Kai kam tamsoje svarbiau ne atšvaitas, o įvaizdis

atsvaitai 3Juoda dėmė juodame lape – tokį vaizdą mato vairuotojai tamsiu paros metu, kai kelkraščiu eina pėstieji be atšvaitų ar dviratį mina dviratininkai be šviesą atspindinčių liemenių.

„Pamiršau namie“, „Neturiu“, „Nepatogu nešioti“, „Netinka prie rankinės dizaino“, „Laukiau, kol dykai duos kokios nors akcijos metu“ – tai tik keletas žmonių pasiteisinimų, kodėl jie tamsoje neturi atšvaitų.

Tauragės AVPK Šilutės policijos komisariato pareigūnai praėjusią savaitę vykdė prevencinę akciją „Atšvaitai“. Ja siekė priminti atšvaitų svarbą, ragino saugoti save ir aplinkinius.

Atšvaitas sumažina nelaimių grėsmę

Prasidėjus šaltąjam metų sezonui ir temstant vis anksčiau, policijos pareigūnai ragina pėsčiuosius ir dviratininkus pasirūpinti atšvaitais ir šviesą atspindinčiomis liemenėmis. Palyginti su šviesiuoju paros metu, rizika pakliūti į nelaimingą atsitikimą tamsoje tiek pėstiesiems, tiek dviratininkams padidėja keletą kartų.

Daugiau nei pusė pėsčiųjų ir kas penktas dviratininkas žūva arba sužeidžiamas tamsiuoju paros metu arba esant prieblandai. Judant be atšvaito neapšviestu keliu, rizika pakliūti į nelaimingą atsitikimą išauga iki 8 kartų, palyginti su pėsčiuoju, kuris segi atšvaitą.

AVPK Šilutės policijos komisariato pareigūnai, bendradarbiaudami su Klaipėdos regiono keliais, penktadienį nuo ankstaus ryto važinėjo po rajoną ir stebėjo, ar  pėstieji bei dviratininkai turi šviesą atspindinčias priemones. Sustabdytiems pėstiesiems ir dviratininkams dalijo atšvaitus, liemenes ir įspėjo apie būtinybę tamsiu paros metu kelyje būti matomiems.atsvaitai janina

Su kiekvienu atšvaito neturėjusiu eismo dalyviu pareigūnai kalbėjosi apie matomumo svarbą, aiškino, kaip reikia taisyklingai segėti atšvaitą, kur jį tvirtinti, kad būtų matomas pravažiuojančių automobilių vairuotojams.

Pareigūnai primena, kad atšvaitą segėti būtina kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje, tokiame aukštyje, kad jį apšviestų artėjančio automobilio žibintai. Vaikams atšvaitus geriausia tvirtinti iš priekio ir iš nugaros ant drabužių ir kuprinių.

Tėvai turi ugdyti įprotį

„Šilutės naujienos“ akcijoje dalyvavo kartu su Prevencijos poskyrio vyr. specialiste Nerija Ropiene ir l.e. Patrulių būrio viršininko pareigas Sauliumi Preikšu. Pasak N.Ropienės, rodos, toks „nekaltas“ dalykas kaip atšvaito neturėjimas gali kainuoti gyvybę.

Akcijos metu kalbinti vaikai dažniausiai kartojo, kad atšvaitą pamiršo namuose, kiti sakė, jog jo neturi išvis. N.Ropienė pabrėžia, jog ypač svarbu, kad atšvaitus vaikams parūpintų tėvai ir taip ugdytų įprotį juos nešioti. „Jei dabar nenešios atšvaito, užaugę neturės tokio įpročio. Tėvai to turi mokyti savo vaikus“, – sakė pareigūnė.

Labiau pažeidžiami yra atokiau nuo miesto gyvenantys žmonės, kuriems vakarais tenka namo grįžti neapšviestais kelio ruožais. Šilutės mieste taip pat svarbu segėti atšvaitus, nes žmonės, einantys per pėsčiųjų perėjas, prietemoje yra nematomi.

Pavojingiausios situacijos pėsčiajam yra tamsoje, kuomet automobiliai, įjungę trumpąsias šviesas, prasilenkia. Jei pėsčiasis be atšvaito, jį automobilio vairuotojas pastebės tik prieš kelis metrus ir vargu ar suspės sustoti arba aplenkti žmogų. Jei pėsčiasis su atšvaitu, vairuotojas jį pastebės mažiausiai prieš 100 metrų.
atsvaitai 1
Važiuojant su tolimosiomis šviesomis, su atšvaitu pėstysis matomas jau iš kelių šimtų metrų. Tuo tarpu pėstysis, judantis be atšvaito, pastebimas tik maždaug prieš 100 metrų.

Pasiteisinimai – naivūs ir absurdiški

„Esu pensininkė ir neišgaliu atšvaito įsigyti. Net nežinau, kiek jis kainuoja. Laukiu akcijų, kol man jį kas padovanos nemokamai“, – sakė Saugose stotelėje pareigūnų pakalbinta Janina, nors atšvaitas kainuoja 1-4 litus.

„Koks skirtumas, kad mane nudauš automobilis. Valstybei bus mažiau išlaidų man pensiją mokėti“, – atrėžė moteris, paklausta, kodėl nesaugo savo gyvybės ir nesirūpina savo matomumu.

Dažniausias paauglių pasiteisinimas, kodėl nenešioja atšvaito – esą jis netinka prie aprangos, rankinės dizaino. Viena moteris teisinosi atšvaito neturinti, nes jį nutraukė anūkas.

Kiti sustabdyti pėstieji tikino, jog nežino, kur gali nusipirkti atšvaitą. Primename, kad jie parduodami visuose prekybos centruose.

Akcijos metu išdalinta daugiau nei 100 atšvaitų ir šviesą atspindinčių liemenių.

Daugiau nuotraukų – fotogalerijoje

joomplu:7628 joomplu:7632 joomplu:7648