Ką daryti, jei įvažiavote į kelio duobę?

Viešojoje erdvėje pateikiama daug informacijos apie tai, kaip turi elgtis vairuotojas, įvažiavęs į kelyje esančią duobę ir sugadinęs tik savo transporto priemonę. Dažnai kelio savininkas, draudimo bendrovės nurodo, kad į eismo įvykio vietą turi būti kviečiami policijos pareigūnai, kurie nubraižys eismo įvykio schemą, užfiksuos kelyje esančią duobę, transporto priemonės sugadinimus, o neiškvietus policijos ir nepateikus policijos išduotų dokumentų (protokolų, pažymų ir pan.) žala nebus atlyginta.

Eismo dalyvių pareigos įvykus eismo įvykiui reglamentuotos Kelių eismo taisyklių XXIX skyriuje. Išskiriami tokie atvejai, kai su įvykiu susijęs vairuotojas ar kitas eismo dalyvis privalo pranešti apie įvykį policijai:

1) jeigu eismo įvykio metu žuvo ar buvo sužeistas žmogus;

2) jeigu su eismo įvykiu susiję dalyviai nesutaria dėl aplinkybių;

3) jeigu dėl eismo įvykio padaryta tik turtinė žala, o nukentėjusio asmens įvykio vietoje nėra ir nukentėjusiajam neįmanoma pranešti apie įvykį.

Kai eismo įvykio metu sugadinama tik asmens vairuojamas automobilis, pareigos pranešti policijai KET nenumato.

KET 11 punkte numatyta pareiga sudarius ar pastebėjus kliūtį ar pavojų kelyje, kai jų negalima pašalinti, pranešti kelio savininkui ar policijai. Taigi eismo įvykis anksčiau aptartomis aplinkybėmis gali atitikti KET 11 punkto situaciją, tačiau tai neįpareigoja policijos, gavus tokį pranešimą, atlikti tyrimą, šis reguliavimas skirtas eismo įvykių prevencijai. Policija, gavusi pranešimą iš eismo dalyvio apie kliūtį ar pavojų kelyje, apie tai informuoja kelio savininką.

Kompetenciją reglamentuoti veiksmus, kuriuos turi atlikti policijos pareigūnai, gavę pranešimą apie eismo įvykį, kurio metu nežuvo arba nebuvo sužeisti žmonės, turi policijos generalinis komisaras, o ne kelio savininkas ar draudimo bendrovės. Todėl, kai KET XXIX skyriuje nenumatyta apie eismo įvykį pranešti policijai, policija neturi pareigos vykti į vietą, fiksuoti ją ir joje esančias duobes, sugadinimus ir pan. Tuomet dėl žalos atlyginimo sprendžiama civiline tvarka ir fiksuoti bei aiškintis su atsiradusia žala susijusias aplinkybes turėtų procese dalyvaujančios šalys, o ne policija.

Kelių savininkų prašoma teikiant informaciją asmenims, nepagrįstai nereikalauti įvažiavus į kelyje esančią duobę kviesti policiją. Siekiant užtikrinti eismo saugumą, savo internetiniuose tinklalapiuose pateikti informaciją, kaip asmuo turi informuoti kelio savininką apie kelyje pastebėtą kliūtį, pavojų ir kaip turi elgtis įvažiavęs į duobę ir sugadinęs automobilį, kokius dokumentus dėl galimo žalos atlyginimo kelio savininkui turi pateikti.