Kaip gaivintis nuo karščio?

atgaivaKarščiai, žinoma, išvargina: sunkiau susikaupti, prakaitas bėga upeliais, atrodo, kad tuoj išsilydisime ant asfalto. Kai termometro stulpelis pakyla virš 26 laipsnių karščio – tai papildomas krūvis kiekvienam organizmui. Ypač sunkiai karščius ištveria širdies ar kraujagyslių, o taip pat plaučių ligų kamuojami žmonės ir vaikai. Puiku, jei galime pabėgti nuo karščių į gamtą: prie ežero, į parką, sodybą ar sodą, o ką daryti jei būtina pasilikti mieste? Pateikiame keletą patarimų, ką valgyti ir kuo gaivintis…

Esant karštiems orams organizmas praranda daug skysčių kartu su prakaitu, tad šią pusiausvyrą būtina atstatyti. Jei termometro stulpelis pakyla iki 21°С per dieną reikėtų išgerti 1,5 litro vandens, 26°С – 1,9 litro, bei esant 32°С laipsnių karščio – 3 litrus vandens.

Vanduo su citrina. Geriausią troškulį malšina vanduo su citrina, kurį paruošti labai paprasta – išspauskite sultis iš vienos citrinos ir įpilkite jas į butelį negazuoto vandens. Beje, vandenį pagardintą citrina reikia gerti ne ledinį (kokio dažniausiai norisi), o vos vos atšaldytą.

Mėtų nuoviras. Kaitriomis dienomis stipriai saldintų mėtų nuoviru įprasta gaivintis Maroke. Šis gėrimas taip pat veikia raminančiai bei padeda geriau užmigti karštą naktį. Mėtų nuoviro puodeliui prireiks vieno šaukštelio mėtų – užpilkite verdančiu vandeniu bei palaukite 15 minučių.

Mineralinis vanduo. Jį patartina gerti po truputį dienos bėgyje, geriausiai rinktis tą, kuriame bendra ištirpusių medžiagų koncentracija siekia iki 9 g/l (9 000 mg/l). Anglies dioksidas patekęs į prakaitą stimuliuoja seilių išsiskyrimą, tad dingsta ir troškulys.

Sultys. Toškulį geriausia malšinti nesaldžiomis sultimis, rinkitės vyšnių, slyvų ar obuolių. Tuo tarpu atsigėrus saldžių sulčių cukrus greitai patenka iš kraujo į ląsteles, kartu absorbuodamas vandenį, tad troškulys sugrįžta ir vėl.

Vasarą taip pat dažniau renkamės baltą vyną, kuris turi mažiau taninų bei yra rūgštesnis. Jį taip pat galima skiesti su vandeniu, santykiu 1:3 – taurė tokio gėrimo puikiai tinka vakare. Troškulį taip pat malšina airasnas (rauginto pieno gėrimas), gira bei karšta arbata.

Vaisiai bei daržovės. Kietuose vaisiuose bei daržovėse vandenį sulaiko ląsteliena, kuri neleidžia vandeniui ištekėti sulčių pavidalu. Vanduo iš jų išsiskiria patekęs į skrandį. Daugiausia vandens turi agurkai, pomidorai, kopūstai, slyvos.

Žuvis. Tai pati lengviausia baltymų forma, taigi organizmas virškindamas šį maistą sunaudoja mažiau energijos, neišskirdamas didelio šilumos kiekio.

Kokių maisto produktų reikėtų vengti?

* Limonado. Dėl jame esančio didelio cukraus kiekio gali pakilti kraujospūdis.
* Alkoholio. Visi alkoholiniai gėrimai, išskyrus sausą vyną apkrauna širdį.
* Pieno. Jame gausu baltymų, kurie 3-4 valandoms užsilaiko skrandyje ir tuo metu trukdo kitų skysčių įsisavinimui, kuriuos geriame po to.
* Kavos. Kofeinas išvaro vandenį iš organizmo, taip pat apkrauna širdies ir kraujagyslių sistemą, kuri karščių metu ir taip kenčia.
* Mėsos. Virškinant mėsą, ypač riebią, organizmas išskiria daug šilumos, ko per karščius reikia mažiausiai.

Keli naudingi patarimai, kaip lengviau įveikti karščius:

1. Stenkitės išeiti į gatvę iki 11 ryto arba po 17 valandos.
2. Renkitės plonais drabužiais – geriausia jei jie lininiai arba šilkiniai. Rinkitės šviesaus atspalvio drabužius. Venkite tamsių sintetinių drabužių, nes jie sulaiko šilumą.
3. Nepamirškite užsidėti galvos apdangalą. Pastarasis apsaugos galvą nuo tiesioginių saulės spindulių.
4. Venkite papuošalų ir metalo ar akmens, kadangi jie greitai įkaista.
5. Atvykę į biurą nueikite prie kriauklės ir įkiškite alkūnes po šaltu vandeniu ir nusiprauskite veidą.
6. Jei naudojate kondicionierių, nenustatykite žemos temperatūros, kadangi galite peršalti. Optimali temperatūra – 20-22°С. Jei namuose kondicionieriaus neturite ant langų galite pakabinti šlapias paklodes, taip karštis mažiau prasiskverbs į kambarį.
7. Atsivėsinti padės šiek tiek atvėsinti gėrimai, tačiau negerkite per šaltų, kadangi pastarieji ilgiau užsibus skrandyje ir skatins prakaito liaukas.
8. Per karščius atsisakykite rūkymo. Nikotinas siaurina kraujagysles dėl ko pakyla kraujospūdis, kuris per karščius ir taip padidėja.

Karščio smūgis – kaip elgtis?

Jei ilgiau pabuvus saulėje jaučiate silpnumą, galvos skausmą, svaigsta galva ir spengia ausyse – tai pirmi šiluminio smūgio simptomai. Ignoruojant juos, gali pradėti vimdyti bei staigiai pakilti kraujospūdis, galite net apalpti. Ištikus šiluminiam smūgiui taip pat pagreitėja kvėpavimas, išsiplėčia vyzdžiai, žmogus gali pradėti kliedėti ir pasidaryti agresyvus, yra ir kiti simptomai. Pirmiausia, šilumos smūgio ištiktą žmogų reikia išnešti į vėsią vietą, duoti atsigerti stiklinę paprasto (ne mineralinio) vandens. Taip pat žmogų reikia išrengti iki apatinių, prie kaktos pridėti šaltą kompresą, pavyzdžiui šalto gėrimo butelį. Tokius pat butelius patartina pridėti prie vietų, kur arti odos paviršiaus yra stambios kraujagyslės: dvi prie pažastų ir vieną prie kiršnų. Po 15-20 minu čių žmogaus būsenai nepagėrėjus, reikia kviesti greitąją.