Ką daryti įgėlus bitei?

bee-stings-therapySušilus orams, daug laiko praleidžiame soduose, sodybose, prie vandens telkinių. Buvimą gamtoje neretai apkartina įvairiausi vabzdžiai, uodai, bitės, vapsvos ir kt. Vabzdžių įgėlimas dažniausiai būna skausmingas, o daug įgėlimų gali sukelti stiprią organizmo reakciją.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Sveikatos mokymo skyriaus sveikatos edukologė Vida Dubinskienė perspėja, kad reakcija į įgėlimą gali būti dvejopa: normali ir alerginė. Priklausomai nuo žmogaus individualios reakcijos, jie gali būti pavojingi gyvybei ir net mirtini, jei laiku nesuteikiama pagalba, ypač jei žmogus patiria sunkią alerginę reakciją.

Bitės kasmet pražudo apie 10 žmonių

Per metus šalyje nuo bitės įgėlimo miršta apie 10 žmonių. Jau šią vasarą Lietuvoje užfiksuotas toks tragiškas atvejis – įgėlus bitei, mirė savo sode dirbęs 58-erių šiaulietis.

Įgėlus vabzdžiui, visada reikia stebėti, ar nekyla alerginės reakcijos, kuri gali progresuoti iki anafilaksinio šoko. Įgėlus į burną ar ryklę, gali staiga sutinti kvėpavimo takai ir žmogus gali uždusti.

Alergišką žmogų gali išgelbėti laiku suleistas adrenalinas.

Kaip atpažinti bitės įgėlimą?

* Stiprus aštrus skausmas įgėlimo vietoje.

* Įgeltos vietos paraudimas, patinimas.

* Kūno odos niežėjimas.

* Bitės įkandimo vietoje likęs geluonis.

* Sunkėjant alerginei reakcijai, gali atsirasti dusulys, veido tinimas, pasunkėti kvėpavimas, pasireikšti dilgėlinis viso kūno bėrimas, nukristi kraujospūdis ir kt.

Ką daryti?

Pasireiškus alerginei reakcijai reikia mažinti skausmą ir patinimą bei pasirūpinti, kad nukentėjęs žmogus patektų į gydymo įstaigą.

Svarbu skubiai pašalinti bitės geluonį, jo nespaudžiant pirštais ar pincetu, bet nubraukiant kietu plokščiu daiktu – elektronine kortele ar bukąja peilio geležtės dalimi, nes suspaudus geluonį į įgelto žmogaus organizmą gali patekti dar daugiau nuodų.

Numaukite nuo įgeltos galūnės žiedus, laikrodžius, apyrankes, nusekite papuošalus.

Skausmą ir tinimą sumažinkite uždėję ant įkandimo vietos šaltą kompresą, ledo ar šaldytuvo kameroje sušaldytų maisto produktų ir laikykite mažiausiai 10 minučių.

Duokite išgerti antihistamininių vaistų.

Paklauskite, ar nukentėjęs žmogus turi su savimi adrenalino automatinį švirkštą „EpiPen“, padėkite jam susišvirkšti į šlaunies ar peties raumenis.

Jei patinimas plinta arba sunkėja simptomai kvieskite greitąją medicinos pagalbą tel. 112  ar patys skubiai vežkite į artimiausią ligoninę.

Jeigu pasireiškia labai stipri organizmo reakcija, ryškėja anafilaksinio šoko požymiai, brangi kiekviena sekundė. Kol atskubės medikai, nuraminkite nukentėjusįjį. Jei žmogus sąmoningas, padėkite jam patogiai atsigulti ar atsisėsti.

Jeigu žmogus dūsta, pasodinkite, kad būtų lengviau kvėpuoti.

Jeigu jaučia silpnumą, svaigsta galva, paguldykite ir kojas pakelkite aukščiau už galvą.

Stebėkite ir įvertinkite gyvybinius požymius: sąmonę, kvėpavimą, pulsą, odos pokyčius. Jei nukentėjusysis netenka sąmonės ir nustoja kvėpuoti, atlikite dirbtinį kvėpavimą (kas 30 krūtinės ląstos paspaudimų 2 įpūtimai).