Kaip palaikyti tvarką namuose?

Tvarka namuose padeda geriau susikaupti darbui ir poilsiui, o dažnai – net ir pagerina psichologinę būseną.

Ne veltui sakoma, kad jeigu norisi pasiekti minčių ramybę, pirmiausia reikia susitvarkyti savo namus. Vis dėlto dažnai nutinka taip, kad nors ir tvarkomės nuolat, daiktai vis tiek pasimeta, nesugebame jų rasti, kai labiausiai to reikia, o tada tampame susierzinę. Kaip efektyviau tvarkytis ir kokius įpročius praverstų išsiugdyti, kad tvarka namuose džiugintų kuo ilgiau?

Visada paklota lova – pirmas žingsnis

Įprotis pasikloti lovą vos tik atsikėlus, skatina žmones per visą ateinančią dieną nuveikti daugiau. Lovos klojimas – pirmas dienos darbas, kuris gali būti padarytas visai lengvai nuo pradžios iki pabaigos, vos per kelias minutes, o kambarys iš karto atrodo daug tvarkingiau. Būtent dėl jo paprastumo nereiktų to praleisti. Kai kuriomis dienomis, kai visai neturime laiko, tai vienintelis dalykas, kurį nuveikiame namuose, dar ir todėl tai toks svarbus darbas. Po sunkios dienos grįžus namo į gražiai paklotą lovą kristi daug smagiau, nei į sukuistą po nakties.

Dažnai valykite vonios ir virtuvės paviršius

Profesionalūs namų tvarkytojai pastebi, kad šios dvi zonos tiek namų gyventojams, tiek ir svečiams labiausiai krinta į akis. Nuvalyti paviršius kasdien užtrunka tiek pat nedaug laiko, kaip ir pasikloti lovą, jeigu jie nėra per daug apkrauti. Jeigu visi stalviršiai, kriauklės ir palangės yra nukrauti smulkmenomis, dėžutėmis ir pavieniais daiktais, ne tik bus sunku juos nuvalyti, taip ir daiktai daug lengviau pasimes. Tam reikia turėti kuo daugiau erdvių ir ergonomiškų spintelių, kuriose visi daiktai galės rasti savo vietą ir kaupsis mažiau dulkių. Užėję į ADMA el. parduotuvę rasite platų spintelių pasirinkimą tiek vonios kambariui ir virtuvei, tiek svetainei ar miegamajam.

Namų tvarkymui skirkite kasdien po 15 minučių

Daug efektyvesnis bus tvarkymasis, jei darysite tai reguliariai, kad ir trumpai. Pavyzdžiui, nėra jokio reikalo kiekvieną dieną išblizginti visų namų kampų, nes tokiai praktikai niekas neturi laiko. Daug geriau kasdien, pavyzdžiui, vakare einant miegoti arba tik atsikėlus ryte, skirkite 15 minučių pagrindinėms namų ruošos užduotims – išplaukite indus, nuvalykite dulkes nuo baldų paviršių, sudėkite nešvarius rūbus į skalbimo mašiną ar aprinkite išsimėčiusius daiktus. Vis dėlto ekspertai pataria tai daryti vakare – taip ryte atsikėlę galėsite iš karto susitelkti į būsimus dienos darbus, o tvarkingai sudėti daiktai ne taip lengvai pasimes.

Amžina problema – pasislėpę raktai

Turbūt kiekvienas žmogus yra susidūręs su erzinančia problema, kai reikia išbėgti iš namų, bet staiga nepavyksta rasti raktų, nors, atrodo, ką tik juos matėte. Trumpi atminties sutrikimai nutinka įvairiame amžiuje ir jaudintis nereikėtų, tačiau įvedus šiek tiek daugiau tvarkos į savo buitį, raktus pavyktų rasti lengviau. Pirmiausia, turėkite prie durų pastovią ir tik tam skirtą vietą, kur raktus grįžę padedate. Tai gali būti lėkštė ant batų dėžės, speciali raktų kabykla ant sienos ir pan. Žinoma, įpročio raktus visada laikyti vienoje vietoje iš karto prisijaukinti nepavyks, todėl iki tol pasinaudokite dar keliais patarimais. Pavyzdžiui, raktų pakabuką rinkitės didelį ir kuo ryškesnį, kad būtų gerai matomas. Jeigu randate raktus itin sunkiai – nusipirkite pakabuką, kuriame būtų įtaisytas GPS daviklis, susietas su jūsų telefonu. Taip galėsit telefone pamatyti paskutinę rakto buvimo vietą.

Išmokite patogiai sudėlioti rūbų spintos turinį

Harmoningą buitį ir tvarkingus namus lemia ne tik tai, kaip kambariai atrodo iš išorės, bet ir tai, kas yra spintelių ir kitų baldų viduje. Itin dažnai pasitaikanti problema – rūbai spintoje, kuriuos vos sutvarkius, kitą dieną vėl nebeįmanoma nieko rasti. Norint, kad chaoso spintoje būtų kuo mažiau, pirmiausia ištuštinkite visą spintą ir surūšiuokite rūbus pagal kategorijas. Pavyzdžiui, kelnės, marškinėliai, sijonai, megztiniai ir t.t. Taip aiškiau matysite, kiek ir ko turite.

Pradėkite nuo rūbų, kuriuos kabinsite ant pakabų – tam tinkamiausi puošnūs, tvirtos arba itin plonos medžiagos rūbai. Džinsinius rūbus ir storus megztinius galite lankstyti ir dėti vienus ant kitų į lentynas. Marškinėlius, pižamas, sporto rūbus ir apatinį trikotažą suvyniokite ir sudėliokite į atskiras daiktadėžes, taip jie nesusimaišys tarpusavyje ir žinosite, kur ko ieškoti. Beje, dažniausiai nešiojamus rūbus rekomenduojama laikyti labiausiai matomoje vietoje.

Toli nepaslėpkite valymo priemonių

Pagrindines priemones, kurias naudojate, visada laikykite netoliese, o ne kažkur giliai sandėliuke. Taip sutaupysite daug laiko, o kai priemonės stovės matomoje vietoje, tai bus didesnė motyvacija ir priminimas tvarkytis. Dar vienas svarbus patarimas bandant palaikyti tvarką namuose – nesivaikykite tobulumo. Tik tuščiuose ir negyvenamuose namuose viskas gali būti nuolat tvarkinga. Laikykitės 80/20 taisyklės – 80 proc. namų turi būti švarūs, o likę 20 proc. yra tik detalės, kurių tikriausiai niekas nė nepastebės, jeigu ir bus nesutvarkytos. Šias namų dalis verta prisiminti ne kasdien, o darant generalinį valymą.