Kafijos gėrimo tradicija įrašyta į nacionalinį sąvadą

Šilutės kultūros ir pramogų centro su partneriais teikta nematerialaus kultūros paveldo byla papildė nacionalinį sąvadą. Jame atsirado mūsų krašto tradicija – Kafijos gėrimo kultūros gaivinimo praktikos Mažojoje Lietuvoje.

Priekulės meno ir kultūros centro Ernsto Vicherto teatras.

Teikėjai – Šilutės rajono savivaldybės Šilutės kultūros ir pramogų centras, asociacija Šilutės kraštotyros draugija ir Lietuvininkų bendrija.

Kafijos gėrimo kultūra – Mažajai Lietuvai būdinga šeimos ir bendruomeninė tradicija, susijusi su lietuvininkų tradicinio gėrimo ruošimo ir vartojimo papročiais. Į šį regioną iš Vokietijos atkeliavusią kavą lietuvininkai pradėjo gerti XVIII a. Miestuose ir dvaruose plito kafijos palaunagė. Šeimos, draugų susitikimas prie kafijos puodelio, vadintas „palaunage“ (valgis tarp pietų ir vakarienės)“. Kafija buvo ruošta iš pirktinių kavos pupelių ar ąžuolo gilių, morkų, cikorijos, miežių, kviečių ar rugių. Tokia kafijos valanda ilgainiui persikėlė į lietuvininkų namus.

Tradicija dar gyva tarp vyresnių vietinių, kurie dažnai, ypač sekmadieniais, po pamaldų, susieina parapijos namuose ar artimiausioje kavinėje „kafijos stundai“. Palaunagė – nykstantis reiškinys, pasitraukusi iš daugelio žmonių gyvenimo. Siekiant išsaugoti šią tradiciją regiono bendruomenės, asociacijos viešina tradiciją, organizuoja edukacinius užsiėmimus. Tradicija tapo vaišinimasis gilių ar cikorijų kafija kultūrinių renginių metu.

Kasmet birželio 26 dieną Mažosios Lietuvos regione rengiama Kafijos diena. Tai Šilutės KPC iniciatyva apjungti nuo 2013 m. minimą Vėtrungių dieną ir kafijos gėrimo tradicijai skirtą dieną, prie kurios prisijungė kitos regiono savivaldybės. Tądien besisvečiuojantys šiame regione kviečiami užeiti į kavines pažymėtas „Kafijos dienos“  ženklu ir jose pasimėgauti šiuo gėrimu. Kafijos dienos vyksta visame etnografiniame regione, iniciatyvoje kasmet dalyvauja apie 20 kavinių.

Žvejė mala kavą.