Kaip atpažinti ir elgtis ištikus miokardo infarktui?

Pikzirniene AudroneJau daugelį metų kraujotakos sistemos ligos yra pagrindinė vyrų ir moterų mirties priežastis Lietuvoje. Praėjusiais metais mirtis nuo išeminės širdies ligos buvo dažniausia, nusinešusi per 13 tūkst. žmonių gyvybių, – skelbia Higienos institutas. Daugėja ir miokardo infarkto atvejų. Pernai ši liga nusinešė 1126 darbingo amžiaus žmonių gyvybes.

Specialistai perspėja, jog miokardo infarktas ištinka vis jaunesnius asmenis. Ypač tuos, kurie per mažai skiria dėmesio savo sveikatai.

Rekomendacijomis apie miokardo infarktą ir išskirtiniais atvejais dalinasi VšĮ Šilutės ligoninės Reanimacijos – intensyvios terapijos skyriaus vedėja Audronė PIKŽIRNIENĖ.

– Priminkite, kas yra miokardo infarktas?

– Tai širdies raumenį maitinančių kraujagyslių užsikimšimas. Jis prasideda, kai širdies kraujagyslėje esanti aterosklerozinė plokštelė įplyšta ir toje vietoje susiformuoja trombas. Trombas užkemša kraujagyslę visiškai, vadinamas Q bangos infarktu, arba nevisiškai – lengvesnis miokardo infarktas, kuris nesutrikdo kraujotakos. Jeigu trombas visiškai užkimšo kraujagyslę, tuomet ilgiau užtrunkama iki jos „atkimšimo“, tuo labiau pažeidžiamas širdies raumuo.

– Kokie pagrindiniai miokardo infarkto požymiai?

– Pagrindinis požymis – skausmas krūtinėje, trunkantis ilgiau negu 20 minučių ir nepraeinantis. Pavartojus aspirino, nitroglicerino tabletę ar pasipurškus nitroglicerino aerozoliu, jis gali plisti į kaklą, apatinį žandikaulį, abi rankas, pečius, nugarą. Taip pat dažnai su skausmu jaučiamas ir dusulys, pykinimas, vėmimas. Žmogus jaučia didelį bendrą silpnumą, išpila šaltas prakaitas, jaučia mirties baimę, gali prarasti sąmonę.

– Ar visada pasireiškia skausmas krūtinėje?

– Nebūtinai. Yra atvejų, kai žmogus nejaučia jokio skausmo. Tai atipinė miokardo infarkto forma. Tuomet jaučiamas didelis bendras silpnumas, išpila šaltas prakaitas, nukrenta kraujospūdis, smarkiau plaka širdis. Žmogus gali ir prarasti sąmonę. Tokia forma būdinga vyresnio amžiaus žmonėms.

– Kaip gydomas miokardo infarktas?

– Šiuo metu visose ligoninėse yra preparatai, tirpdantys trombus širdies kraujagyslėse – trombolitikai. Jų suleidus greitai ištirpdomas širdies kraujagyslėje esantis krešulys ir tokiu būdu kraujagyslė atveriama medikamentiniu būdu. Tada pacientas pervežamas į miokardo infarktų gydymo klasterį Klaipėdos jūrininkų ligoninėje tolimesnei koronarografijos procedūrai.

– Tačiau miokardo infarktai gali baigtis mirtimi?

– Laiku nesuteikus pagalbos, gali ištikti staigi koronarinė mirtis. Pasitaiko, jog pacientai, ypač senyvo amžiaus žmonės, galvoja, kad atsiradęs skausmas krūtinėje netrukus praeis. Dalis žmonių išgeria vaistų, kiti tiesiog kenčia. Yra situacijų, kai senjorai nenori trukdyti medikų, ypač naktį, dėl skausmų krūtinėje. Priminsiu, kad ligoninė dirba visą parą. Pirmosios valandos įvykus infarktui – pačios svarbiausios.

– Ar visada iš karto gydytojui aišku, kad žmogų ištiko miokardo infarktas?

– Pacientui, patekus į gydymo įstaigą diagnozė visada patvirtinama ne tik klinikiniais požymiais, kuriuos minėjome, bet ir laboratoriniais tyrimais, elektrokardiograma. Tyrimuose jau po 2 – 4 valandų fiksuojami miokardo pakenkimo žymenys. Tyrimai kartojami kas 6 valandas.

– Ar šiuo metu skyriuje yra gydomi pacientai po miokardo infarkto? Pasidalinkite išskirtiniais atvejais.

– Taip. Šilutės ligoninėje miokardo infarktai, kaip ir visoje Lietuvoje, viena dažniausių kardiovaskulinių ligų. Pavyzdžiui, per praėjusią savaitę į Reanimacijos skyrių buvo paguldyti 5 pacientai su miokardo infarktu. Suteikus būtinąją pagalbą visi pervežti į Jūrininkų ligoninės miokardo infarkto klasterį.

Vienas įsimintiniausių atvejų, kuomet į skyrių greitosios pagalbos automobiliu buvo atvežtas komos būklės pacientas. Aplinkiniams jis dar spėjo parodyti, kad skauda širdį ir netrukus neteko sąmonės. Pacientui buvo iškviesta GMP, jis gaivintas dėl skilvelių virpėjimo, atlikta defibriliacija ir komos būklės jis pristatytas į Reanimacijos – intensyvios terapijos skyrių. Buvo diagnozuotas, trombui užkimšus kraujagyslę, miokardo infarktas lydimas kardiogeninio šoko. Pacientui iškart suleisti trombą tirpdantys medikamentai, atkurta kraujotaka per užsikimšusią širdies kraujagyslę, jis sėkmingai atgaivintas ir kitą parą pervežtas gydyti į Jūrininkų ligoninę. Jis buvo ištiktas komos, galėjo žūti smegenys, laimei, laiku buvo suteikta pagalba.

Taip pat neseniai į ligoninę atvežta vyresnio amžiaus moteris. Prieš tai ji jautė didelį silpnumą, ją išpylė šaltas prakaitas ir dėl to kreipėsi į šeimos gydytoją. Skausmo krūtinėje ji nejuto, todėl šeimos gydytoja skyrė kardiogramą, ir įtarusi miokardo infarktą, išsiuntė į ligoninę. Tyrimai patvirtino šį faktą, suteikėme būtinąją pagalbą ir skubiai pervežėme į klasterį. Šis atvejis atipinis, nes nebuvo skausmo krūtinėje.

Tokių atvejų yra nemažai, todėl svarbu, kad visuomenė žinotų, kaip elgtis įtarus miokardo infarktą. Pajutus skausmą krūtinėje, nelaukite kol jis praeis, kreipkitės pagalbos.

– Kaip sumažinti susirgimo riziką?

– Miokardo infarkto išsivystymui rizikos turi padidėjęs kraujospūdis, cholesterolio kiekis, cukrinis diabetas, nutukimas, mažas fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai. Dažniau serga vyrai negu moterys. Šie veiksniai palaipsniui ir sukelia miokardo infarktą, todėl reikia ne tik vartoti būtinuosius vaistus, pavyzdžiui, mažinančius cholesterolio kiekį, bet ir sveikiau maitintis, nerūkyti, daugiau judėti, būti gryname ore. Miokardo infarktas gali ištikti ir jaunesnius žmones, amžiaus ribų nebėra. Miokardo infarkto tikimybė vis dažnėja, tam įtakos turi ilgalaikis stresas. Taip pat svarbu žinoti savo genetinį polinkį: ar šeimoje buvo staigių mirčių, infarktų.