Kaip kintiškė Amerikoje kūrė verslo ir lyderystės idėjas

IMG 4328„Tvirtai žinau, kad reikia išnaudoti visas gyvenimo teikiamas galimybes. Nesvarbu, pasiseks ar nepasiseks, tiesiog reikia bandyti ir tam negailėti pastangų“, – sako Šilutės pirmosios gimnazijos Kintų skyriaus abiturientė Augustė Ežerskytė.

Šios mintys – iš pačios dvyliktokės asmeninės patirties. Šiandien aštuoniolikmetė gali didžiuotis išskirtiniu patirties bagažu bei išnaudotais gyvenimo šansais. Vien per pastaruosius 3 metus merginos gyvenime pasitaikė tikrai svarių potyrių.

Augustė dalyvavo pasaulyje plačiai žinomoje mainų programoje YFU (Youth for understanding) ir vienerius mokslo metus gyveno bei mokėsi Norvegijoje. Čia ji ne tik pagilino savo anglų kalbos žinias, bet per pusmetį išmoko kalbėti norvegiškai. O praėjusią vasarą mergina puikiai pasirodė atrankoje ir gavo stipendiją mėnesį tobulintis Jungtinėse Amerikos valstijose. Čia kartu su 39 bendraamžiais iš trijų šalių ji mokėsi lyderystės ir verslo pagrindų, susipažino su šalies istorija ir žmonėmis. Galima sakyti, kad Augustė buvo nuvykusi su gimtadieniu pasveikinti patį JAV prezidentą Baraką Obamą.

Pasitaikiusias galimybes išnaudoja

Augustė sako, kad mokyklos administracija nuolat gauna įvairių pasiūlymų, kuriais pasinaudoti kviečiami ne tik mokytojai, bet ir mokiniai. Į vieną iš tokių pasiūlymų, mokyklos direktorės persiųstą į asmeninį elektroninį paštą, praėjusį pavasarį ir atkreipė dėmesį mergina.

„Mano visas gyvenimas – pilnas netikėtumų. Netikėta buvo, kai prieš dvejus metus gavau pasiūlymą dalyvauti mainų programoje Norvegijoje. Tąkart užpildžiau anketą ir patekau tarp laimingųjų, kurie net visus metus turėjo progos gyventi šioje šalyje, pažinti vietos gyventojų papročius bei tobulinti savo anglų kalbos žinias. Neįtikėtina sėkmė aplankė ir pernai pavasarį, kai užpildžiau anketą dalyvauti atrankoje dėl Baltijos Amerikos laisvės fondo BAFF (Baltic American freedom foundation) stipendijos ir po dviejų savaičių sulaukiau kvietimo į interviu sostinėje. Supratau, kad man atsivėrė galimybė išvykti į JAV, į verslo ir lyderystės stovyklą“, – sako Augustė, prisimindama savo pirmuosius žingsnius link kelionės už Atlanto.IMG 4735

Anketos pildymas, trukęs ne vieną dieną ir atėmęs iš merginos ne vieną ramią naktį, buvo tik įžanginis išbandymas. Sulaukus kvietimo reikėjo ruoštis gerokai rimtesniam, net pusvalandį truksiančiam pokalbiui anglų kalba su keturių šalių – JAV, Estijos, Latvijos ir Lietuvos – atstovėmis. Augustė, gimusi ir užaugusi Kintuose, puikiai suvokė, kad šis pokalbis ¢ svarbiausias, nes jame reikia pristatyti ne tik savo stipriąsias ar silpnąsias savybes, bet ir verslo planą.

„Daug galvojau ir nusprendžiau neatsiriboti nuo savo asmeninių pomėgių, todėl pasirinkau pristatyti verslo idėją, susijusią su globalinėmis problemomis. Pasiūliau įsteigti biotechnologijų studentų stovyklą, kurioje kasmet studentai ieškotų kiekvienos globalios problemos naujo sprendimo būdo“, – pasakojo Augustė.

Atlaikiusi įtemptą pokalbį, po savaitės Augustė sulaukė atsakymo, kuris pranoko jos lūkesčius. Laiške buvo rašoma, kad jai pavyko įtikinti ir sužavėti komisiją savo verslo planu, tad ji yra tarp 40 atrinktų mokinių, kuriems suteikta Baltijos Amerikos laisvės fondo stipendija ir atvertos galimybės mėnesį pagyventi Portlando mieste (Meino valstija) Jungtinėse Amerikos Valstijose bei dalyvauti verslo ir lyderystės vystymo programoje.

Tam, kad būtų galima lengviau įsivaizduoti, kokį iš viso reikėjo nueiti kelią, Augustė sako, kad pirmojoje atrankoje dalyvavo daugiau kaip 800 pretendentų iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Susipažinus su anketomis, 80 iš jų buvo pakviesti pokalbio ir tik 40-iai teko laimė vykti į JAV.

