Dar vienas paslaugų teikėjas palieka vis tuštėjantį Lietuvos kaimą, šį kartą – paštas. Tokia mintis neapleido rajono seniūnų, kurie prieš savaitę buvo sukviesti į susitikimą su Lietuvos pašto Klaipėdos regiono vadove Vida Pikčiūniene.
Viešnia patvirtino pastaruoju metu jau nebe naują žinią, jog nuo vasaros seniūnijų centruose nebeliks pašto skyrių, Šilutės rajone paštai išliks tik Šilutėje ir Švėkšnoje.
Bet nors ir labai šviesiomis spalvomis pašto pertvarka buvo nupiešta, ta žinia neapsidžiaugė ne tik seniūnijų vadovai, bet ir atokiai gyvenantys sodiečiai, kuriems vizija likti dar ir be pašto visai neatrodo šviesi.
Automobilius pavadino „mobiliaisiais paštais“
Iš pirmo žvilgsnio Lietuvos pašto naujovė pristatoma itin patraukliai. Anot V.Pikčiūnienės, panaikinus pašto skyrius seniūnijų centruose, mobilūs paštininkai, pavadinti Ateities laiškininkais, lankys net ir toliausiai pamišky esančią sodybą.
„Šiandien Lietuvos pašto teikiamos paslaugos turi tapti prieinamesnės kaimų gyventojams, siekiant, kad bendrovė šalies regionuose, ypač kaimiškose vietovėse, kur itin sparčiai prastėja demografinė situacija, dirbtų efektyviai ir pateisintų klientų lūkesčius. Siūlome modernų ir šiuolaikišką pašto paslaugų teikimo būdą – „Ateities laiškininko“ koncepciją. Tai leis pašto paslaugas padaryti kur kas prieinamesnes, nes telefonu iškviesti Ateities laiškininkai pasieks kiekvieno namus“, – teigė Lietuvos pašto Klaipėdos regiono vadovė V.Pikčiūnienė.
Ji pažymėjo, kad mobilūs Ateities laiškininkai taps integralia pašto infrastruktūros dalimi.
Anot viešnios, įgyvendinus naujovę kaimų gyventojams atsiras kaip tik daugiau galimybių pasinaudoti Lietuvos pašto teikiamomis paslaugomis. Gyventojai išsiųsti laišką ar siuntinį, susimokėti mokesčius, užsisakyti spaudos leidinius ar įsigyti įprastai pašte parduodamų prekių galės mobiliuose Ateities laiškininkų paštuose, kurie įsikurs ir reguliariai numatytu laiku klientus aptarnaus nustatytose vietose.
Aiškėja, kad tie „mobilieji paštai“ – tai patys paprasčiausi automobiliai, kuriais ir važinės laiškininkai. Juose turės tilpti ne tik visų aptarnaujamoje teritorijoje gyvenančių žmonių užsiprenumeruoti leidiniai, bet ir pensijos bei visokiausios šiuo metu paštuose parduodamos prekės.
Kaip žinia, pašto skyriuose dabar galima įsigyti ir įvairių leidinių, knygų ir suvenyrų, higienos priemonių bei kitokių prekių.
Negi visa tai tilps automobiliuose? Ir negi paštininkas turės jame laikyti ir solidžias pinigų sumas, kurios neabejotinai priviliotų nesąžininguosius? Įvairūs klausimai kilo V.Pikčiūnienės besiklausantiems seniūnams.
Laiškininkai bus modernūs
Anot pašto atstovės, visas pašto ir finansines paslaugas Ateities laiškininkai galės suteikti kliento namuose ar kitoje gyventojams patogioje vietoje. Tuo tarpu pašto korespondencijos siuntų ir prenumeruojamų spaudos leidinių pristatymas, pensijų ir socialinių išmokų išnešiojimas į namus vyks įprastai.
