„Kafijos“ savininkai Gabšiai: „Tinkamai paruošta ir pasaldinta kava organizmui žalos nepadaro“

Juoda, balta, kapučino (cappuccino), moka (mocca), latė (latte) suP1020448 standžia pieno puta ir sirupu, stiprioji espreso (espresso), airiška, ir net su aštriaisiais čili pipirais – tai tik dalelė kavos rūšių, kuriomis savo gomurį palepinti galima prieš pusę metų atidariusiuose skanios ir kokybiškos kavos namuose „Kafija“.

„Mūsų klientai sugeba išgyventi be mėsos ir be pieno, tačiau be kavos negali“, – juokauja šios kavinės savininkai Kęstutis ir Rima Gabšiai, kurie patys darbo dienos pradžios neįsivaizduoja be puodelio šio aromatingo gėrimo.

Dar pernai gyvenę ir dirbę Klaipėdoje, jie nusprendė kurtis Šilutėje ir atvežti visame pasaulyje plačiai naudojamą, bet mūsų mieste mažai dar žinomą kokybiškos kavos gaminimo ir pateikimo koncepciją.

Naudojo akluosius testus

Kavos gaminimo technologijos jaunieji verslininkai išmoko bandymų ir klaidų metodu, o kavinėje esantį asortimentą išgryninti padėjo draugai bei giminaičiai: „Iš didmenininkų pasiėmę visas siūlomas rūšis, ieškojome geriausio rezultato: ragavome patys, vaišinome kitus, darėme akluosius testus; pylėm arba nepylėm pieno, žiūrėjome, kaip susiplaks puta“.

„Žmonės supranta, kad kava yra malonumas, o malonumas turi būti skanus, kokybiškas ir pagamintas gerai. Tačiau atsiranda ir mėgstančių skaičiuoti skirtumą tarp pupelių ir kavos puodelio kainos“, – teigia Gabšiai, pirmąjį kavinės darbo pusmetį vertinantys kaip kūrimosi procesą, pratinimąsi prie klientų.

Anot jų, šilutiškių poreikiai yra įvairūs: vyresni žmonės mieliau renkasi juodą arba baltą kavą, o jaunimas mėgsta lengvesnius gėrimus, į kuriuos dedama mažai kavos ir pilama daug pieno. Iš užsienio grįžę klientai vertina espreso kavą, o buvo ir tokių, kurie skonių receptorius pageidavo paaštrinti čili pipirais.
karaliska kava
Kava puikiai tonizuoja

„Kava yra lengviausias ir natūraliausias stimuliatorius, kokį turi žmonija, tačiau reikia žinoti, kaip šį gėrimą vartoti“, – teigia Kęstutis.

Kava, priešingai nei žalioji arbata, skatina žaibišką tonuso pakėlimą. O žolelių nuoviro poveikis pajuntamas ne iš karto.

„Didžiausias nuodas organizmui yra visų įprastas primityvus kavos ruošimo būdas: kuomet į puodelį įbėrus porą šaukštelių maltos kavos, ji užpilama verdančiu vandeniu“, – sako K.Gabšys, patardamas tokio kavos ruošimo būdo atsisakyti, o naudoti kad ir paprasčiausią, ant viryklės statomą kavos virimo aparatą.

Anot verslininko, puodelyje užplikyti ir užsistovėję tirščiai išskiria daug žalingų medžiagų. Tuo tarpu pramoniniai aparataispaudimo būdu staigiai išvaro vandenį per kavą, gėrime palikdami tik kofeiną ir kitus skonio komponentus.

Kavoje turi būti ir bent kelios kruopelytės cukraus, kuris suriša kenksmingus cheminius elementus ir padeda juos lengviau pašalinti iš organizmo, neleidžia patekti į kraują.

Tinkamai paruošta kava sveikatai tampa nebekenksminga.

Alkoholis su kava nedera

Tačiau sergant pagiriomis, Kęstutis ir Rima pataria gerti ne kavą, o daug vandens. Anot Gabšių, daugelis galvoja, kad ryte atsikėlę sunkia galva ir išgėrę kavos, pasijus geriau, tačiau kava tik dar labiau paskatina dehidrataciją – organizmo skysčių netekimą.

Nerekomenduotinas ir kavos bei brendžio duetas, nes vienas komponentas siaurina kraujagysles, o kitas – plečia. „Vienu metu vartodami tuos produktus, jūs savo organizmui siunčiate skirtingus signalus“, – sako Kęstutis, siūlydamas, jei jau labai reikia, kavą skaninti įvairiais likeriais arba romu.

Gabšiai pripažįsta, kad vartojant kavą reikalingas saikas, tačiau skirtingi žmonės ar net tautos suvartoja skirtingus kiekius šio gėrimo.

Kęstutis pasakoja, kad kokybiškiausią kavą Europoje gaminantys italai per dieną vidutiniškai išgeria 6 puodelius espreso kavos, kuri yra labai koncentruota. „Ir jau išeina nebe kava, o kavos riebalas. Italai šią kavą dažniausiai geria prie baro, kaip lietuviai – alkoholį: jie su vandeniu per du kartus išmaukia tą kavą ir išskuba iš kavinės“, – sako verslininkas.

GabsiaiVadinamosios amerikietiškosios kavos galima išgerti kad ir 5 puodelius per dieną, nes šis gėrimas yra mažai koncentruotas ir turi daug skysčio. Jei įprastoje kavoje yra 7 g, tai šioje – 3 g kavos ir dvigubai daugiau vandens.

Graikai mėgsta šaltą frapė (frappe) kavą, kuomet į paruoštą kavą pridėjus daug ledukų, mikseriu suplakama vientisa masė.

Pupeles malkite patys

Verslininkai pasakojo, kad kava, kaip ir vynas, būna rūšinė bei stalo. Rinktinė kava yra gaminama iš tipinių vienos rūšies pupelių bei atitinkamai skrudinama.

Į stalo kavą sudedamos bet kokios pupelės, kurios jau būdamos sumaltos dar apie pusę metų keliauja iš vieno sandėlio į kitą. „Kiekviena diena nugarina dalį tokios kavos skonio, dalį aromato, dalį kavos stiprumo, tačiau techniškai kofeinas lieka gyvas ilgai“, – teigia Kęstutis.

Tikriems kavos gurmanams jis pataria kavos pupeles maltis patiems. Tą su žmona jie praktikuoja ir savo kavinėje: „Kadangi kava yra išskirtinis mūsų produktas, griežtai žiūrime kokybės. Stengiamės neprimalti daugiau pupelių, negu išnaudosime einamuoju momentu, antraip bus prarastas skonis ir aromatas“.

„Šilutės naujienų“ skaitytojams namuose kavą gardinti jie pataria įvairiais specialiais parduotuvėse parduodamais sirupais, šokoladu, kakava, grietinėle ar cinamonu.

„Panaudoti kavos tirščiai yra labai geras odos valiklis pirtyje“, – atskleidžia Rima. Norint pasigaminti šį šveitiklį reikia 2 arbatinius šaukštelius tirščių sumaišyti su tokiu pat kiekiu medaus.