Kaip apsaugoti nuo gaisro garažuose ir laikinuose statiniuose besiglaudžiančius gyventojus?

Šiemet šalyje gaisrų metu žuvo 48 žmonės, iš jų 8 – negyvenamosios paskirties pastatuose.

Asociatyvi NT Šilutė nuotr.

Tai garažai, vasaros virtuvės, ūkiniai pastatai, vagonėliai ir kt. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas jau daugelį metų bendradarbiauja su savivaldybėmis ir rūpinasi, kad socialinės rizikos grupės asmenų būstuose būtų įrengti autonominiai dūmų detektoriai. Tačiau kaip pasiekti žmones, besiglaudžiančius negyvenamosios paskirties pastatuose ir pamėgusius specifinį gyvenimo būdą, mįslė ir valstybinės priešgaisrinės priežiūros specialistams, ir ugniagesiams gelbėtojams.

„Žmonės, gyvenantys garažuose ar vagonėliuose, patenka į didelį pavojų žūti gaisre, nes savo saugumu nesirūpina, – sako departamento Valstybinės priešgaisrinės priežiūros valdybos viršininkas Jūris Targonskas. – Todėl prašome gyventojų apie žmones, gyvenančius negyvenamosios paskirties pastatuose, informuoti priešgaisrines gelbėjimo tarnybas, kad būtų galima pasirūpinti jų saugumu ir statiniuose įrengti dūmų detektorius.“

Gegužės 10 d. garaže kilusiame gaisre žuvo jame gyvenęs žmogus. 19.51 val. gautas pranešimas, kad Elektrėnuose, garažų masyve iš vieno garažo veržiasi dūmai. Atvykus ugniagesiams, garažo durys buvo pradarytos, o viduje rastas smarkiai apdegęs žmogaus kūnas. Garaže degė sofa – lova ir namų apyvokos daiktai.

Kaip pasakojo vietiniai, garaže gyveno du vyrai ir šuo. Vienas jų buvo kažkur išėjęs, o šuniukas matyt spėjo pabėgti pro praviras duris. „Pirminiais duomenimis, gaisras kilo dėl neatsargaus rūkymo, – sakė Elektrėnų PGT viršininkas Jonas Chveduk. – Garaže buvo ir krosnis, bet ji nebuvo kūrenta. Žuvusysis priklausė socialinės rizikos grupei, nevengė alkoholio. Jis atitinka tipišką gaisruose žuvusiojo portretą: amžius apie 60, susiformavę ir sunkiai keičiami savisaugos įgūdžiai, socialinės problemos, vartojantis alkoholį, neatsargiai rūkantis.“

Pasak tarnybos viršininko, akcija „Gyvenkime saugiai“, kurios metu valstybinės priešgaisrinės priežiūros pareigūnai ir ugniagesiai lankydavo gyventojus, buvo orientuota į gyvenamuosius būstus: „O apie tokius žmones, kurie gyvena garažuose ar kituose negyvenamosios paskirties pastatuose, mes informacijos neturime. Manau, kad būtų gerai, jeigu apie tokius žmones mus informuotų gyventojai. Mums nebūtų jokių sunkumų tokiuose pastatuose įrengti dūmų detektorius.“