K.Donelaičio metams paminėti Šilutės rajone – renginių gausybė

Donelaicio metai JucikaiteŠiemet sausio 1-ąją sukako 300 metų, kai gimė lietuvių literatūros klasikas, poemos „Metai“ ir pirmųjų lietuviškų pasakėčių autorius, lietuvių grožinės literatūros pradininkas, evangelikų liuteronų kunigas Kristijonas Donelaitis.

2014-ieji Lietuvoje paskelbti šios iškilios asmenybės metais, jubiliejinės K.Donelaičio gimimo metinės įtrauktos į UNESCO ir valstybių narių minimų sukakčių sąrašą.

Šiai progai paminėti Šilutės rajone numatyta daugybė renginių, kuriuos apjungs bendras Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos laimėtas projektas „Donelaitika: knyga, žodis, konfesija ir menas epochų kultūriniuose perskaitymuose“.

„Kompozitorius Kazys Daugėla sukūrė naują kūrinį orkestrui pagal K.Donelaičio „Metus“, kurį pirmą kartą istorijoje Dainų šventės metu atliks jungtinis Mažosios Lietuvos orkestras, atstovaujantis penktajam etnografiniam Lietuvos regionui – Mažajai Lietuvai“, – džiaugiasi Šilutės rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė.

K.Donelaičio kūryba

Pasak Šilutės viešosios F.Bajoraičio bibliotekos skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyr. bibliotekininkės Daivos Jucikaitės, K.Donelaičio poema „Metai“ – žymiausias, iki šiol nepralenktas lietuvių literatūros šedevras, pasižymintis originalumu ir meistriškai valdoma medžiaga bei šnekamąja, „liaudiška“ kalba.

„Metai“, rašyti apie 1765-1775 m., vėliau įėjo į pasaulinės literatūros aukso fondą. Poemą sudaro 4 dalys: „Pavasario linksmybės“, „Vasaros darbai“, „Rudenio gėrybės“ ir „Žiemos rūpesčiai“. Tai kartu ir epinis, ir lyrinis kūrinys, vaizduojantis Mažosios Lietuvos lietuvių valstiečių baudžiauninkų (būrų) gyvenimą XVIII a. viduryje. donelaitis jauniute

Su skausmu ir rūpesčiu poetas rašo apie sunkią valstiečių dalią, jų kasdienį gyvenimą, darbą, aplinką, buitį, apie lietuvių kalbos ir kultūros vokietinimą, aprašo lietuviškus drabužius, papročius, šventes, religingumą ir t.t.

K.Donelaičio kūryba yra sulaukusi nemažo tarptautinio populiarumo: kūryba yra versta į daugelį užsienio šalių kalbų – anglų, armėnų, baltarusių, čekų, esperanto, estų, gruzinų, italų, japonų, latvių, lenkų, lotynų, prancūzų, rusų, sorbų, švedų, ukrainiečių, vengrų, vokiečių ir žydų. Į anglų, lenkų, rusų ir vokiečių kalbas poema versta ne po vieną kartą, taip pat pasirodė ne viena šių vertimų laida.

Susijungė Klaipėdos krašto muziejai

Mažosios Lietuvos muziejus, įsikūręs Klaipėdoje, kartu su gausiu būriu partnerių parengė Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos remiamą projektą „Kelionė į istorinę Prūsiją. Skirta Kristijono Donelaičio metams paminėti“. Kad K.Donelaitis visuomenei galėtų būti pristatytas kitaip, susijungė visi Klaipėdos krašto muziejai – tarp jų ir Kintų Vydūno kultūros centras, Salos etnokultūros ir informacijos centras bei Šilutės muziejus.

Šilutės muziejaus etnografė Indrė Skablauskaitė parengė XVIII a. lietuvininkės kostiumo pristatymą ir skaitys pranešimą apie minėto laikotarpio drabužius.

Rusnės Salos etnokultūros ir informacijos centras, vadovaujamas Birutės Servienės, surengs seminarą „Kuom avėjo K.Donelaičio būrai“, kuriame supažindins su vyžomis, jų pynimu bei kultūra.

2013 metais Kintų Vydūno kultūros centras skelbė Klaipėdos regiono vaikų piešinių konkursą „Sveiks, svieteli margs“, kuriame mokiniai piešė K.Donelaičio kūrybos tematika. Komisijai atrinkus gražiausius kūrinius, buvo išleisti atvirukai.

