Ką turime žinoti apie šių metų gripo sezoną?

gripasLietuvoje gripo sezonas prasidėjo nuo 2014 m. rugsėjo 29 d. ir, manoma, kad tęsis iki 2015 m. gegužės 17 dienos.
Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus duomenimis, šį rudenį gripo atvejų Šilutės rajone dar neužfiksuota.
Tačiau prasidėjus 2014-2015 metų gripo sezonui Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena tai, ką turime apie jį žinoti.

Kada prasideda gripo aktyvumas ir kada registruojamas pikas?

Įprastai Lietuvoje sergamumo gripu pikas stebimas žiemos (gruodžio – sausio) mėnesiais. Kaip bebūtų, gripo aktyvumas gali prasidėti ir spalio mėnesį ir tęstis iki vėlyvo gegužės mėnesio. Gripo aktyvumas yra labai nenuspėjamas, gripo sezonas vienas nuo kito gali skirtis.

Ką turėčiau padaryti norėdamas pasiruošti gripo sezonui?

Pasaulio (ir Lietuvos) sveikatos organizacijos skiepus pripažįsta pagrindine gripo specifine profilaktikos priemone. Skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: pneumonijos, bronchito, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų.   Rekomenduojama kasmet visiems asmenims, vyresniems nei 6 mėnesių, pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina.   Be skiepų yra ir kitų, nespecifinių gripo profilaktikos metodų: grūdinimasis, česnako, citrinos, medaus ir kitų maisto produktų, stiprinančių imunitetą vartojimas, kosėjimo – čiaudėjimo higiena, kontaktų ribojimas ir kt. Tačiau nei viena iš šių priemonių neapsaugo nuo konkrečios gripo viruso padermės, todėl šios priemonės ir vadinamos nespecifinėmis.

Ką turėčiau daryti, norėdamas apsaugoti savo artimuosius nuo gripo šį sezoną?

Rūpinantis savo artimųjų sveikata, reikėtų paskatinti juos pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina. Vakcinacija yra ypač svarbi asmenims, priklausantiems rizikos grupėms ir jų artimiesiems.   Jaunesniems nei 6 mėnesių vaikams persirgus gripu yra didesnė tikimybė išsivystyti gripo komplikacijoms, todėl jiems apsauga nuo gripo – ypač svarbi. Jeigu Jūs gyvenate kartu ar rūpinatės kūdikiu, jaunesniu nei 6 mėnesių amžiaus, Jūs turite pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina, siekdami apsaugoti kūdikį nuo gripo.

Taip pat nepamirškite ir kitų kasdieninių veiksmų, padėsiančių išvengti gripo: laikytis atstumo nuo sergančių gripu asmenų ir plautis rankas.  Jeigu Jūs susirgote gripu, likite namuose, neikite į darbą ar mokyklą, taip apsaugosite kitus nuo gripo viruso platinimo.

Kada turėčiau pasiskiepyti gripo vakcina?

Gripo vakcina rekomenduojama pasiskiepyti rudens – žiemos laikotarpiu, kadangi reikia maždaug dviejų savaičių, kad žmogaus organizme susidarytų antikūniai kovai su gripo virusu.
Negalima nuspėti gripo sezono pradžios, tačiau žvelgiant retrospektyviai, gripo sezono pradžia laikoma ankstyvas spalio mėnuo, pabaiga – balandžio – gegužės mėnesiai. Skiepytis šiuolaikiška inaktyvuota vakcina nepavojinga, net jei žmogus jau užsikrėtęs, o pati liga dar inkubaciniame periode. Vakcinoje esantys virusai yra inaktyvuoti ir suskaldyti į fragmentus, todėl jie negali daugintis ir tuo pačiu sustiprinti natūralios infekcijos.

Kada gripo vakcina pasieks Lietuvą?

Gripo vakcina yra gaminama privačių gamintojų, todėl laikas, kada vakcina bus pristatyta, priklauso nuo jų. Lietuvoje kasmet Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos įsigyja numatytą kiekį gripo vakcinos dozių rizikos grupių asmenims skiepyti. Laikas, per kurį rizikos grupėms skirta vakcina, pasiekia Lietuvos gydymo įstaigas priklauso nuo daugelio veiksnių: vakcinos užsakymo ir pirkimo procedūrų įvykdymo, vakcinos pristatymo į gydymo įstaigas laiko.
Įprastai, mokama gripo vakcina gydymo įstaigas pasiekia anksčiau (rugsėjo viduryje – spalio pradžioje), nei rizikos grupėms skirta vakcina.

Kur galėčiau pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina?

Lietuvoje sezoninio gripo vakcina galima pasiskiepyti asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Jeigu Jūs neturite savo šeimos gydytojo, tokiu atveju galite kreiptis į bet kurią gydymo įstaigą ir savo lėšomis pasiskiepyti sezoninio gripo vakcina.

Ar pasiskiepijęs gripo vakcina, vis tiek galiu susirgti gripu?

Taip, yra galimybė susirgti gripu, net jei buvote paskiepytas sezoninio gripo vakcina. Tai gali įvykti dėl šių priežasčių:
* Jūs jau galite būti užsikrėtęs gripo virusu, prieš tai, kai pasiskiepijote. Jūsų imuninė sistema nespėjo pagaminti antikūnių prieš gripo virusą. Po vakcinacijos susidaryti Imunitetui, reikalingos 2 savaitės;
* Jūs užsikrėtėte gripo virusu, kurio dalelių nėra sezoninio gripo vakcinos sudėtyje. Visuomenėje cirkuliuoja daugybė įvairių gripo virusų. Kasmet gyventojus stengiamasi apsaugoti nuo trijų ar keturių gripo virusų, kurie kaip tyrimai rodo, bus labiausiai paplitę artėjantį gripo sezoną.

Deja, kai kurie žmonės gali vis tiek susirgti gripu, nepaisant to, kad buvo skiepyti. Tai gali įvykti dėl skirtingų žmonių organizmo savybių, amžiaus, bendros sveikatos būklės.

Ar yra gydymas, jeigu susirgau gripu?

Taip. Jeigu susirgote, yra antivirusiniai vaistai, kurie gali ligos simptomus padaryti švelnesnius ir padėti greičiau pasveikti. Šie vaistai taip pat gali apsaugoti nuo rimtų gripo komplikacijų.