Kūrė verslo planus

IMG 4713„Stovykla Portlende buvo žymiai rimtesnė, nei galėjome įsivaizduoti prieš atvykdami į JAV“, – pripažįsta Augustė, prisimindama pirmuosius potyrius.

40 moksleivių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos gyveno studentų miestelyje. Mokymams buvo skirtos trys savaitės. Rytais jaunuolių laukdavo įtemptos teorinės lyderystės ir verslumo paskaitos, popiet – praktiniai užsiėmimai, bendravimas su įvairiais Portlando verslininkais, kurie vėliau vertino moksleivių darbą ir patys sėmėsi iš jų idėjų.

Mokiniai turėjo dirbti darbo grupėse, rengti įvairias apklausas ir paruošti du sėkmingus verslo projektus. Įdomu tai, kad visi verslo planai turėjo būti susiję su Portlando gyvenimu, tradicijomis, kultūra. Anot Augustės, tai buvo įdomus patriotinių jausmų tam kraštui puoselėjimas.

Darbo grupės, kurioje dalyvavo kintiškė, pirmasis verslo projektas buvo susijęs su Portlando pasididžiavimu – beisbolo komanda. Lyderystės stovyklos dalyviai turėjo paruošti suvenyrus, skirtus komandos sirgaliams. Atsakingiausia darbo dalis buvo išgryninti idėjas, nes reikėjo kasdien atlikti įvairias apklausas, sudaryti anketas, bendrauti su vietos gyventojais ir sužinoti jų poreikius.

Augustė prisimena ir kuriozines situacijas, pasitaikiusias apklausų metu. „Kadangi mes visi turėjome užduotis ir norėjome jas atlikti geriausiai, pirmiausia turėjome gerai išsiaiškinti psichologinius ir socialinius miestelio gyventojų įpročius. Atlikdami kasdienes apklausas  gyventojams net įkyrėjome, todėl jie, pamatę mūsų grupelę, besiartinančią ko nors paklausti, tiesiog sukdavo į kitą pusę“, – atviravo pašnekovė.

Nors iššūkis nebuvo lengvas, tačiau jaunuoliams pavyko jį atlikti neblogai. Apklausose išsiaiškinę miesto gyventojų poreikius, moksleiviai pasiūlė idėją gaminti šunims pasaitėlius, antkaklius bei kitus su beisbolo klubo atributika susijusius suvenyrus.

Antroji užduotis – sudėtingesnė

Antroji užduotis buvo ne tik sugalvoti, ką gaminti, bet ir realiai numatyti visus verslo organizavimo etapus, tiksliai apskaičiuoti verslo eigą nuo pradžios iki galo bei numatyti investicijas.

Grupei, kurioje buvo Augustė, reikėjo sukurti aprangą ar jos detalę, išskirtinai tinkančią Portlandui. Žinoma, vėl reikėjo rengti anketas, daryti apklausas, domėtis miesto istorine bei geografine situacija. Galiausiai jaunieji verslininkai nutarė, jog jų sėkmingo verslo idėja gali tapti lietpalčio, skirto Portlando gyventojams, gamyba. Juk šiam kraštui yra būdingi lietingi sezonai.

Pasak Augustės, jų pateiktas verslo planas daugumai patiko. Tiesa, komandai nepavyko įvykdyti visų numatytų sąlygų – verslo idėjos autoriai nesuspėjo pristatyti projektą per nurodytas 10 minučių.

Paklausta, kokią naudą galėjo atnešti tokia verslo ir lyderystės akademija pačiam Portlandui, Augustė sakė, kad mokinių parengti verslo planai vėliau pateikiami vietos verslininkams. Pastarieji juos gali įsigyti ir įgyvendinti.

Pakeliavo po JAV

Po tris savaites trukusių mokymų moksleiviai turėjo galimybę savaitę pakeliauti po JAV ir gyvai pamatyti tai, ką iki šiol dauguma lietuvių temato televizijos ekranuose ar populiariuose filmuose. Kintiškė aplankė Niujorką ir Vašingtoną, pamatė Laisvės skulptūrą, garsiąją Taimso aikštę (Times square), įspūdinguosius muziejus, pasižvalgė po Niujorką nuo aukščiausio dangoraižio – Empair Steit Bilding (Empire State Building). Daugiausia įspūdžių Augustei paliko apsilankymas šalia Baltųjų rūmų, kuriuose tądien kaip tik buvo minimas JAV prezidento Barako Obamos 55-erių metų jubiliejus.

„Žvelgdama į praėjusią vasarą sukauptą patirtį, noriu jaunimą dar kartą paraginti: ieškokit, bandykit ir siekit“, – sako Augustė. Ji JAV ne tik įgijo daug patirties, bet ir suprato, koks gali būti galingas komandinis darbas, kaip svarbu išmokti pakovoti už save, už vietą po saule.

Augustė įsitikinusi, kad tai, ką ji iki šiol yra patyrusi ir sukaupusi, nenukrito tiesiog iš dangaus. Visa tai – atkaklumo, pastangų ir užsispyrimo vaisius.