„Nuo vasaros į Jūsų duris laiškininkas pasibels ne tik tuomet, kai atneš laišką, pensiją ar spaudos leidinį, bet ir tuomet, kai Jums prireiks kitų jo teikiamų paslaugų. Tai bus ypač patogu atokiau kaime gyvenantiems, fizinę negalią turintiems ar vyresniems žmonėms, kuriems dažnai sudėtinga be artimųjų pagalbos pasiekti artimiausią paštą“, – teigiama Lietuvos pašto išplatintame pranešime spaudai.
„Moderniais ir šiuolaikiškais Ateities laiškininkais, kurie dirbs pagal naujojo Lietuvos pašto klientų aptarnavimo standarto reikalavimus, galės tapti dabartiniai kaimuose dirbantys paštų darbuotojai.
Visoje šalyje diegiama „Ateities laiškininko“ koncepcija leis pagerinti darbo sąlygas laiškininkams. Keičiantis laiškininkų darbo pobūdžiui bus didinamas darbuotojų atlyginimas, taip pat pagerės darbuotojų socialinės garantijos. Laiškininkai bus aprūpinti išmaniąja įranga, palengvinsiančia atlikti kasdienes pašto ar finansines operacijas.
Darbuotojams sudarysime galimybes tobulėti, stiprinti savo kompetenciją ir kvalifikaciją. Tikimės, kad bus sustiprintas laiškininko profesijos prestižas“, – tai vis teiginiai iš oficialaus pranešimo spaudai.
Savo patalpas pardavinės
Mobilieji Ateities laiškininkai bus iškviečiami telefonu susisiekus su pašto skambučių centru, užduotį jie gaus išmaniajame įrenginyje, telefone ar planšetėje. Gavęs užduotį laiškininkas tarnybiniu automobiliu vyks pas klientą, kuriam suteiks užsakytas paslaugas. AB „Lietuvos paštas“ nurodo, kad Ateities laiškininko iškvietimas nekainuos.
Lietuvos pašto Klaipėdos regiono vadovė V.Pikčiūnienė informavo, kad Ateities laiškininkų lauks geresnės darbo sąlygos, modernios darbo priemonės, geresnės socialinės garantijos, tarnybiniai automobiliai, o atlyginimas kils 10 procentų. Anot jos, visi darbuotojai, norintys likti bendrovės dalimi, turės galimybę kompetencijas kelti bei išsilaikyti vairuotojo teises.
Įmonė ieškos sprendimų, kaip paruošti, išlaikyti darbuotojus, kurie galės tęsti darbą organizacijoje.
Likusios laisvos paštų patalpos bus pardavinėjamos aukciono būdu.
Patogu bus tik paštui
„Gražiai šneka“, – Lietuvos pašto atstovės pasisakymą Šilutėje įvertino vienas iš susitikimo išeinantis seniūnas.
Vėliau kalbėdami su seniūnais išgirdome daug abejonių dėl tokios naujovės.
„Iš kaimo jau išėjo TEO ir LESTO, ir dabar dėl kiekvienos sutarties su tomis bendrovėmis ar pažymos turime lėkti į Klaipėdą. Dabar išeina ir paštas, ir įtikinėja, kad tai vis žmogaus labui. O akivaizdu viena – dar viena paslauga suprastės ir nutols nuo žmogaus. Jauniems gal ir nesvarbu, jie kiekvieną paslaugą elektroniu keliu pasieks, bet ką darys vyresnio amžiaus žmonės?“ – vertino vienas seniūnas.
„Ne visi žmonės „elektroniniai“, kaimuose ypač daug senolių, kurie tikrai nesusigraibys telefonu kviestis paštininko. O ir kas patikės tuo, kad ta paslauga bus nemokama? Na, nebent tik pradžioje, bet, manau, labai greit ir ją apmokestins. Juk visi žinome, kaip dabar skambiname į bet kokį paslaugų teikimo UAB’ą: pirmiausia mums praneša, kad pokalbį įrašys, tada 15 kartų paprašo palaukti, kol operatoriai atsilaisvins, žiūrėk – jau ir praėjo 15 pokalbio minučių. Taip mes, klientai, visas jų komunikacijos sąskaitas apmokame“, – svarstė kitas jo kolega.
