Ką daryti sulaukus sukčiautojo skambučio?

kalba telefonuPastaruoju metu vis daugėja telefoninio sukčiavimo atvejų, nukentėję asmenys patiria dideles žalas, materialinius nuostolius, o šių įvykių tyrimas itin komplikuotas.

Kalėjimų departamentas ir įkalinimo įstaigos šią problemą sprendžia nuolat, vykdydamas specialias prevencines, organizacines ir technines priemonės siekiant užkirsti kelią draudžiamų daiktų, ypač mobiliųjų telefonų pateikimui į įkalinimo įstaigas. Tačiau tik kompleksinis šios problemos sprendimas bendradarbiaujant su teisėtvarkos institucijomis, ryšio operatoriais, bankais, seniūnijomis, bažnyčia, visuomene gali padėti apsaugoti žmones nuo telefoninių sukčių.

Šiai dienai viešojoje erdvėje yra pateikta pakankamai daug išsamios informacijos apie sukčiavimo būdus (aprašymai, garso įrašai ir kt.), kuri gali būti panaudota bendruomenės susitikimų, informacinių seminarų metu.

Kalėjimų departamentas dar kartą primena, kad sulaukus neaiškaus skambučio:

    Niekada nepasimeskite, nepulkite vykdyti skambintojo prašymų, nurodymų, reikalavimų;

    Niekada nepateikinėkite elektroninės bankininkystės duomenų (PIN ar prisijungimo kodų);

    Niekada neperduokite grynųjų pinigų nepažįstamam asmeniui;

    Niekada neperveskite pinigų į skambintojo nurodytas banko sąskaitas;

    Niekada nevykdykite nurodymo, prašymo nupirkti  išankstinio apmokėjimo kortelių ir padiktuoti jų kodus;

    Visada nedelsiant paskambinkite giminaičiui ar artimajam, patekusiam į tariamą bėdą, ir įsitikinkite, ar tikrai jam reikalinga Jūsų pagalba;

    Visada papasakokite apie skambutį kaimynui, draugui, kitam patikimam žmogui, kuris padės situaciją įvertinti adekvačiai;

    Visada apie įtartiną skambutį praneškite policijai bendruoju pagalbos numeriu 112;

    Visada įspėkite vyresnio amžiaus artimąjį apie galimus sukčių skambučius;

    Visada patarkite artimajam kaip reikėtų elgtis, jei būtų sulaukta įtartinų skambučių ar laiškų, ir kodėl negalima dalintis su skambinančiais ar rašančiais nepažįstamaisiais jokia asmenine informacija.