Šeštadienį Kintų Vydūno kultūros centre įvyko šio projekto pristatymas ir konkursui pristatytų piešinių parodos atidarymas. Renginio metu aptarti konkurso rezultatai, apdovanoti jaunieji dailininkai.donelaitis papievis

Kintų Vydūno kultūros centro direktorė Rita Tarvydienė pasakojo, kad moksleiviai varžėsi trijose amžiaus grupėse (13-14 m., 15-16 m., 17-18 m.). Vertinimo komisija sulaukė 44 įvairia technika atliktų piešinių iš įvairių Šilutės, Klaipėdos ir Neringos savivaldybės mokyklų. R.Tarvydienė džiaugėsi, kad net 19 piešinių atkeliavo iš Vydūno gimnazijos, 2 – iš Kintų, 1 – iš Gardamo, 3 – iš Vilkyčių, 4 – iš Švėkšnos.

Kompetentinga komisija atrinko tris nugalėtojus ir 9 laureatus.

I amžiaus grupėje pirmoji vieta atiteko aštuntokui Vyteniui Papieviui iš Kintų vidurinės mokyklos (mokytoja Vilima Zymonienė), II amžiaus grupėje nugalėtoja tapo dešimtokė Gabrielė Jauniūtė iš Šilutės Vydūno gimnazijos (mokytoja Daliutė Montvydienė), III amžiaus grupėje pirmąja vieta džiaugėsi Klaipėdos Ąžuolyno gimnazijos vienuoliktokė Milda Riepšaitė (mokytoja Vilija Morkūnaitė).

Nugalėtojai apdovanoti pastelių rinkiniais, knygomis, atvirukais.

Gausybę renginių koordinuoja biblioteka

Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka vykdo Kultūros ministerijos finansuotą tarptautinį projektą „Donelaitika: knyga, žodis, konfesija ir menas epochų kultūriniuose perskaitymuose“. Projekte numatyta daug K.Donelaičiui skirtų renginių, kurie sujungs rajono mokyklas, etnocentrus, muziejus, F.Bajoraičio viešosios bibliotekos filialus.

Pasak viešosios bibliotekos direktorės pavaduotojos Jolitos Baltutienės, K.Donelaičio metams paminėti numatyta daug parodų, konferencijų, išvažiuojamųjų renginių, kūrybos skaitymų, konkursų, viktorinų, edukacinių stovyklų, teatrinių programų, meninio vaidybinio filmo peržiūra.

Programa dar nėra iki galo sustyguota, todėl renginių datos ir veikėjai gali keistis.
Donelaitis piesinys Jauniute Donelaitis piesinys Papievis

Naumiestiškiai minėjo K.Donelaitį ir jo kūrybą

Žemaičių Naumiesčio gimnazijos mokinių tarybos narys Laimonas Žvirblis informavo apie šioje mokykloje pradėtą renginių ciklą, skirtą Donelaičio gimimo metinėms paminėti. Bibliotekoje parengtas stendas ir paroda „Jau saulelė vėl atkopdama budino svietą…“

Kadangi vienuoliktokai pagal programą nagrinėja K.Donelaičio kūrybą, jie dalyvavo integruotoje lietuvių kalbos ir dailės pamokoje. Mokiniai išsirinko labiausiai patikusią „Metų“ ištrauką ir ją iliustravo. Integruotoje pamokoje sukurti mokinių kūrybiniai darbai buvo pristatyti parodoje „Donelaitį skaitau, Donelaitį piešiu“ gimnazijos bibliotekoje.

Virtuali paroda keliaus po rajoną

Sausio 9 d. Šilutės viešojoje bibliotekoje buvo pristatyta keliaujanti ekspozicija „Kristijonas Donelaitis“. „Metų“ vertimai į Europos Sąjungos kalbas“.

Parodoje eksponuojama poeto ir klasiko poemos „Metai“ vertimai į 10 Europos Sąjungos kalbų: anglų, čekų, estų, ispanų, italų, latvių, lenkų, švedų, vengrų ir vokiečių. Ekspozicija stengtasi parodyti lietuvių literatūros klasiko K.Donelaičio didybę, reikšmę literatūroje ir gyvenime bei jo žinomumą ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

Parodos sudarytoja D.Jucikaitė naudojosi viešosios bibliotekos Knygos muziejaus knygomis, kurių dauguma yra dovanotos.

Visus 2014 metus kilnojamoji ekspozicija keliaus po visas rajono bibliotekas, o virtuali šios parodos versija pateikiama Šilutės bibliotekos internetinėje svetainėje http://www.silutevb.lt.

 Projektas: „Prie Šyšos krantų: Kūryba.”