namais. Pagiję ir sustiprėję gyvūnai  paleidžiami į Baltijos jūrą. Improvizuotoje laboratorijoje, įrengtoje šalia darbuotojų kabinetų, jau buvo išslaugyti 25 ruoniukai. Biologai pasikeisdami ruoniukais rūpinasi visą parą.

Aplinkos ministerija padeda muziejui globoti pamestinukus. Šiemet yra skirta iki 25 tūkst. litų ruoniukų gydymui ir reabilitacijai.
Pasak Jūrų muziejaus direktorės Olgos Žalienės, civilizuotos šalys, tokios kaip Lenkija ar Vokietija, ruonių reabilitacijos klausimus sprendžia iš esmės.

„Šiose šalyse veikia ruonių reabilitacijos, gydymo stotys, – sakė O. Žalienė. – Juk Baltijos pilkieji ruoniai yra įtraukti ir į Lietuvos raudonąją knygą, vadinasi, valstybė įsipareigoja saugoti šią nykstančią gyvūnų rūšį“.

Muziejininkai prašo pastebėjus pakrantėje nusilpusį ruoniuką skambinti tiesiai į muziejų. Baltijos pilkieji ruoniai – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.