Ką turime žinoti apie žvynelinę?

katz 027Spalio 29-ąją buvo minima pasaulinė žvynelinės diena. Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, žvyneline (psoriaze) serga apie 125 mln. žmonių, tai yra, apie 4 proc. viso pasaulio gyventojų. Lietuvoje ji vargina apie 120 tūkstančių žmonių. Daugiausia ja serga 20-40 metų žmonės.

Žvynelinė yra lėtinė uždegiminė odos liga, kuri sukelia nemalonios išvaizdos pleiskanojančius kūno odos, galvos plaukuotosios dalies ir nagų pažeidimus. Žvynelinė iki 15 proc. pažeidžia sąnarius – jie ištinsta, deformuojasi, todėl sergantįjį vargina skausmai, darosi sunku judėti. Ligai progresuojant, pacientai gali tapti neįgalūs.

Kas sukelia žvynelinę?

Susirgus oda išberiama raudonais įvairaus dydžio mazgeliais, kurie apsitraukia sausais, balsvais žvynais. Sustorėjusios odos židinių, padengtų blizgančiais žvyneliais, atsiranda įvairiose kūno vietose, bet dažniausiai ant alkūnių, kelių sąnarių, galvos plaukuotoje dalyje. Žvynais išmarginta oda šia liga sergantiems žmonėms sukelia psichologinių problemų, gilų stresą, ji tampa rimta kliūtimi asmeniniame gyvenime, meilėje, trukdo sukurti šeimą.

Ligos atsiradimo priežastys medikams nežinomos iki šiol. Dažniausiai ši liga paveldima. Jei šia odos liga serga vienas iš tėvų, yra dešimt procentų tikimybės, kad vaikas irgi susirgs. Jei serga abu tėvai – paveldimumo tikimybė padidėja iki penkiasdešimties procentų. Manoma, jei žmogus žvyneline susirgo jaunesniame amžiuje, ji – paveldėta.

Manoma, kad ligą išprovokuoja infekcijos židiniai organizme, netvarkingi dantys ir šaknys, didelės ir mikrotraumos, emociniai išgyvenimai, stiprūs saulės nudegimai, alkoholizmas, rūkymas, kitoms ligoms gydyti naudojami medikamentai, medžiagų apykaitos sutrikimai ir kita.

Sukurti nauji vaistai

Ilgus šimtmečius žvynelinės gydymas apsiribojo gamtos teikiamomis priemonėmis (saule, vandeniu, klimatu, augaliniais aliejais, vazelinu, dervomis). Atrasti vietinio poveikio vaistai nuo uždegimo (gliukokortikoidai, vėliau – vitamino D3 preparatai) bei gydymas ultravioletiniais spinduliais šiandien padeda ligą suvaldyti daugeliui pacientų. Tačiau, kai žvynelinės išbėrimai išplinta ar išsivysto artritas, itin svarbu laiku pradėti sisteminį gydymą imuninę sistemą slopinančiais vaistais (metotrekstatu, ciklsoporinu) ar sintetiniais retinoidais, PUVA metodu (psoralenu ir ultravioletiniais spinduliais). Ilgalaikis gydymas tokiais atvejais sukelia pacientams šalutinių reiškinių ir sunkią žvynelinę valdo tik iš dalies.

Sparčiai tobulėjantis mokslas padėjo giliau suvokti žvynelinės išsivystymo mechanizmą. Sergant žvyneline lėtinis odos uždegimas ir sutrikęs epidermio ląstelių augimas bei ragėjimas – sisteminių nenutrūkstamų imuninių reakcijų pasekmė. Šiam patologiniam procesui nutraukti sukurti biologiniai vaistai, kurie prieš dešimtį metų sėkmingai pradėti taikyti reumatinėms ligoms, Krono ligai, taip pat ir sunkiai žvynelinei gydyti.

Su šia liga susidūrusių žmonių patarimai

Nelaikykite savęs ne tokiais, kaip visi žmonės, nepulkite į depresiją. Stenkitės nepastebėti neišauklėtų žmonių žvilgsnių. Draugaukite su savimi ir savo kūnu, mylėkite save.
Gyvenime yra kur kas svarbesnių dalykų negu oda. Nesidrovėdami tarkite: „Taip, aš esu ypatingas(a)!“

Į savo išrinktųjų kūno žvynus tiek vyrai, tiek moterys reaguoja ramiai, laikydami tai jų ypatumu. Kliūtis santykiams yra ne jūsų liga, o tai, kaip jūs į ją žiūrite.

Jei norite susipažinti su panašaus likimo žmonėmis ir bendraminčiais. Jei norite nesijausti vienišas, ligos paženklintas ir atstumtas. Jei ieškote profesionalios medicininės pagalbos, žmogiškos atjautos ir supratimo. Jei norite pradėti gyventi kitaip ir padėti pats sau. Jei norite, kad Jūsų balsas būtų išgirstas. Tapkite Lietuvos žvyneline sergančiųjų draugijos nariu.