Seniūnai svarstė, kaip bus, kai paštininkai namie arba automobiliuose turės laikyti nemenkas pinigų sumas, kaip greit jie pristatys registruotus laiškus.
Ir Vainuto seniūnas Vitalijus Mockus, ir Katyčių seniūnas Jonas Lukošaitis neabejojo, kad ieškos ir ras seniūnijose patalpėles, kuriose tie paštininkai galės susitvarkyti savo korespondencijas, susidėlioti laikraščius, pensijas, susikrauti įvairias prekes.
„Juk nepaliksime tų žmonių, pavyzdžiui, lietui lyjant lauke skaičiuotis laikraščių?“ – svarstė seniūnai, gerai suprasdami, kad už tas patalpėles „Lietuvos paštas“ vis tiek nemokės, už jas apmokės jau savivaldybės.
Seniūnai neabejoja, kad būdami verslininkai ir jie skaičiuotų, tačiau nemano, kad pirkti automobilius ir kurą visiems paštininkams „Lietuvos paštui“ kainuos pigiau. Be to, jie nemano, kad visi paštininkai sugebės naudotis „išmaniąja įranga“, nes gerai žino, kad kaimuose dirbantys paštininkai dažnai net ir vairuotojo pažymėjimo neturi.
Seniūnai svarstė, ar tikrai Ateities paštininkus sugundys 10 proc. didesnis atlyginimas, nes šį darbą turės dirbti aukštesnės kvalifikacijos žmonės.
„Patogu bus paštui, bet ne žmogui“, – reziumavo vienas seniūnas.
Įžvelgia nepakeliamą krūvį
O ką apie naujovę mano patys paštininkai?
Vienos seniūnijos paštininkės pasakojo, jog išgirdę apie numatomas naujoves visi 4 darbuotojai nutarė palikti pašte turėtą darbą. Nė viena nesiryžta tapti tuo Ateities laiškininku, gaunančiu užduotis į planšetinį kompiuterį ir pašto paslaugas teikiančiu automobilyje …
Paštininkės sakė manančios, kad vienam žmogui, kuriam bus suteikta vos 0,9 etato (toks gautas pasiūlymas), toks darbas taps nepakeliamu fiziniu krūviu.
Na, nebent pašto vadovams reikia nesąžiningo, atmestinai dirbančio asmens, kuris ne kiekvieną dieną atliks pareigą.
Pašnekovės žino, kad kuras bus skiriamas tik į atokesnes vietas vykstančiam paštininkui, vadinasi, anot jų, tas žmogelis turės dar suspėti pėsčiomis apeiti vietos kaimą ar miestelį, o tik paskui atrasti fizinių jėgų važiuoti į nuošalias vietas. O juk dar reikės rasti laiko korespondencijų, prenumeratos išrūšiavimui?
Anot jų, supažindindami su būsimomis darbo sąlygomis pašto vadovai pasakė tik tiek, kad paštą ir prenumeratą pristatys į sutartą vietą.
„Kur? Vadinasi – į nuosavus namus. Tai reiškia, kad toks Ateities laiškininkas savo namus turės paversti paštu. Nei šeimai, nei asmeniniam laisvalaikiui laiko jau tikrai neliks, nes reikės vienam atlikti labai daug darbų“, – guodėsi ir pasipiktinimo neslėpė paštininkės.
Redakcijai skambinę vienos seniūnijos bendruomenės atstovai perdavė išsigandusių dėl tokios naujovės sodiečių nuomonę. „Nė viena iš 3 mūsų seniūnijos pašto darbuotojų nežada likti dirbti po tos pertvarkos, netikime, kad ir kas naujas tos pareigos imtųsi. Tai kas bus su mumis – negi būsime palikti be pašto?..“ – nerimavo kaimo žmonės.
Rašyti atsakymą