Kaimo darželių problemos: siauri keliai, sovietiniai suolai

vaiku darzeliai naumiestis DSCN0029Nors švietimo įstaigose kas rudenį sumažėja vaikų, tačiau tai artimiausiu metu neturėtų pakišti kojos bent jau Vainuto gimnazijai ir Žemaičių Naumiesčio mokyklai – darželiui, kur veikia ikimokyklinio ugdymo grupės. Į Žemaičių Naumiesčio mokyklą – darželį praėjusių metų rudenį nepateko apie 12 mažylių, nes visos grupės užpildytos, o naujai grupei įkurti pastate stinga vietos. Tačiau ši problema – nėra vienintelė.   

Tam, kad išsamiau išgirstų kaimiškųjų darželių bei bendruomenių problemas, praėjusią savaitę šias dvi įstaigas aplankė Šilutės r. savivaldybės tarybos Socialinių reikalų komitetas, vadovaujamas Daivos Žebelienės.

Nėra kur statyti automobilių

Prieš Naujuosius metus komitetas susipažino su miesto ikimokyklinukų ugdymo įstaigų būkle, veikla. Anot D.Žebelienės, aplankytos miesto mažylių ugdymo įstaigos kėlė tik džiugesį. O kaip yra kaimuose?darzeliu problemos suolai DSCN0027

Vainuto gimnazijos ikimokyklinio ugdymo grupėje, kuri buvo įkurta prieš 2 metus, tuščių vietų neliks ir po vasaros. Į atskirą įėjimą turinčias patalpas užsukę Socialinių reikalų komiteto nariai pasidžiaugė naujai renovuotomis erdvėmis, jaukia mažųjų ugdymui skirta aplinka. Gimnazijos direktorius Antanas Jonikas sakė, kad pirmaisiais metais ikimokyklinio ugdymo grupę lankė 20 vaikų, šiemet jų yra 16. Panašus skaičius ikimokyklinukų atvyks ir nuo rugsėjo 1-osios.

Anot direktoriaus, gimnazijai išlaikyti ikimokyklinio ugdymo grupę yra labai pigu: nereikia papildomų lėšų šildymui, nereikia atskirai pirkti maisto iš viešojo maitinimo paslaugas teikiančių įmonių. Šios grupės vaikams maistas paruošiamas čia pat, gimnazijos valgykloje, o patalpos, priklausančios gimnazijai, šildomos bendrai. Be to, jau baigiami gimnazijos katilinės renovacijos darbai.

Kol kas vienintelė problema – prie gimnazijos trūksta vietos pastatyti automobilius. Jais į darbą atvažiuoja ir vietiniai, ir iš toliau atvykę  mokytojai, ir net vyresniųjų klasių mokiniai.

Pasak A.Joniko, darbo dieną automobilių virtinė išsirikiuoja pagrindinio kelio pakraštyje. Susidaro spūstys, neretai keliančios pavojų eismo dalyviams. Policijos pareigūnai už ne vietoje pastatytus automobilius ne kartą jų šeimininkus buvo nubaudę. Bet kur kitur statyti mašinas, jei prie gimnazijos tėra nedidelė aikštelė?

Gimnazijos vadovas automobilių parkavimą vadina viena aktualiausių problemų, su kuria susiduria ne tik pedagogai, bet ir vaikus į mokyklą atvežantys tėvai. A.Joniko nuomone, būtina rasti lėšų ir įrengti erdvią automobilių stovėjimo aikštelę. Pati gimnazija lėšų neturi, pažadų nedalija ir Savivaldybės administracija, į kurią buvo ne kartą kreiptasi.

Naumiestiškius spaudžia iš visų pusių

vaiku darzeliai vainutas DSCN0005Beveik tokią pat problemą politikai išgirdo užsukę ir į Žemaičių Naumiesčio mokyklą – darželį, kur vien ikimokyklinio amžiaus vaikų yra 80, veikia 4 vaikų darželio grupės: 3 – mišraus amžiaus, 1 – būsimųjų pirmokų. Anot direktorės Zofijos Lydekienės, praėjusį rudenį prašymus leisti vaikus į ikimokyklinukų grupes buvo pateikę dar daugiau tėvų. Tačiau 12 vaikų, norinčių lankyti šią įstaigą, nebuvo priimta, nes nėra vietos steigti papildomą grupę.

 

Socialinių reikalų komiteto nariams direktorė sakė, kad didžiausią rūpestį šiuo metu visiems kelia ir ankšta aplinka šalia ugdymo įstaigos. Čia nėra erdvios automobilių stovėjimo aikštelės, pavojingas pėstiesiems į mokyklą – darželį vedantis siauras keliukas, besidriekiantis kelis šimtus metrų nuo pagrindinės gatvės. Juo ir vaikai eina, ir važiuoja automobiliai. Anot direktorės, šiame kelyje ne kartą vos per plauką išvengta tragedijos.

Šio siaurojo keliuko pakraštyje ar prie darželio – mokyklos esančioje aikštelėje neretai, esant miestelyje renginiui ar veikiant turgui, atvykusieji palieka savo automobilius. Taip susidaro papildomos spūstys, sunku prasilenkti kitiems automobiliams ar praeiti pėstiesiems.

Negana to, vietos menininkas, turintis šalia įstaigos nuosavą sklypą, jį „apsitvėrė“ didžiuliais akmenimis. Jie dar labiau susiaurino kelią.

„Ne kartą kreipėmės į Savivaldybės administraciją, kad būtų padidinta automobilių stovėjimo aikštelė ir sutvarkytas keliukas, bet nesulaukėme teigiamo atsakymo. Anot gautų atsakymų iš Savivaldybės administracijos atstovų, pirmiausia reikia atlikti prie švietimo įtaigos esančios pievos, kuri yra valstybės nuosavybė, matavimus, parengti planus ir taip toliau“, – vardijo delsimo priežastis direktorė. Ji viliasi, jog vis dėlto bus atsižvelgta į pedagogų ir tėvų prašymus, kol neįvyko kraupi tragedija.

Nukėlė į sovietinius laikus

Aprodydama politikams ikimokyklinio amžiaus grupes, direktorė Z.Lydekienė užsiminė ir apie dar vieną slegiantį rūpestį – trūksta baldų, kito inventoriaus.

Vos užsukę į priešmokyklinukų klasę, svečiai pamatė, kad čia vaikai mokosi pažinti pirmąsias raides, piešia ir rašo sėdėdami prie sovietinių laikų suolų. Dauguma politikų dėl to net aiktelėjo ir neslėpė, jog vaizdas juos nukėlė į tuos laikus, kai jie patys trynė tokius suolus.

Z.Lydekienė sakė, kad priešmokyklinukų grupėje, kur vaikai ugdomi pusę dienos, būtina atnaujinti mokymo inventorių, priemones, tačiau pati įstaiga lėšų neturi.

Socialinių reikalų komiteto nariai pažadėjo, jog artimiausiu metu teiks siūlymus Savivaldybės administracijai dėl Vainuto gimnazijos ir Žemaičių Naumiesčio mokyklos – darželio problemų ir padės ieškoti sprendimo būdų.