Kaimas potvynių zonoje sulaukė asfalto

sausgalviu gatve„Jau paskutiniai štrichai, baigiame tvarkyti ir smaluoti plyšius naujoje asfalto dangoje. Šaliname ir savo darbo defektus, ir tuos, kuriuos nulėmė oro sąlygos. Juk šiemet liūtys kraštą ištisai merkė. Netrukus šios gyvenvietės asfaltavimo darbus vertins komisija, ir objektas bus baigtas“, – kalba Sausgalvių gyvenvietėje užkalbinti bendrovės „Šilutės automobilių keliai“ darbininkai.

Jie šioje gyvenvietėje, esančioje kraštą skandinančių potvynių zonoje, netoli Leitės upės, baigia ją kertančio vieškelio asfaltavimo darbus.

Senąjį grindinį pakeitė bitumo emulsija

Tai yra pirma Mažosios Lietuvos gyvenvietė krašte, šiemet sulaukusi asfalto dangos. Ji paklota kelių šimtų metrų ilgio ruožais nuo vieno kaimo krašto iki kito.

Prieškariu čia būta akmeninio grindinio, kuris iki šių laikų neatlaikė, nes sulūžo po sunkiasvorės technikos ratais. Po to buvo užpilta molio ir žvyro danga.
Vieskelis Silute Rugaliai
Sausgalvių gyvenvietę kertančiu keliu nuo plento Šilutė – Pagėgiai žmonės iš visos Lietuvos važinėja prie Leitės ir Nemuno žūklauti. Valstybės sienos apsaugos tarnybos pareigūnai šiuo keliu dažnai vyksta kontroliuodami pasienio su Rusijos Kaliningrado sritimi zoną.

Sausgalvių  kaime kryžiuojasi iš keturių pusių ateinantys vieškeliai, jungiantys su Rusne, Užliekniais, Tatamiškiais ir Kūlynais. Mažosios Lietuvos architektūros ir istorijos žinovas Martynas Purvinas yra siūlęs šį kaimą dėl unikalios gamtinės aplinkos laikyti regioninio lygmens kultūros vertybe.

Dabar gyvenvietė tapo tvarkingesnė, aplinka – kultūringesnė, nes vieškelis asfaltuotas nauja kelio dangos įrengimo technologija iš bitumo emulsijos ir  skaldos mišinio. Tikimasi, kad ji bus elastingesnė už įprastą asfaltbetonį ir mažiau lūžinės pavasarį ir rudenį, kai aplink tyvuliuoja potvynių ir poplūdžių vanduo.

Sausgalvių gyvenvietę kertančio vieškelio asfaltavimas, pasak Susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio, šiemet buvo įtrauktas į šalies žvyrkelių atnaujinimo programą. Jų Lietuvoje yra 8415 km.

Patogumas automobilininkams ir dviratininkams – kelias link Kintų

Ne tik šioje Nemuno deltos regioninio parko dalyje, esančioje už 8 kilometrų nuo Šilutės, šiemet kelias tapo tvirtesnis ir saugesnis. Šį rudenį baigti asfaltavimo darbai kelyje iš Šilutės į pamarį per Rūgalių kaimą. Šis vieškelis, vedantis Aukštumalos pelkės pakraščiu į Kintus, dalimis buvo asfaltuotas ankstesniais metais.

Vieskelis silute rugaliai pries 10 m kelia per Rugulius  nuplove potvynisBet paskutinysis 6 kilometrų ilgio ruožas sulaukė finansavimo tik šią vasarą. Dabar eismas šiuo keliu tapo saugesnis ir patogesnis ne tik automobilininkams, bet ir dviratininkams. Jų trauka į pamarį kasmet didėja.

Iš Šilutės į Kintus atnaujintu keliu vykstantieji dabar ženkliai sutaupys, nes jis yra apie 10 kilometrų trumpesnis už senąjį plentą, vedantį per Sakūčius. Be to, šis asfalto danga sutvirtintas vieškelis, vedantis iš Šilutės į Kuršių marių pakrantę per Rūgalius, jau nebebus nuplautas net ir didžiausios potvynio jėgos.  Tik vietinių žmonių prisiminimuose liks prieš dešimt metų įvykusi drama šiame kelyje, kai potvynis pralaužė pylimą ir nušlavė vieškelio atkarpą drauge su čia įstrigusiu mikroautobusu. Juo bandelių ir duonos kepėjas iš Kintų gabeno šviežią ir šiltą krovinį į Šilutę.

Hidrologų duomenimis, šiemet Šilutėje nuo lapkričio 1 iki 8 dienos iškrito 67 mm kritulių, tai yra trigubai daugiau nei dešimtadienio standartinė klimato norma (SKN). Ji yra – 21 mm.