Kaip Indijoje šventos visos karvės, taip Šilutėje saugosime… kreivą medį?

Nuo lapkričio 1 dienos galėjo įsigalioti Tarybos sprendimas dėl Šilutės rajono savivaldybės želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių patvirtinimo.

Kai kurių mūsų rajono politikų nuomone, net nevertingus medžius jau saugome labiau, nei indai savo karves...

Toks sprendimas svarstytas, tačiau keli savivaldybės politikai, kurie valdo statybines organizacijas, išsakė kritinę nuomonę dėl naujojo sprendimo projekto. Taisyklės buvo pavadintos „skrupulingai pakoreguotu „copy – paste“ nuo atnaujinto Lietuvos želdynų įstatymo. Jų nuomone, Šilutės savivaldybė neturi kurortinės vietovės statuso, tačiau želdynų apsaugos taisyklėmis savo augalus saugome labiau nei indai šventas karves…

Taisyklės pataisytos remiantis įstatymu

Pakoreguotas Želdynų ir želdinių apsaugos taisykles pristatė Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas Mindaugas Būdvytis. Jis teigė, kad panaikinti šių metų sausį Tarybos sprendimu priimtas taisykles verčia naujas LR Želdynų įstatymas, kuris įsigaliojo lapkričio 1 dieną. Taigi ir taisyklės būtų pakoreguotos laiku.

S. Kazlauskas mano, kad Želdynų ir želdinių apsaugos taisyklės yra sureikšmintos ir augalai Lietuvoje prilygsta Indijos karvių šventumui.

Jam pritarė ir savivaldybės administracijos direktorius Virgilijus Pozingis. Jis teigė, kad administracija turi reaguoti į žmonių prašymus ir negali jiems aiškinti, kad vadovaujasi senomis taisyklėmis, kurias Taryba dar tik ruošiasi pakeisti. Pasak V. Pozingio, visi politikai, kaip privatūs asmenys, galėjo siųsti savo pastabas į Aplinkos apsaugos ministeriją, kai buvo svarstomas įstatymas, o ministras galėjo atsižvelgti. Dabar, kai įstatymas priimtas, belieka tik juo vadovautis.

Reikalavimai pertekliniai

Pirmasis savo kritinę nuomonę dėl naujų Želdynų ir želdinių taisyklių išsakė valdančiosios koalicijos politikas, „Laisvės ir teisingumo“ partijos atstovas Steponas Kazlauskas. Jis sakė, kad jo asmenine ir kaip statybos įmonės vadovo nuomone, šios taisyklės daugeliu atvejų yra sureikšmintos ir perteklinės. S. Kazlauskas pateikė pavyzdį, kad anksčiau medžio, kuris išaugo arčiau nei 5 metrai iki namo, likimą galėjo spręsti pats sodybos šeimininkas. Dabar, jeigu medis išaugęs net iš po pamatų ir juos ardo, tokio medžio likimą spendžia tik komisija.

A. Endzinas sako, kad naujose taisyklėse nereikia kurortinės teritorijos želdynų apsaugos nuostatų, nes Šilutės savivaldybėje nėra kurortinės paskirties teritorijos ir pastatų.

„Taigi, ar želdynai ir želdiniai pas mus ne tokioje pat pagarboje, kaip Indijoje šventos visos karvės?“, – reziumavo S. Kazlauskas.

Pasak jo, ir kam vertėjo teikti sprendimo projektą svarstyti Tarybai, jeigu visus pakeitimus diktuoja LR Seimo įstatymas?

S. Kazlausko mintims dėl naujųjų taisyklių pritarė ir opozicijos atstovas, liberalsąjūdietis Audrius Endzinas. Jis stebėjosi, kad taisyklių nuostatos nukopijuotos tiksliai nuo naujojo įstatymo ir jose yra net punktai apie kurortinės vietovės želdynų bei želdinių apsaugą, kurie auga prie kurortinės paskirties pastatų. A. Endzinas mano, kad Šilutės savivaldybė nėra kurortinė teritorija ir joje nėra tokios paskirties pastatų, todėl reikėtų sprendimo projektą atidėti ir iki kito posėdžio pakoreguoti.

Sprendimo projekto autorius M. Būdvytis pripažino, kad naujose taisyklėse liko klaidų, tačiau jas bus galima pataisyti, išimti perteklines nuostatas. Jam pritarė Lijana Jagintavičienė, kuri irgi mano, jog vertėtų sprendimą atidėti ir parengti jį taip, kaip turi būti.

Tad posėdžio pirmininkui Sigitui Šepučiui paskelbus balsavimą, iš posėdyje dalyvavusių 22 politikų 13 balsavo, kad sprendimas dėl Želdynų ir želdinių apsaugos taisyklių būtų atidėtas ir sprendžiamas kitame posėdyje.

Komercijos direktorius, korespondentas